Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v srpnu

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v srpnu konají v pátek od 21:00 do 23:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Slunce

Slunce Dne 1. srpna Slunce vychází v 5 hodin 29 minut a zapadá ve 20 hodin 43 minut, 31. srpna vychází v 6 hodin 13 minut a zapadá v 19 hodin 47 minut.

Dne 23. srpna ve 12 hodin 02 minuty vstoupí Slunce do znamení Panny.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný na přelomu první a druhé srpnové dekády.

 

Fáze Měsíce
Fáze Datum
nov 1. srpna v 5 hodin 12 minut
první čtvrt 7. srpna v 19 hodin 30 minut
úplněk 15. srpna ve 14 hodin 29 minut
poslední čtvrt 23. srpna v 16 hodin 56 minut
nov 30. srpna ve 12 hodin 36 minut
Dne 2. srpna v 9 hodin se Měsíc dostane do přízemí, 17. srpna ve 13 hodin se bude nacházet v odzemí a 30. srpna v 18 hodin se opět ocitne v přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planetu Sluneční soustavy můžeme nalézt v polovině srpna ráno nízko nad severovýchodním obzorem.

Venuše

Venuše Až do poloviny listopadu nebude Venuše pozorovatelná.

Mars

Mars Také rudá planeta není tento měsíc pozorovatelná.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme spatřit v první polovině noci nízko nad jižním resp. jihozápadním obzorem. Nalezneme ji v souhvězdí Hadonoše a v průběhu srpna její jasnost lehce poklesne z -2,4 mag na -2,2 mag. V noci z 9. na 10. srpna vytvoří na obloze Měsíc, Jupiter a načervenalá hvězda Antares ze souhvězdí Štíra nápadnou trojici.

Saturn

Saturn Pána prstenců, jak bývá planeta občas v žertu označována, můžeme spatřit po celou noc s výjimkou ranních hodin nad jižním obzorem. Bude se nacházet v souhvězdí Střelce a její jasnost bude nepatrně klesat z +0,1 mag na +0,3 mag.

Uran

Uran Uran se v průběhu ledna 2019 přesune ze souhvězdí Ryb do Berana, kde pak zůstane po zbytek roku. První dva měsíde bude jeho jasnost +5,8 mag, pak nepatrně poklesne na +5,9 mag, aby se od poloviny roku lehce navyšovala až na +5,7 mag.
Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na období dubna až července. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

 

Komety

Komety V srpnu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V srpnu jsou, mimo několika slabších meteorických rojů, aktivní Aquaridy a zejména Perseidy. Jejich letošní maximum nastává 13. srpna v ranních hodinách. Podmínky pro sledování tohoto populárního roje nebudou ale příliš příznivé, protože Měsíc bude krátce před úplňkem.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2019