Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Na základě opatření vlády proti šíření koronaviru je od pátku 18. 12. 2020 do odvolání Hvězdárna Vsetín UZAVŘENA !

Co lze pozorovat v březnu

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

V neděli 28. března se přechází na středoevropský letní čas, přesněji z 2:00 na 3:00 hodiny!

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ.

Slunce

Slunce Dne 1. března Slunce vychází v 6 hodin 43 minut a zapadá v 17 hodin 42 minut, dne 31. března vychází v 5 hodin 39 minut a zapadá v 18 hodin 30 minut.

Dne 20. března v 10 hodin 38 minut vstoupí Slunce do znamení Berana. Nastává jarní rovnodennost a z astronomického hlediska nám začíná jaro.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný na přelomu druhé a třetí březnové dekády.

Fáze Měsíce
FázeDatum
poslední čtvrt6. března ve 2 hodiny 30 minut
nov13. března v 11 hodin 21 minut
první čtvrt21. března v 15 hodin 40 minut
úplněk28. března v 19 hodin 48 minut

Dne 2. března v 6 hodin se Měsíc bude nacházet v přízemí (perigeu) a 18. března v 6 hodin se dostane do odzemí (apogea), aby se 30. března v 7 hodin opět vrátil do přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy není tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Planeta není v březnu pozorovatelná.

Mars

Mars Rudou planetu spatříme na obloze v první polovině noci. Celý měsíc bude procházet souhvězdím Býka a její jasnost setrvá na +0,9 mag.
Dne 19. března ve 21 hodin dojde k setkání (konjunkci) Marsu a Měsíce, kdy se obě nebeská tělesa k sobě zdánlivě přiblíží na méně než pět měsíčních úplňků. Společnost jim bude dělat i Aldebaran, nejjasnější hvězda souhvězdí Býka, a nedaleko bude také známá otevřená hvězdokupa M45 Plejády.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu budeme moci pozorovat ráno za svítání, velmi nízko nad jihovýchodním obzorem. Jeho jasnost bude -2,0 mag.

Saturn

Saturn Pán prstenců sice v březnu vychází zhruba o dvacet minut dříve než Jupiter, ale příležitost k jeho pozorování je víceméně stejná. Navíc pomalu klesá jeho jasnost z +0,7 mag na +0,8 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2021 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude lehce klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce roku, kdy bude planeta nad obzorem po celou noc nebo povětšinu noci. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag.
Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře poblíž hranice se souhvězdím Ryb. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou od srpna do října.
K vyhledání planety je třeba alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled, kotouček lze rozlišit až při zvětšení 200x či 300x.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Dobré podmínky pro její sledování začínají koncem července, kdy se nachází v souhvězdí Býka. Dne 3. listopadu nastává velmi těsná (7') konjunkce s Aldebaranem. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,6 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Během března není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Tento měsíc není v činnosti žádný z významnějších meteorických rojů.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2021