Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Mobilní planetárium

Sférická projekce v šestimetrovém nafukovacím planetáriu. Promítání vzdělávacích i zábavných filmů a realizace interaktivních lektorských programů. Moderní obohacení výuky spojené se zážitkem přímo u vás ve škole. Zábavná forma vzdělávání nejen na téma Sluneční soustava, hvězdy a vesmír, ale i z jiných oblastí přírodních věd. Planetárium vyžaduje prostor alespoň 8x8 metrů a 4,5 metru na výšku, je proto ideální např. pro školní tělocvičny. 
Doporučujeme nahlásit na projekce více tříd.
Ověřte si, prosím, jestli se planetárium k vám pod strop vejde. Potřebujeme 4,5 metru na výšku!
Příprava planetária před projekcí zabere přibližně 50 minut.

Cena planetária:
Pro mateřské a základní školy: 70 Kč (jednotná cena platící pro všechny programy)

Se zvířátky o vesmíru

Čtyři kamarádi - ježek, zajíc, krtek a sova - se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když spatří startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlí. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na hvězdářské základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.

Délka programu: 25 minut
Vhodné pro: 5 - 8 let

Polaris

V přírodě se nikdy nemohou potkat, ale přesto se v našem příběhu jejich cesty protnou. Trošku popletený lední medvěd Vladimír a malý tučňák James se stanou dobrými kamarády. Jejich domovy, póly, jsou sice od sebe hodně vzdálené, ale přesto se jeden druhému podobají. Je na nich totiž věčná zima a den či noc tam trvají půl roku. Během putování za tajemstvím polární noci postaví naši dva hrdinové nejen ledovou observatoř, ale také vesmírnou ponorku. Zažijte s nimi dobrodružství mezi ledovci, stav beztíže nebo se proleťte prstenci planety Saturn.

Délka programu: 29 minut
Vhodné pro: 5 - 13 let (pobaví se i dospělí)

Úžasné planety

Oslavíme narozeniny planety Země a celé Sluneční soustavy. Podíváme se, jak takový planetární systém ve vesmíru vzniká, hlavně však podnikneme vzrušující cestu naší soustavou - spalujícím žárem, ale i mrazivými pustinami, vesmírným vzduchoprázdnem či atmosférami hustými tak, že by se daly krájet! Dostaneme se nebezpečně blízko planetárnímu otesánkovi, budeme kličkovat mezi měsíci, prstenci a planetkami, pronásledovat kypící kometu. Zatočí se nám hlava nad gigantickou bouří, která by klidně pohltila celou planetu Zemi, proletíme se nad vrcholkem té největší sopky ve Sluneční soustavě i okrajem toho nejhlubšího kaňonu.

Délka programu: 40 minut
Vhodné pro: 6 - 18 let

Hluboký vesmír

Žáci se vydají na poutavou výpravu neomezenou prostorem ani časem, až k hranicím lidského poznání vesmíru. Cestou poznají objekty známé, jako je třeba Venuše nebo planetky a komety sluneční soustavy, i objekty méně známé, jako jsou naši nejbližší hvězdní sousedé. Prohlédnou si jejich planety a tamní podmínky pro život. Poté se vypraví za krásami naší Galaxie, přes okolní galaktické sousedy, až na samotné hranice nám známého vesmíru.

Délka programu: 50 minut
Vhodné pro 2. stupeň ZŠ

Blíže ke hvězdám

Pojďte s námi uniknout daleko od světel měst! Vydáme se spolu do odlehlých míst na Zemi s tmavou noční oblohou. Nad hlavou spatříte tisíce hvězd a pás Mléčné dráhy táhnoucí se přes celé nebe a vykreslený do úchvatných detailů. Odhalíte tajemství "bludných" planet, uvidíte krásu vzdálených hvězdokup či galaxií a také poznáte některé z příběhů vepsaných do tvarů souhvězdí.

Délka programu: 34 minut
Vhodné pro: 6 - 18 let

Neuvěřitelné Slunce

Každou sekundu Slunce vydá milionkrát více energie, než spotřebuje svět každý rok. Odkud pochází takové obrovské množství energie? Objevte naši hvězdu prostřednictvím úžasných časových intervalů. Díky skutečnému obrazu pořízenému Observatoří Solar Dynamics a zpracovanému pokročilými matematickými metodami zažijete skutečnou povahu Slunce a zjistíte, že není zdaleka tak klidná, jak se zdá na první pohled. Aktivita Slunce slunečními skvrnami a koronální masové ejekce ovlivňuje naši planetu tím, že produkuje působivé polární záře, ale také poškozuje distribuční sítě a komunikační satelity. Je to pro nás hrozbou?

Délka programu: 34 minut
Vhodné pro: 6 - 18 let