Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v prosinci

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají za příznivých podmínek ve středu od 9:00 do 15:00 hodin, popř. v ostatních pracovních dnech na rezervaci.
Večerní astronomická pozorování se v prosinci konají v pátek od 17:00 do 19:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti 6 až 15 let / studenti / senioři / ZTP 40 Kč, dospělí 50 Kč, rodinné (do 5 osob) 120 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ.

Slunce

Slunce

Dne 1. prosince Slunce vychází v 7 hodin 37 minut a zapadá v 16 hodin 01 minutu, dne 31. prosince vychází v 7 hodin 59 minut a zapadá v 16 hodin 07 minut.

Dne 21. prosince ve 22 hodin 48 minut vstoupí Slunce do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat a z astronomického hlediska začíná zima.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v prvních a pak až v posledních prosincových dnech.

Fáze Měsíce
Fáze Datum
úplněk 8. prosince v 5 hodin 08 minut
poslední čtvrt 16. prosince v 9 hodin 56 minut
nov 23. prosince v 11 hodin 16 minut
první čtvrt 30. prosince ve 2 hodiny 20 minut

Dne 12. prosince v 1 hodinu se Měsíc na své dráze dostane od Země nejdále (405 841 km), bude v odzemí čili apogeu. Naopak, 24. prosince v 9 hodin se k Zemi nejvíce přiblíží (358 278 km), bude tedy v přízemí – perigeu.

Na začátku prosince dojde ke dvěma zákrytům planet Měsícem. V pondělí 5. prosince v 18 hodin se nejprve za měsíční disk schová Uran. O tři dny později, ve čtvrtek 8. prosince v 7 hodin se za úplňkový Měsíc skryje Mars.

Merkur

Merkur Nejmenší planetu Sluneční soustavy můžeme od zimního slunovratu spatřit večer nízko nad jihozápadním obzorem. Jeho jasnost bude rychle klesat z -0,5 mag na +0,9 mag na konci prosince.

Venuše

Venuše Na konci měsíce se planeta vrátí na oblohu jako Večernice. Nalezneme ji večer nízko na jihozápadním obzorem. Její jasnost bude -3,9 mag.

Mars

Mars Rudou planetu uvidíme na obloze po celou noc. Nadále zůstává v souhvězdí Býka a její jasnost postupně poklesne z -1,8 mag na -1,3 mag.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme tento měsíc pozorovat v první polovině noci. Určitě ji nepřehlédneme v souhvězdí Ryb, přestože její jasnost lehce poklesne z -2,6 mag na -2,4 mag.

Saturn

Saturn

Pána prstenců můžeme na obloze pozorovat večer vysoko nad jihozápadním obzorem. Zůstává v souhvězdí Kozoroha, přičemž jeho jasnost bude +0,8 mag.

Uran

Uran Uran nalezneme po celý rok 2022 v souhvězdí Berana. Na začátku roku bude pozorovatelný po většinu noci mimo rána, postupně se ale jeho viditelnost bude zkracovat směrem k večeru a jeho jasnost přitom bude lehce klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od poloviny dubna již nebude pozorovatelný vůbec.
Na oblohu, tentokráte ranní, se vrátí až na konci června. Během srpna jej nalezneme v těsné blízkosti Marsu. Nejlépe bude pozorovatelný od září až do konce roku. V tomto období bude nad obzorem po celou noc nebo alespoň po většinu noci. Na přelomu listopadu a prosince dosáhne jasnosti +5,6 mag.

Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

V noci ze 14. na 15. září budeme svědky zákrytu planety Uran Měsícem. Tento zákryt budeme moci sledovat v celém jeho průběhu.

Neptun

Neptun V roce 2022 se Neptun bude pohybovat na hranici mezi souhvězdími VodnářeRyb. K vyhledání planety je potřeba alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled. Kotouček planety lze rozlišit až při zvětšení 200krát či větším.

Na začátku roku bude Neptun na obloze večer, ale již ve druhé polovině února se planeta stane nepozorovatelnou. Na ranní oblohu se objeví v době letního slunovratu společně s Jupiterem a Marsem. Nejlepší podmínky na pozorování budou od srpna do října, kdy planeta bude nad obzorem po většinu noci nebo po celou noc.

Jasnost Neptunu se bude v průběhu roku měnit mezi +7,8 mag a +8,0 mag.

Trpasličí planety

Pluto V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Rok 2022 ale není pro její pozorování příznivý. Nejlepší podmínky nastanou hned na začátku roku, kdy se Ceres nachází v souhvězdí Býka a je nad obzorem po většinu noci kromě rána. Jasnost +7,7 mag, kterou má Ceres 1. ledna, je nejvyšší letošní hodnotou. Od poloviny června do konce září nebude pozorovatelná vůbec. Závěr roku pak stráví v souhvězdí Panny, kde ji nalezne ve druhé polovině noci.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Tento měsíc nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Prosincovou oblohu ozdobí meteorický roj Geminid. Jedná se o jeden z nejaktivnějších rojů v roce. V době jejich maxima (14. prosince) se Měsíc letos bude blížit k poslední čtvrti, pozorování tedy bude částečně rušeno jeho světlem.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2022, Stellarium, internet