Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v prosinci

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají za příznivých podmínek v pracovních dnech od 9:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v prosinci konají v pátek od 17:00 do 19:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti 6 až 15 let / studenti / senioři / ZTP 40 Kč, dospělí 50 Kč, rodinné (do 5 osob) 120 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ.

Slunce

Slunce

Dne 1. prosince Slunce vychází v 7 hodin 36 minut a zapadá v 16 hodin 01 minutu, dne 31. prosince vychází v 7 hodin 59 minut a zapadá v 16 hodin 07 minut.

Dne 22. prosince ve 4 hodiny 27 minut vstoupí Slunce do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat a z astronomického hlediska začíná zima.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný na přelomu druhé a třetí prosincové dekády.

Fáze Měsíce
Fáze Datum
poslední čtvrt 5. prosince v 06 hodin 49 minut
nov 13. prosince v 00 hodin 32 minut
první čtvrt 19. prosince v 19 hodin 39 minut
úplněk 27. prosince v 01 hodinu 33 minut

V pondělí 4. prosince ve 20 hodin se Měsíc na své dráze dostane od Země nejdále (404 306 km), bude v odzemí čili apogeu. V sobotu 16. prosince ve 20 hodin se Zemi naopak nejvíce přiblíží (367 930 km), bude tedy v přízemí – perigeu.

Merkur

Merkur

Nejmenší planetu Sluneční soustavy máme šanci spatřit počátkem měsíce večer velmi nízko nad jihozápadním obzorem.

Venuše

Venuše Planeta zůstává v roli Jitřenky a nalezneme ji ráno vysoko nad jihovýchodním obzorem. Na začátku prosince se přesune ze souhvězdí Panny do Vah a její jasnost bude nepatrně klesat z -4,2 mag na -4,1 mag.

Mars

Mars Rudá planeta nebude tento měsíc pozorovatelná.

Jupiter

Jupiter

Královskou planetu můžeme pozorovat na obloze po většinu noci mimo rána. Stále zůstává v souhvězdí Berana a její jasnost bude lehce klesat z -2,8 mag na -2,7 mag.

Od pátku 22. prosince až do Štědrého dne nás na večerní obloze jistě zaujme hezké seskupení Měsíce, planety Jupiter, Aldebaranu (nejjasnější hvězdy ze souhvězdí Býka) a nápadné otevřené hvězdokupy M45 Plejády.

Saturn

Saturn

Pána prstenců můžeme spatřit večer nad jihozápadním obzorem. Nadále jej nalezneme v souhvězdí Vodnáře a jeho jasnost bude po celý měsíc +0,9 mag.

Uran

Uran Uran se po celý rok 2023 bude pohybovat souhvězdím Berana. V lednu bude pozorovatelný po většinu noci mimo rána. S přibývajícím časem se ale bude jeho viditelnost postupně zkracovat směrem k večeru a jeho jasnost přitom lehce poklesne z +5,7 mag na +5,9 mag. Od poloviny dubna pak již nebude pozorovatelný vůbec.

Na oblohu, nejprve jen ranní, se vrátí v červenci. Nalezneme jej nad východním obzorem, zhruba v polovině vzdálenosti mezi Jupiterem a známou otevřenou hvězdokupou M45 Plejádami. Jeho viditelnost se bude postupně prodlužovat, až v říjnu a listopadu bude na obloze po celou noc, v prosinci po většinu noci kromě rána. Nejlépe bude pozorovatelný od září až do konce roku. V říjnu a listopadu dosáhne jasnosti +5,6 mag.

Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

Neptun

Neptun V roce 2023 se Neptun bude pohybovat v souhvězdí Ryb. K vyhledání planety je potřeba alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled. Kotouček planety lze rozlišit až při zvětšení 200krát či větším.

Na začátku roku bude Neptun na obloze večer, ale již ve druhé polovině února se planeta stane nepozorovatelnou. Na ranní oblohu se vrátí až po letním slunovratu. Nejlepší podmínky na pozorování budou od srpna do října, kdy planeta bude nad obzorem téměř po celou noc.

Jasnost Neptunu se bude v průběhu roku měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag.

Trpasličí planety

Pluto V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky na její spatření jsou v první třetině roku 2023. Během ledna ji najdeme na ranní obloze v souhvězdí Panny, s jasností +8,2 mag. V únoru a březnu bude putovat souhvězdím Vlasů Bereniky, kde ji 21. března zastihneme v opozici se Sluncem a s jasností +6,9 mag. Během května navštíví souhvězdí Lva, aby se pak na konci měsíce vrátila do Panny. Její jasnost v té době opět klesne pod +8 mag a její viditelnost se během léta rychle zhoršuje. Od srpna do konce roku je pak Ceres nepozorovatelná.

Pluto, Haumea, Eris a Makemake jsou tělesa natolik vzdálená, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Tento měsíc není pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Prosincovou oblohu ozdobí meteorický roj Geminid. Jedná se o jeden z nejaktivnějších rojů v roce. Podmínky pro jeho pozorování budou příznivé, protože v době jejich maxima (14. prosince) bude Měsíc jen krátce po novoluní, takže nebude rušit svým svitem..

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2023, Stellarium, internet