Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

8. ročník Bulletinu ATHENA

ATHENA 28/2010

Vážení čtenáři,

zdá se, že na naši Athenu dolehly težké časy. Problémem však paradoxně nejsou finance, ale protože hlavním účelem Atheny je přinášet kompilát článků, které vyšly na našich webových stránkách, je to právě jejich nedostatek, co nám dělá vrásky na čele. Je proto možné, že Athena přestane vycházet pravidelně, a to kvůli tomu, že budeme nuceni čekat, až se nám nashromáždí dostatek materiálu k publikaci.

V Atheně číslo 28 na vás čeká reportáž z radiového pozorování Leonid, v meteorologické sekci pak naleznete přehled loňské bouřkové sezóny a konečně v sekci Informace jsou to články Okrajové novinky II, Urychlovač LHC je opět v provozu a samozřejmě také Co se děje…, kde naleznete informace o zajímavých astronomických úkazech v následujících v měsících. Nechybí ani přehled pozorovatelných jasnějších komet.

Athena 28/2010
  • Rádiové pozorovanie Leoníd
  • Bouřková sezóna 2009
  • Okrajové novinky II
  • Urychlovač LHC je opět v provozu
  • Co se děje… + obsáhlé informace o pozorovatelných kometách v dalším čtvrtletí

ATHENA 29/2010

Vážení čtenáři,

počasí posledních dnů je vpravdě tropické a tento úvodník, stejně jako většina mé další práce, vzniká za hluboké noci, kdy teploty poklesnou alespoň na 25 °C a mozek se nezačne přehřívat již po chvíli přemýšlení nad slovy, jenž vám zde píši. Pracovní režim člověka se tím úplně přetočí a příroda nám opět dokazuje, že na Zemi vládne ona a člověk je pouze její součástí stejně jako ostatní živočichové a rostliny. Celý svět je ovlivňován řadou jevů, které vůbec neznáme, nebo známe jen zčásti, či jsme si dokonce jejich vliv vyložili chybně. Proto je nutností co nejvíce rozvíjet vědecké a technologické dovednosti a znalosti, abychom co nejlépe pochopili svět kolem nás – svět ve kterém všichni žijeme. Jednou se nám třeba společně podaří vyřešit řadu palčivých problémů, které lidstvo v současné době trápí a jsou v některých případech předmětem sporů a nesvárů. To zda opět bude v naší republice panovat tropické počasí pravděpodobně nebudeme schopni ovlivnit, ale zato nás bude těšit fakt, že rozumíme tomu co se kolem nás děje.

Slunce, nám nejbližší hvězda, bez jejíž energie, kterou nám nepřetržitě dodává již několik miliard let, by nemohl na Zemi vzniknout život, také velkou měrou ovlivňuje počasí na Zemi. Proto je více než nutné jej nepřetržitě sledovat a pozorovat, k čemuž nám nejlépe slouží kosmické observatoře. Jedním z takových kosmických dalekohledů pro výzkum Slunce je americká sonda SDO (Solar Dynamics Observatory), která byla vypuštěna letos v únoru a o níž se dočtete na straně 3 bulletinu ATHENA. Tím jsme se pomalu přesunuli k obsahu 29. čísla čtvrtletníku vydávaného Hvězdárnou Vsetín. A co vás ještě čeká?

V sekci věnované kosmonautice si můžete přečíst malý návod, jak sledovat za jasných a teplých letních nocí přelety Mezinárodní kosmické stanice ISS a dalších jasných družic. Článek naleznete na straně 5 pod poetickým názvem Jak spatřit kosmonauta na vlastní oči. Meteorologický oddíl našeho časopisu zastupují v tomto čísle hned tři články věnované počasí na Vsetíně. Začít číst o suchém, chladném, na sníh hojném, někdy nezvykle mrazivém, jindy zase teplém či srážkově nebezpečně vydatném počasí můžete na straně 7. Tímto se dostáváme k závěru bulletinu ATHENA, kde na straně 10 začíná dlouholetá rubrika Co se děje… s přehledem dění na obloze pro následující tři měsíce, která je doplněna o podrobné mapky a elementy drah vybraných komet.

Přeji vám všem příjemné chvilky strávené s čtvrtletním bulletinem ATHENA a příjemnou letní dovolenou ať již doma nebo v zahraničí.

Athena 29/2010
  • Sondou SDO k záhadám Slunce
  • Jak spatřit kosmonauta na vlastní oči
  • Počasí na Vsetíně v závěru roku 2009
  • Počasí na Vsetíně v zimě 2010
  • Deštivé počasí na Vsetíně na jaře 2010
  • Co se děje… + obsáhlé informace o pozorovatelných kometách v dalším čtvrtletí

ATHENA 30/2010

Vážení čtenáři,

tímto vydáním se náš bulletin Athena dožil svého 30. čísla. Zároveň v tomto roce uplynulo 60 let od otevření vsetínské hvězdárny. O astronomii se tvrdí, že je to jedna z nejstarších věd. Ovšem i přes dlouhou dobu, která nás od jejího zrodu dělí, prožíváme při pohledu na hvězdnou oblohu zcela stejný pocit úžasu, jako naši předkové. Je to jedna z věcí, které můžeme bezprostředně sdílet s minulostí a zhola nic na tom nemění fakt, že žijeme v 21. století. Pohánějí nás zkrátka stejné touhy jako tenkrát. Touha poznávat okolní svět nás tak doufejme povede dál i v budoucnu – nesmíme ji ale zredukovat na zisk. Pak už by to totiž nebyla zvídavost, ale chtivost. A ta by nás snadno mohla dovést tam, kam se dostat nechceme.

V Atheně číslo 30. najdete článek o částečném zatmění Slunce, které bude 4. ledna 2011 pozorovatelné i z území České republiky, další článek vás seznámí s nejnovějšími objevy na poli exoplanet – těch mimochodem k dnešnímu dni (tj. 26. 12.) známe už 515 a jen letos jich bylo objeveno 104. V sekci Meteorologie jsou tentokrát dva články – jeden pojednává o počasí na Vsetíně v létě 2010 a druhý se zabývá letošní bouřkovou sezónou. V rubrice Informace na vás čeká opravdu rozsáhlý článek o historii a současnosti naší hvězdárny a pak už tradiční porce informací o zajímavých úkazech na obloze a jasnějších kometách.

V novém roce ať vás potká jenom to nejlepší!

Athena 30/2010
  • Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011
  • První zobrazení systému čtyř exoplanet
  • Počasí na Vsetíně v létě 2010
  • Bouřková sezóna 2010
  • Historie a současnost Hvězdárny Vsetín
  • Co se děje… + informace o pozorovatelných kometách v dalším čtvrtletí