Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v září

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v září konají v pátek od 20:30 do 22:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Slunce

Slunce Dne 1. září Slunce vychází v 6 hodin 14 minut a zapadá v 19 hodin 45 minut, 30. září vychází v 6 hodin 58 minut a zapadá v 18 hodin 42 minut.

Dne 23. září v 9 hodin 50 minut vstoupí Slunce do znamení Vah. V tomto okamžiku nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v první zářijové dekádě.

Fáze Měsíce
FázeDatum
první čtvrt6. září v 05 hodin 10 minut
úplněk14. září v 06 hodin 32 minut
poslední čtvrt22. září v 04 hodiny 40 minut
nov28. září ve 20 hodin 26 minut

Dne 13. září v 16 hodin se Měsíc dostane do odzemí a 28. září ve 4 hodiny se ocitne v přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy není tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Až do poloviny listopadu nebude Venuše pozorovatelná.

Mars

Mars Také rudá planeta není v září pozorovatelná.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme v září spatřit večer nízko nad jihozápadním obzorem. Nalezneme ji v souhvězdí Hadonoše a v průběhu měsíce její jasnost nepatrně poklesne z -2,2 mag na -2,1 mag. Večer 5. i 6. září vytvoří na obloze Měsíc, Jupiter a načervenalá hvězda Antares ze souhvězdí Štíra nápadnou fotogenickou trojici.

Saturn

Saturn Pána prstenců, jak bývá planeta občas v žertu označována, můžeme spatřit v první polovině noci nad jižním, resp. jihozápadním obzorem. Bude se nacházet v souhvězdí Střelce a její jasnost bude lehce klesat z +0,3 mag na +0,5 mag.

Uran

Uran Uran se v průběhu ledna 2019 přesune ze souhvězdí Ryb do Berana, kde pak zůstane po zbytek roku. První dva měsíde bude jeho jasnost +5,8 mag, pak nepatrně poklesne na +5,9 mag, aby se od poloviny roku lehce navyšovala až na +5,7 mag.
Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na období dubna až července. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V září nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V září bývá aktivních pouze několik velmi slabých meteorických rojů – kupříkladu Aurigidy. Těch však v době maxima na začátku měsíce spatříme jen do 5 meteorů za hodinu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2019