Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v září

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v srpnu konají v pátek od 20:30 do 22:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ.

Slunce

Slunce Dne 1. září Slunce vychází v 6 hodin 15 minut a zapadá v 19 hodin 43 minut, dne 30. září vychází v 6 hodin 59 minut a zapadá v 18 hodin 40 minut.

Dne 22. září v 15 hodin 31 minut vstoupí Slunce do znamení Vah. Nastává podzimní rovnodennost a z astronomického hlediska začíná podzim.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v poslední zářijové dekádě.

Fáze Měsíce
FázeDatum
úplněk2. září v 7 hodin 22 minut
poslední čtvrt10. září v 11 hodin 25 minut
nov17. září ve 13 hodin 00 minut
první čtvrt24. září ve 3 hodiny 54 minut

Dne 6. září v 8 hodin se Měsíc bude nacházet v odzemí (apogeu) a 18. září v 16 hodin se vrátí do přízemí (perigea).

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy není pozorovatelná.

Venuše

Venuše Planetu v roli Jitřenky stále nalezneme ráno vysoko nad východním obzorem. Její jasnost se bude postupně snižovat z -4,3 mag na -4,1 mag.

Mars

Mars Rudou planetu nalezneme na obloze po většinu noci mimo večera. Nalézá se v souhvězdí Ryb a v průběhu měsíce bude zjasňovat z -1,8 mag až na -2,5 mag.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme v září pozorovat v průběhu první poloviny noci. Nachází se stále v souhvězdí Střelce a její jasnost se bude snižovat z -2,6 mag na -2,4 mag.

Saturn

Saturn Pán prstenců nadále na obloze zůstává poblíž Jupiteru. Nalézá se rovněž v souhvězdí Střelce a i jeho jasnost bude lehce klesat. Tentokrát z +0,3 mag na +0,4 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme v průběhu roku 2020 v souhvězdí Berana. První dva měsíce jej můžeme pozorovat v první polovině noci, v březnu pak jen večer. Jeho jasnost bude postupně klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od začátku dubna do druhé poloviny června nebude Uran pozorovatelný. Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou od září do konce listopadu, kdy bude planeta nad obzorem prakticky po celou noc. V této době se jasnost opět vrátí na +5,7 mag. Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Od poloviny února do poloviny června bude planeta nepozorovatelná, naopak nejlepší podmínky na pozorování nastanou v září.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Ale ta je v první polovině letošního roku nepozorovatelná. Nejlepší podmínky pro její sledování tedy připadají na srpen. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,7 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Během září není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V září bývá aktivních pouze několik velmi slabých meteorických rojů – kupříkladu Aurigidy. Těch však v době maxima na začátku měsíce spatříme jen do 5 meteorů za hodinu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2020