Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v říjnu

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v říjnu konají v pátek od 19:00 do 21:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

POZOR! V neděli 27. října se přechází zpět na středoevropský čas, přesněji z 3:00 na 2:00 hodiny!

Slunce

Slunce Dne 1. října Slunce vychází v 6 hodin 59 minut a zapadá v 18 hodin 39 minut, 31. října vychází v 7 hodin 47 minut a zapadá v 17 hodin 39 minut.

Dne 23. října v 19 hodin 20 minut vstoupí Slunce do znamení Štíra.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v první říjnové dekádě.

Fáze Měsíce
FázeDatum
první čtvrt5. října v 18 hodin 47 minut
úplněk13. října ve 23 hodin 08 minut
poslední čtvrt21. října ve 14 hodin 39 minut
nov28. října v 05 hodin 38 minut

Dne 10. října ve 20 hodin se Měsíc dostane do odzemí a 26. října ve 13 hodin se ocitne v přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy není tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Až do poloviny listopadu nebude Venuše pozorovatelná.

Mars

Mars Rudou planetu můžeme spatřit až v samotném závěru měsíce ráno velmi nízko nad východním obzorem.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme v říjnu spatřit pouze večer nízko nad jihozápadním obzorem. Nalezneme ji v souhvězdí Hadonoše a v průběhu měsíce její jasnost lehce poklesne z -2,1 mag na -1,9 mag. Večer 3. října spatříme na obloze nápadné přiblížení Jupitera s Měsícem. Samotná konjunkce obou těles nastane až po jejich západu.

Saturn

Saturn Pána prstenců, nalezneme večer nízko nad jižním, resp. jihozápadním obzorem. Bude se nacházet v souhvězdí Střelce a jeho jasnost nepatrně klesne z +0,5 mag na +0,6 mag. V sobotu 5. října večer se k sobě na nebi těsně přiblíží Saturn a Měsíc. I v tomto případě dojde k samotné konjunkci až v okamžiku, kdy budou obě tělesa již pod obzorem.

Uran

Uran Uran se v průběhu ledna 2019 přesune ze souhvězdí Ryb do Berana, kde pak zůstane po zbytek roku. První dva měsíde bude jeho jasnost +5,8 mag, pak nepatrně poklesne na +5,9 mag, aby se od poloviny roku lehce navyšovala až na +5,7 mag.
Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na období dubna až července. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V říjnu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Z meteorických rojů aktivních v průběhu října stojí za to zmínit Drakonidy (maximum na konci první dekády) a především Orionidy (maximum na začátku třetí dekády). Bohužel pozorování obou rojů ovlivní Měsíc. V prvním případě vychází maximum kolem úplňku a u druhého zmiňovaného roje bude v době maxima Měsíc na obloze ve druhé polovině noci. Tedy v době, kdy radiant stoupá dostatečně vysoko nad obzor.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2019