Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Setkání Venuše s Jupiterem


Přijďte si na Hvězdárnu Vsetín prohlédnout vesmírné rande dvou nejjasnějších planet na večerní obloze.

prefix img

Další z řady mimořádných pozorování připravuje Muzeum regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín. Ve středu 1. a čtvrtek 2. března, vždy od 18:30 do 19:30 hodin budete moci prostřednictvím našich dalekohledů sledovat těsné přiblížení dvou nejjasnějších planet večerní oblohy Venuše a Jupiteru.

Přiblížení dvou nebeských těles z pohledu pozorovatele na Zemi se odborně nazývá konjunkce. Při této se Venuše s Jupiterem na obloze minou ve vzdálenosti přibližně 0,5° (obloukového stupně). Mezera mezi planetami tak bude jen nepatrně větší, než jak velký vidíme Měsíc v úplňku.

PROGRAM

Venuše s Jupiterem jsou po Slunci a Měsíci dva nejjasnější objekty na naší obloze. Venuši v dalekohledu neuvidíme pěkně kulatou. Při pohledu ze Země nám totiž ukazuje fáze podobné fázím Měsíce.

Na Jupiteru nám teleskop odhalí tmavší pásy vytvořené v jeho atmosféře. V blízkosti obří planety spatříme čtyři velké měsíce Io, Europu, Ganymeda a Callisto.

Pracovníci hvězdárny namíří dalekohledy kromě Venuše a Jupiteru také na Měsíc a naoranžovělou planetu Mars.

UPOZORNĚNÍ

Pozorování se uskuteční jen za vhodných podmínek! Sledujte náš Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde Vás nejpozději hodinu před začátkem akce upozorníme na její případné zrušení.

VSTUPNÉ

Plné 50 Kč, snížené 40 Kč (děti 6 až 15 let, studenti, senioři, ZTP), rodinné 120 Kč.

Setkání Venuše s Jupiterem


| Autor: Koňařík | Vydáno dne 17.2.2023 |