Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v únoru

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v únoru konají v pátek od 18:00 do 20:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ.

Slunce

Slunce Dne 1. února Slunce vychází v 7 hodin 34 minut a zapadá v 16vhodin 53 minut, 29. února vychází v 6 hodin 45 minut a zapadá v 17 hodin 41 minut.

Dne 19. února v 5 hodin 57 minut vstoupí Slunce do znamení Ryb.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v prvních únorových dnech.

Fáze Měsíce
FázeDatum
první čtvrt2. února ve 2 hodiny 42 minut
úplněk9. února v 8 hodin 33 minut
poslední čtvrt15. února ve 23 hodin 17 minut
nov23. února v 16 hodin 32 minut

Dne 10. února ve 21 hodin se Měsíc dostane do přízemí a 26. února ve 13 hodin se ocitne v odzemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planetu Sluneční soustavy můžeme zahlédnout v první polovině měsíce večer nízko nad západo-jihozápadním obzorem. V té době bude její jasnost klesat z -1,0 mag na -0,6 mag.

Venuše

Venuše Planetu v roli Večernice můžeme spatřit večer nízko nad západním obzorem. Bude pomalu procházet souhvězdím Ryb a její jasnost lehce poroste z -4,1 mag na -4,3 mag.

Mars

Mars Rudou planetu nalezneme ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Postupně přejde ze souhvězdí Hadonoše do Střelce a její jasnost v průběhu února pomalu stoupne z +1,4 mag na +1,1 mag.

Jupiter

Jupiter Královská planeta se začne objevovat ve druhé polovině měsíce ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Bude se nacházet v souhvězdí Střelce a její jasnost bude -1,9 mag.

Saturn

Saturn Pán prstenců se na ranní oblohu dostane až v samotném závěru února v těsné formaci s Marsem a Jupiterem. Nachází se v souhvězdí Střelce a jeho jasnost dosáhne +0,6 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2020 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude postupně klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce listopadu, kdy bude planeta nad obzorem prakticky po celou noc. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag. Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou v září.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Nejlepší podmínky pro její sledování tedy připadají na srpen. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,7 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V únoru nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Tento měsíc není v činnosti žádný z významnějších meteorických rojů.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2020