Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Unikátní model Sluneční soustavy na hvězdárně


Muzeum regionu Valašsko pro Vás připravuje na vsetínské hvězdárně zajímavý projekt – velký model Sluneční soustavy.

prefix img

V době „koronavirového“ odlivu návštěvníků neleníme a začali jsme tvořit velký model Sluneční soustavy, jež bude umístěn podél přístupové cesty do budovy hvězdárny (viz vizualizace výše). Model bude v měřítku 1:280 000 000. Měřítko je asi těžko představitelné, ale odpovídá takovému zmenšení, aby pětimetrová kopule hvězdárny představovala Slunce a ostatní planety byly zmenšené ve stejném poměru. Planety budou umístěny přehledně v jedné řadě začínající nejmenším Merkurem (průměr 2 cm). Největší bude Jupiter o průměru 50 cm. Pokud tedy nepočítáme Saturn, jenž bude mít i se svými prstenci rozpětí jeden metr.

Model bude zachovávat pouze měřítko velikosti planet, nikoliv vzdálenosti mezi nimi. To by se totiž nevešel nejen do areálu hvězdárny, ale ani na Vsetín. Například planeta Země by musela být vzdálena od kopule na hvězdárně 530 metrů (přibližně Dolní náměstí). Nejvzdálenější Neptun by musel být umístěn 16 km od hvězdárny, tedy někde za Novým Hrozenkovem.

Planety budou kolorovány co nejvěrněji, aby byla patrná pestrost naší Sluneční soustavy. Jednotlivé planety budou na ocelových sloupcích zároveň s panely, které ponesou informace o skutečných rozměrech a dalších parametrech včetně největších zajímavostí. Výroba modelu nebude nákladná. Kromě zámečnické výroby konstrukcí si provedeme sami většinu prací výtvarných a řemeslných. Na model Sluneční soustavy se můžete těšit začátkem příštího roku.

 

Unikátní model Sluneční soustavy na hvězdárně Unikátní model Sluneční soustavy na hvězdárně Unikátní model Sluneční soustavy na hvězdárně Unikátní model Sluneční soustavy na hvězdárně Unikátní model Sluneční soustavy na hvězdárně


| Autor: Koňařík | Vydáno dne 5.10.2020 |