Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v lednu

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v lednu konají v pátek od 17:00 do 19:00 hodin.

V pátek 10. ledna, kdy nastane polostínové zatmění Měsíce, bude večerní pozorování mimořádně prodlouženo do 20:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ.

Slunce

Slunce Dne 1. ledna Slunce vychází v 7 hodin 59 minut a zapadá v 16 hodin 08 minut, 31. ledna vychází v 7 hodin 36 minut a zapadá v 16 hodin 51 minut.

Dne 20. ledna v 15 hodin 55 minut vstoupí Slunce do znamení Vodnáře.
V pondělí 5. ledna v 8 hodin je Země na své dráze Slunci nejblíže: 147,1 miliónu km.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v prvních lednových dnech.

 

Fáze Měsíce
Fáze Datum
první čtvrt 3. ledna v 5 hodin 45 minut
úplněk 10. ledna ve 20 hodin 21 minut
poslední čtvrt 17. ledna ve 13 hodin 58 minut
nov 24. ledna ve 22 hodin 42 minut
Dne 2. ledna ve 2 hodiny se Měsíc dostane do odzemí, 13. ledna ve 21 hodin se ocitne v přízemí a 29. ledna ve 22 hodin opět projde odzemím.

V pátek 10. ledna nastane první ze dvou letošních polostínových zatmění Měsíce. Maximální fáze zatmění nastane ve 20 hodin 10 minut, kdy bude Měsíc jen těsně míjet plný zemský stín. I když se bude jednat o to výraznější z obou letošních zatmění, stále bude velmi obtížné očima rozeznat ztmavnutí povrchu Měsíce.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy nebude v lednu pozorovatelná.

Venuše

Venuše Planetu v roli Večernice můžeme spatřit večer nad jihozápadním obzorem. Během měsíce postupně přejde ze souhvězdí Kozoroha do Vodnáře a její jasnost nepatrně vzroste z -4,0 mag na -4,1 mag.

Mars

Mars Rudou planetu nalezneme ráno nad jihovýchodním obzorem. Postupně se přesune ze souhvězdí Vah přes Štíra do Hadonoše a její jasnost bude v průběhu ledna lehce stoupat z +1,6 mag na +1,4 mag.

Jupiter

Jupiter Královská planeta není v lednu pozorovatelná.

Saturn

Saturn Ani pán prstenců není během ledna pozorovatelný.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2020 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude postupně klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce listopadu, kdy bude planeta nad obzorem prakticky po celou noc. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag. Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou v září.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Nejlepší podmínky pro její sledování tedy připadají na srpen. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,7 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

 

Komety

Komety V lednu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory První lednová dekáda patří meteorickému roji Kvadrantid. Jedná se o jeden z nejaktivnějších rojů v roce. Maximum jeho činnosti připadá na sobotu 4. ledna dopoledne. Nejvíce meteorů bude tedy pozorovatelných před rozbřeskem. Vlastní pozorování nebude rušit Měsíc, který bude v první čtvrti a zapadne zhruba 50 minut po půlnoci.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2020