Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Na základě opatření vlády proti šíření koronaviru je od pátku 18. 12. 2020 do odvolání Hvězdárna Vsetín UZAVŘENA !

Co lze pozorovat v lednu

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ.

Slunce

Slunce Dne 1. ledna Slunce vychází v 7 hodin 58 minut a zapadá v 16 hodin 09 minut, dne 31. ledna vychází v 7 hodin 35 minut a zapadá v 16 hodin 53 minut.

Dne 19. ledna ve 21 hodin 40 minut vstoupí Slunce do znamení Vodnáře. V sobotu 2. ledna v 15 hodin se Země bude nacházet v přísluní (perihéliu).

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný na přelomu druhé a třetí lednové dekády.

Fáze Měsíce
FázeDatum
poslední čtvrt6. ledna v 10 hodin 37 minut
nov13. ledna přesně v 6 hodin
první čtvrt20. ledna ve 22 hodin 01 minutu
úplněk28. ledna ve 20 hodin 16 minut

Dne 9. ledna v 17 hodin se Měsíc bude nacházet v přízemí (perigeu) a 21. ledna ve 14 hodin se dostane do odzemí (apogea).

Merkur

Merkur Nejmenší planetu Sluneční soustavy můžeme spatřit na obloze ve druhé polovině měsíce večer nízko nad jihozápadním obzorem. Jeho jasnost bude rychle klesat z -0,9 mag až na +0,7 mag.

Venuše

Venuše Planetu v roli Jitřenky máme šanci vidět už jen v první polovině ledna. Nalezneme ji nízko nad jihovýchodním obzorem. Její jasnost bude -3,9 mag.

Mars

Mars Rudou planetu spatříme na obloze v první polovině noci. Začátkem měsíce se přesune ze souhvězdí Ryb do Berana a její jasnost poklesne z -0,2 mag až na +0,4 mag.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme pozorovat jen počátkem měsíce večer nízko nad jihozápadním obzorem. Zůstává v souhvězdí Kozoroha a její jasnost bude -2,0 mag.

Saturn

Saturn Pán prstenců vydrží na večerní obloze jen prvních pár lednových dnů. Předběhl Jupitera a pomaličku se od něj vzdaluje. Spolu s ním se přesunul do souhvězdí Kozoroha a jeho jasnost zůstává na +0,6 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2021 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude lehce klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce roku, kdy bude planeta nad obzorem po celou noc nebo povětšinu noci. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag.
Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře poblíž hranice se souhvězdím Ryb. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou od srpna do října.
K vyhledání planety je třeba alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled, kotouček lze rozlišit až při zvětšení 200x či 300x.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Dobré podmínky pro její sledování začínají koncem července, kdy se nachází v souhvězdí Býka. Dne 3. listopadu nastává velmi těsná (7') konjunkce s Aldebaranem. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,6 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Během ledna není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory První dny letošního roku budou již tradičně patřit meteorickému roji Kvadrantid. Jedná se o jeden z nejaktivnějších rojů v roce. Jejich letošní maximum nastává 3. ledna odpoledne, po setmění bychom mohli pozorovat řadu dlouhých meteorů letících od severu. Později v noci bude jejich pozorování rušit Měsíc, který bude jen necelé čtyři dny po úplňku.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2021