Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v dubnu

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v dubnu konají v pátek od 20:30 do 22:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: dospělí 40,- Kč, děti, mládež a důchodci 25,- Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70,- Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Slunce

Slunce Dne 1. dubna Slunce vychází v 6 hodin 38 minut a zapadá v 19 hodin 31 minut, 30. dubna vychází v 5 hodin 39 minut a zapadá ve 20 hodin 17 minut.

Dne 20. dubna v 10 hodin 55 minut vstoupí Slunce do znamení Býka.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v polovině dubna.

 

Fáze Měsíce
Fáze Datum
nov 5. dubna v 10 hodin 50 minut
první čtvrt 12. dubna ve 21 hodin 05 minut
úplněk 19. dubna ve 13 hodin 12 minut
poslední čtvrt 27. dubna v 00 hodin 18 minut
Dne 1. dubna ve 2 hodiny se Měsíc dostane do odzemí a o půlnoci z 16. na 17. dubna se pak bude nacházet v přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy není tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Od dubna až do poloviny listopadu bude Venuše nepozorovatelná.

Mars

Mars Na začátku měsíce nalezneme rudou planetu poblíž známé otevřené hvězdokupy M45 Plejády nacházející se v souhvězdí Býka. Mars je nyní pozorovatelný pouze v první polovině noci a nadále snižuje svou jasnost z +1,4 mag na +1,6 mag.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme pozorovat ve druhé polovině noci nízko nad jihovýchodním, popř. jižním obzorem. Nalezneme ji v souhvězdí Hadonoše a v průběhu dubna bude nadále pokračovat v lehkém zjasňování z -2,2 mag na -2,4 mag.

Saturn

Saturn Planetu můžeme spatřit ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Bude se nacházet v souhvězdí Střelce a její jasnost bude +0,5 mag.

Uran

Uran Uran se v průběhu ledna 2019 přesune ze souhvězdí Ryb do Berana, kde pak zůstane po zbytek roku. První dva měsíde bude jeho jasnost +5,8 mag, pak nepatrně poklesne na +5,9 mag, aby se od poloviny roku lehce navyšovala až na +5,7 mag.
Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na období dubna až července. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

 

Komety

Komety V dubnu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Večer 22. dubna nastane maximum meteorického roje Lyrid. Obvyklá hodinová frekvence je okolo 15 meteorů, ale díky gravitačním poruchám proudu meteoroidů se může nepravidelně na krátkou dobu několikanásobně zvýšit.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2019