Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Jiří Grygar: Osmá múza astronomie


Nejznámější český popularizátor vědy v oblasti astronomie Jiří Grygar vystoupí na zámku Vsetín. V Mramorovém sále popovídá o vesmíru a jeho propojení s uměním.

prefix img

Co všechno z astronomie se ukrývá ve slavném díle slavného Jana Nerudy? A jaké netušené předpovědi se tento velikán naší literatury dopustil? Nejen na tyto otázky Vám odpoví přednáška známé osobnosti české vědy Jiřího Grygara s názvem Osmá múza astronomie, kterou Vám nabídne v neděli 5. června Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín.

RNDr. Jiří Grygar, Csc je astronom a astrofyzik, který proslul jako popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry. Je členem mnoha vědeckých organizací a držitelem několika ocenění, mezi něž patří například nejvyšší ocenění České astronomické společnosti Cena Františka Nušla nebo cena UNESCO Kalinga za přínos k interpretaci úlohy vědy při službě společnosti, obohacování jejího kulturního dědictví a řešení problémů lidstva. Byla po něm pojmenována i planetka (3336) Grygar.

O PROGRAMU

Za publikem na vsetínském zámku přijede se svou úspěšnou přednáškou Osmá múza astronomie, při níž poukáže na velká díla básníka Jana Nerudy a dalších umělců, kteří zasáhli do astronomie, a obráceně astronomů, kteří zasáhli do uměleckých záležitostí. Hvězdná obloha totiž skýtá pohled na podivuhodná tělesa, jejichž povaha byla obestřena tajemstvím podobně jako je tomu v umění. Pohled na oblohu nad námi tak inspiroval malíře, básníky či hudební skladatele. Ostatně astronomie je jedinou vědou, která má v řecké mytologii svou múzu Úranii. Můžeme se jen domýšlet, proč se astronomie jako jediná věda zapletla s uměním.

VSTUPNÉ

Plné 50 Kč, snížené 30 Kč. Vstupenky pouze na místě před akcí!

Jiří Grygar: Osmá múza astronomie Jiří Grygar: Osmá múza astronomie


| Autor: Koňařík | Vydáno dne 13.5.2022 |