Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Jarní prázdniny s muzeem


Vyrazte o jarních prázdninách na zámek a hvězdárnu Vsetín. Čeká Vás atraktivní program plný hravých aktivit na téma řemesla a vesmír.

prefix img

Přemýšlíte, jak zabavit své ratolesti během blížících se jarních prázdnin? Muzeum regionu Valašsko má pro vás zajímavou nabídku. Od úterý 20. do pátku 23. února pořádá ve svých objektech na zámku a hvězdárně Vsetín tradiční programy plné tvoření, her a zábavného poznání nazvané Jarní prázdniny s muzeem. Na zámku vás čekají každý den jiné výtvarné dílny, v nichž si budete moci vyzkoušet tradiční řemesla jako třeba drátenictví, hrnčířství či truhlářství a vytvořit si vlastnoruční výrobek na památku. Velkým lákadlem bude i mobilní planetárium s úžasně zpracovanými filmy o vesmíru či výstava historických počítačů a her Retrogaming. Hvězdárna připravuje prohlídky svých prostor, včetně kopule s dalekohledy, interaktivní zábavu, videoprojekce pro děti či pozorování Slunce a další aktivity. Každý den od 18:30 do 19:30 hodin budete moci přijít na speciální večerní pozorování Prázdniny pod hvězdami (více o něm ZDE).

PROGRAM ZÁMEK

Akce probíhá každý den od 10:00 do 15:00 hodin. Je čistě na Vás, kdy za námi dorazíte a kolik času u nás strávíte.

 • Úterý 20. února – poznejte práci kováře a dráteníka. Obě jsou to stará řemesla, ale zatímco kovářství stále existuje, dráteník jako původní řemeslo patří již k minulosti. Nicméně i dnes můžeme z drátu vyrobit úchvatné a esteticky krásné výrobky, které lahodí oku.
 • Středa 21. února – tentokrát se Vám představí hrnčíř. Toto řemeslo přetrvává do dnešních dnů a jejich práce bere dech. Je jen na Vás, co si z hlíny vyrobíte, fantazii se meze nekladou.  
 • Čtvrtek 22. února – tento den Vás svým uměním okouzlí tesař, truhlář a stolař. Všechno jsou to řemesla úzce spjatá s přírodou, tedy se dřevem, které z přírody pochází. Ukážeme si, jak se strouhal šindel.
 • Pátek 23. února – poslední den Jarních prázdnin s muzeem bude zasvěcen sklářství. Ne nadarmo můžeme být hrdi na toto řemeslo. Vždyť i v našich končinách bylo tolik rozšířeno. Sami si můžete vyzkoušet, že ze skla se dá udělat mnoho nádherných věcí.

V rámci jednoho vstupného se budete moci podívat i na vyhlídkovou věž, do rytířské herny v Templářském sklípku a dalších návštěvnických prostor. Rozhodně nevynechejte ani skvělou výstavu historických počítačů a her RETROGAMING, jejíž součástí je i pařanské retro doupě s legendárními přístroji a herními tituly. Třešničkou na dortu bude naše nové mobilní PLANETÁRIUM, ve kterém Vám budeme promítat filmy z produkce Hvězdárny a planetária Brno o tajemstvích vesmíru a dějích, které berou dech. Programy jsou vhodné pro děti od 6 let. Program se bude opakovat v hodinových sekvencích, takže se nemusíte bát, že Vám něco uteče, nebo se na Vás nedostane řada.

Harmonogram planetária:

 • Úterý 20. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 hodin.
 • Středa 21. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hodin.
 • Čtvrtek 22. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hodin.
 • Pátek 23. února – 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 hodin.
VSTUPNÉ

Plné (dospělí) 60 Kč, snížené (děti 6–15 let, senioři, ZTP, studenti) 50 Kč, rodinné 130 Kč, děti do 6 let zdarma.

 

PROGRAM NA HVĚZDÁRNĚ

Akce probíhá každý den od 10:00 do 15:00 hodin. Je čistě na Vás, kdy za námi dorazíte a kolik času u nás strávíte. Na hvězdárně se bude každý den opakovat následující program.

 • 10:00–15:00 hodin – POZOROVÁNÍ SLUNCE A PROHLÍDKA HVĚZDÁRNY: Pozorování sluneční aktivity, prohlídka pozorovatelny s dalekohledy, výstavky meteoritů a v areálu hvězdárny modelů planet Sluneční soustavy a meteorologické stanice.
 • 10:00–15:00 hodin – KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ: Vyzkoušejte si interaktivní optické exponáty, jednoduché hry na počítačových kioscích nebo vaše znalosti z astronomie a kosmonautiky v kvízu "Putování vesmírem".
 • 11:00–11:30 hodin – PAXI: VESMÍRNÝ CESTOVATEL: Krátké animované příběhy pro malé i větší děti na společné téma "vesmír". Hlavním hrdinou příběhů je vesmírný cestovatel Paxi.
 • 14:00–14:30 hodin – CO OKO (NE)VIDÍ?: Jednoduché zábavné pokusy s viditelným světlem i neviditelným infračerveným a ultrafialovým zářením.
VSTUPNÉ

Plné (dospělí) 50 Kč, snížené (děti 6–15 let, senioři, ZTP, studenti) 40 Kč, rodinné 120 Kč, děti do 6 let zdarma.

 

 

Jarní prázdniny s muzeem Jarní prázdniny s muzeem Jarní prázdniny s muzeem Jarní prázdniny s muzeem Jarní prázdniny s muzeem Jarní prázdniny s muzeem Jarní prázdniny s muzeem


| Autor: Koňařík | Vydáno dne 1.2.2024 |