Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v červenci

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v červenci konají v pátek od 22:00 do 23:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ.

Slunce

Slunce Dne 1. července Slunce vychází ve 4 hodiny 55 minut a zapadá ve 21 hodin 12 minut, dne 31. července vychází v 5 hodin 28 minut a zapadá ve 20 hodin 43 minuty.

Dne 22. července v 10 hodin 37 minut vstoupí Slunce do znamení Lva. Dne 4. července ve 14 hodin bude Země od Slunce na své dráze nejdále: 152,1 miliónu kilometrů.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v posledních červencových dnech.

Fáze Měsíce
FázeDatum
úplněk5. července v 6 hodin 44 minut
poslední čtvrt13. července v 1 hodinu 28 minut
nov20. července v 19 hodin 32 minut
první čtvrt27. července ve 14 hodin 32 minut

Dne 12. července ve 21 hodin se Měsíc bude nacházet v odzemí (apogeu) a 25. července v 7 hodin se opět vrátí do přízemí (perigea).

Merkur

Merkur Nejmenší planetu Sluneční soustavy můžeme spatřit v závěru měsíce ráno velmi nízko nad severovýchodním obzorem. V té době jeho jasnost poroste až k -0,7 mag.

Venuše

Venuše Planetu v roli Jitřenky nepřehlédneme ráno nad východním obzorem. Její jasnost bude dosahovat až -4,7 mag.

Mars

Mars Rudou planetu nalezneme ve druhé polovině noci nad východním, resp. jihovýchodním obzorem. Postupně přejde ze souhvězdí Ryb do souhvězdí Velryby, aby se v samotném závěru měsíce opět vrátila do Ryb. Její jasnost v průběhu července poroste z -0,5 mag až na -1,0 mag.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme pozorovat na obloze po celou noc. Nachází se stále v souhvězdí Střelce a díky jasnosti -2,7 mag jistě upoutá naši pozornost.

Saturn

Saturn Pán prstenců dělá nadále na obloze společnost Jupiteru. Hned na začátku měsíce se přesune ze souhvězdí Kozoroha do Střelce a jeho jasnost se lehce navýší z +0,2 mag na +0,1 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2020 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude postupně klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce listopadu, kdy bude planeta nad obzorem prakticky po celou noc. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag. Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou v září.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Nejlepší podmínky pro její sledování tedy připadají na srpen. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,7 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V červenci nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Ze zajímavých meteorických rojů budou v závěru měsíce aktivní Piscis Austrinidy, Alfa Capricornidy a hlavně Aquaridy, což je komplex 4 rojů s maximálními frekvencemi okolo 25 meteorů za hodinu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2020