Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v únoru

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají za příznivých podmínek v pracovních dnech od 9:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v únoru konají v pátek od 18:00 do 20:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti 6 až 15 let / studenti / senioři / ZTP 40 Kč, dospělí 50 Kč, rodinné (do 5 osob) 120 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ.

Slunce

Slunce

Dne 1. února Slunce vychází v 7 hodin 34 minut a zapadá v 16 hodin 53 minut, dne 29. února vychází v 6 hodin 45 minut a zapadá v 17 hodin 41 minut.

V pondělí 19. února v 5 hodin 13 minut vstoupí Slunce do znamení Ryb..

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v polovině února.

Fáze Měsíce
Fáze Datum
poslední čtvrt 3. února v 00 hodin 17 minut
nov 9. února ve 23 hodin 58 minut
první čtvrt 16. února v 16 hodin 00 minut
úplněk 24. února ve 13 hodin 30 minut

V sobotu 10. února ve 20 hodin se Měsíc na své dráze nejvíce přiblíží Zemi (358 096 km), bude v přízemí čili perigeu. Naopak, 25. února v 16 hodin se od Země nejvíce vzdálí (406 303 km), dostane se tedy do odzemí – apogea.

V pátek 16. února večer projde Měsíc v blízkosti známé otevřené hvězdokupy M45 Plejády.

Merkur

Merkur

Nejmenší planeta Sluneční soustavy nebude tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Počátkem února spatříme planetu jako Jitřenku ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. V té době se bude pohybovat v souhvězdí Střelce a její jasnost bude -4,0 mag.

Mars

Mars Rudá planeta nebude tento měsíc pozorovatelná.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu budeme moci pozorovat v první polovině noci vysoko nad jihozápadním, respektive později západním obzorem. Stále zůstává v souhvězdí Berana a její jasnost bude pomalu klesat z  -2,4  mag  na -2,2 mag.

Saturn

Saturn

Pán prstenců není v únoru pozorovatelný.

Uran

Uran

Uran se v průběhu roku 2024 bude pohybovat na hranici mezi souhvězdími Berana a Býka. V lednu bude pozorovatelný po většinu noci kromě večera. S přibývajícím časem se ale bude jeho viditelnost postupně zkracovat směrem k večeru a jeho jasnost přitom nepatrně poklesne z +5,7 mag na +5,8 mag. Od poloviny dubna pak již nebude pozorovatelný vůbec. Koncem května planeta překročí hranice souhvězdí Býka, v němž setrvá až do posledních dnů tohoto roku.

Na oblohu, nejprve jen ranní, se Uran vrátí na konci června. Nalezneme jej nad východním obzorem jižně od známé hvězdokupy M45 Plejády, zhruba v polovině vzdálenosti mezi Jupiterem a Marsem. Uran se bude během léta a podzimu účastnit pravidelných setkání s Měsícem, Marsem, Jupiterem, Plejádami a Aldebaranem.

Období jeho nejlepší viditelnosti nastává od září až do konce roku, kdy bude na obloze po většinu noci a jeho jasnost bude +5,6 mag.

Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun

V roce 2024 se bude Neptun nacházet v souhvězdí Ryb poblíž hranice s Vodnářem. K vyhledání planety je potřeba použít alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled. Kotouček planety lze rozlišit až při zvětšení 200krát či větším.

V lednu bude Neptun na obloze večer, postupně ale bude klesat k jihozápadu a ve druhé polovině února se planeta stane nepozorovatelnou. Na ranní oblohu se vrátí až po letním slunovratu. Nejlepší podmínky na pozorování budou od srpna do října, kdy planeta bude nad obzorem téměř po celou noc.

Jasnost Neptunu se bude v průběhu roku měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Přestože letos nastává opozice se Sluncem, celkově je rok 2024 pro pozorování této trpasličí planety nepříznivý, a to kvůli velmi nízké deklinaci. Nejlepší podmínky na její spatření jsou v polovině roku 2024. Samotná opozice nastává 6. července v 1 hodinu. V té době Ceres nalezneme v souhvězdí Střelce a bude mít jasnost +7,3 mag. Ovšem její výška nad ideálním obzorem bude necelých 11°, s deklinací -29° a ta bude v následujícím období ještě dále klesat až na téměř -31°.

Pluto, Haumea, Eris a Makemake jsou tělesa natolik vzdálená, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Tento měsíc není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory

Tento měsíc není v činnosti žádný z významnějších meteorických rojů.


Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2024, Stellarium, internet