Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v květnu

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ.

Slunce

Slunce Dne 1. května Slunce vychází v 5 hodin 36 minut a zapadá ve 20 hodin 19 minut, 31. května vychází ve 4 hodiny 56 minut a zapadá přesně ve 21 hodin.

Dne 20. května v 15 hodin 50 minut vstoupí Slunce do znamení Blíženců.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v závěru května.

Fáze Měsíce
FázeDatum
úplněk7. května ve 12 hodin 45 minut
poslední čtvrt14. května v 16 hodin 02 minuty
nov22. května v 19 hodin 38 minut
první čtvrt30. května ve 4 hodiny 29 minut

Dne 6. května v 5 hodin se Měsíc dostane do přízemí a 18. května v 10 hodin se ocitne v odzemí.

Merkur

Merkur Až v samotném závěru měsíce můžeme spatřit nejmenší planetu Sluneční soustavy za večerního soumraku nízko nad severozápadním obzorem.

Venuše

Venuše Na konci května se rozloučíme s Venuší v roli Večernice. Ještě než se na čas stane nepozorovatelnou, můžeme ji na obloze spatřit večer nad západním, později nad severozápadním obzorem. Bude se pomalu pohybovat souhvězdím Býka a její jasnost bude klesat z -4,7 mag na -4,1 mag.

Mars

Mars Rudá planeta zůstává nadále na ranní obloze. Nalezneme ji nízko nad jihovýchodním obzorem. V průběhu května pomalu přejde ze souhvězdí Kozoroha do Vodnáře a její jasnost se zvýší z +0,4 mag na 0,0 mag.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme pozorovat ve druhé polovině noci nad jihovýchodním, resp. jižním obzorem. Nadále setrvává v souhvězdí Střelce a její jasnost poroste z -2,3 mag na -2,6 mag.

Saturn

Saturn Planetu ověnčenou prstenci nalezneme spolu s Jupiterem ve druhé polovině noci nad jihovýchodním, resp. jižním obzorem. Zůstává v souhvězdí Kozoroha a její jasnost lehce naroste z +0,6 mag na +0,4 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2020 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude postupně klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce listopadu, kdy bude planeta nad obzorem prakticky po celou noc. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag. Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou v září.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Nejlepší podmínky pro její sledování tedy připadají na srpen. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,7 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V květnu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Nad ránem 6. května nastává maximum meteorického roje Eta Aquarid, které však bývají od nás obtížně pozorovatelné. Jejich mateřským tělesem je slavná Halleyova kometa. Poměrně ploché maximum přinese asi 20 meteorů za hodinu. Jeho pozorování ale prakticky znemožní Měsíc, který bude jen den před svým úplňkem.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2020