Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v září

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v září konají v pátek od 20:30 do 22:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 40 Kč, dospělí 50 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 100 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ.

Slunce

Slunce Dne 1. září Slunce vychází v 6 hodin 15 minut a zapadá v 19 hodin 44 minut, dne 30. září vychází v 6 hodin 59 minut a zapadá v 18 hodin 40 minut.

Dne 22. září ve 21 hodin 21 minut vstoupí Slunce do znamení Vah. Nastává podzimní rovnodennost a z astronomického hlediska začíná podzim.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v polovině září.

Fáze Měsíce
FázeDatum
nov7. září ve 2 hodiny 51 minut
první čtvrt13. září ve 22 hodin 39 minut
úplněk21. září v 1 hodinu 54 minut
poslední čtvrt29. září ve 3 hodiny 57 minut

Dne 11. září ve 12 hodin se Měsíc bude nacházet v přízemí (perigeu) a přesně o půlnoci z 26. na 27. září se ocitne v odzemí (apogeu).

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy nebude tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Planetu v roli Večernice nalezneme za soumraku velmi nízko nad západním obzorem. Její jasnost v průběhu září pomalu poroste z -4,0 mag na -4,2 mag.

Mars

Mars Rudá planeta také nebude tento měsíc pozorovatelná.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu budeme moci pozorovat po celou noc mimo rána. Nalezneme ji v souhvězdí Kozoroha. Její jasnost lehce poklesne z -2,9 mag na -2,7 mag.

Saturn

Saturn Pán prstenců bude podobně jako Jupiter zářit na obloze také po celou noc s výjimkou rána. Zůstává v souhvězdí Kozoroha a jeho jasnost bude nadále pomalu klesat z +0,3 mag na +0,5 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2021 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude lehce klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce roku, kdy bude planeta nad obzorem po celou noc nebo povětšinu noci. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag.
Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře poblíž hranice se souhvězdím Ryb. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou od srpna do října.
K vyhledání planety je třeba alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled, kotouček lze rozlišit až při zvětšení 200x či 300x.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Dobré podmínky pro její sledování začínají koncem července, kdy se nachází v souhvězdí Býka. Dne 3. listopadu nastává velmi těsná (7') konjunkce s Aldebaranem. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,6 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Tento měsíc není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V září bývá aktivních pouze několik slabších meteorických rojů – kupříkladu Aurigidy. Těch však v době maxima na začátku měsíce spatříme asi jen do 5 meteorů za hodinu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2021