Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Co lze pozorovat v srpnu

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v srpnu konají v pátek od 21:00 do 23:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti 6 až 15 let / studenti / senioři / ZTP 40 Kč, dospělí 50 Kč, rodinné (do 5 osob) 120 Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ.

Slunce

Slunce Dne 1. srpna Slunce vychází v 5 hodin 29 minut a zapadá ve 20 hodin 43 minut, dne 31. srpna vychází v 6 hodin 13 minut a zapadá v 19 hodin 46  minut.
Dne 23. srpna v 5 hodin 16 minut vstoupí Slunce do znamení Panny.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v první dekádě srpna.

Fáze Měsíce
FázeDatum
první čtvrt5. srpna ve 13 hodin 06 minut
úplněk12. srpna ve 3 hodiny 36 minut
poslední čtvrt19. srpna v 6 hodin 36 minut
nov27. srpna v 10 hodin 17 minut

Dne 10. srpna v 19 hodin se Měsíc na své dráze dostane Zemi nejblíže (359 840 km), bude v přízemí čili perigeu. Naopak, o půlnoci z 22. na 23. srpna se od Země nejvíce vzdálí (405 387 km), bude tedy v odzemí – apogeu.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta Sluneční soustavy nebude tento měsíc pozorovatelná.

Venuše

Venuše Planeta nadále září na ranní obloze nad východním obzorem. V průběhu srpna postupně přejde ze souhvězdí Blíženců přes Raka až do Lva. Její jasnost zůstává na -3,9 mag.

Mars

Mars Rudou planetu můžeme na obloze spatřit ve druhé polovině noci. Na začátku měsíce se přesune ze souhvězdí Berana do Býka. Její jasnost poroste z +0,2 mag až na -0,2 mag.
Během nocí 19. a 20. srpna vytvoří Mars spolu s Měsícem, otevřenou hvězdokupou M45 Plejádami a nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka – Aldebaranem na obloze fotogenické seskupení.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme tento měsíc pozorovat po většinu noci mimo večera. Setrvá v souhvězdí Velryby a její jasnost bude lehce stoupat z -2,7 mag na -2,9 mag.

Saturn

Saturn Pána prstenců můžeme pozorovat po celou noc. Zůstává v souhvězdí Kozoroha, přičemž jeho jasnost nepatrně poroste z +0,4 mag na +0,3 mag.
O půlnoci ze 14. na 15. srpna bude Saturn nejblíže Zemi. Obě planety bude dělit „jen“ 8,857 AU, tedy zhruba 1,325 miliardy kilometrů.

Uran

Uran Uran nalezneme po celý rok 2022 v souhvězdí Berana. Na začátku roku bude pozorovatelný po většinu noci mimo rána, postupně se ale jeho viditelnost bude zkracovat směrem k večeru a jeho jasnost přitom bude lehce klesat z +5,7 mag na +5,9 mag. Od poloviny dubna již nebude pozorovatelný vůbec.
Na oblohu, tentokráte ranní, se vrátí až na konci června. Během srpna jej nalezneme v těsné blízkosti Marsu. Nejlépe bude pozorovatelný od září až do konce roku. V tomto období bude nad obzorem po celou noc nebo alespoň po většinu noci. Na přelomu listopadu a prosince dosáhne jasnosti +5,6 mag.

Uran lze (alespoň teoreticky) pozorovat i pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled.

V noci ze 14. na 15. září budeme svědky zákrytu planety Uran Měsícem. Tento zákryt budeme moci sledovat v celém jeho průběhu.

Neptun

Neptun V roce 2022 se Neptun bude pohybovat na hranici mezi souhvězdími VodnářeRyb. K vyhledání planety je potřeba alespoň triedr nebo malý astronomický dalekohled. Kotouček planety lze rozlišit až při zvětšení 200krát či větším.

Na začátku roku bude Neptun na obloze večer, ale již ve druhé polovině února se planeta stane nepozorovatelnou. Na ranní oblohu se objeví v době letního slunovratu společně s Jupiterem a Marsem. Nejlepší podmínky na pozorování budou od srpna do října, kdy planeta bude nad obzorem po většinu noci nebo po celou noc.

Jasnost Neptunu se bude v průběhu roku měnit mezi +7,8 mag a +8,0 mag.

Trpasličí planety

Pluto V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Rok 2022 ale není pro její pozorování příznivý. Nejlepší podmínky nastanou hned na začátku roku, kdy se Ceres nachází v souhvězdí Býka a je nad obzorem po většinu noci kromě rána. Jasnost +7,7 mag, kterou má Ceres 1. ledna, je nejvyšší letošní hodnotou. Od poloviny června do konce září nebude pozorovatelná vůbec. Závěr roku pak stráví v souhvězdí Panny, kde ji nalezne ve druhé polovině noci.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety Tento měsíc nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V srpnu jsou, mimo několika slabších meteorických rojů, aktivní Aquaridy a zejména Perseidy. Jejich letošní maximum nastává 13. srpna ve 3 hodiny. Bohužel pozorování bude rušit silné světlo Měsíce, který bude mít tou dobou jen jeden den po úplňku.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2022, Stellarium, internet