Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Částečné zatmění Slunce


Jediné letošní zatmění Slunce viditelné z České republiky budete moci pozorovat v úterý 25. října také na Hvězdárně Vsetín. Měsíc zakryje 34% Slunce.

prefix img

V úterý 25. října kolem poledne nastane na obloze jediné letošní zatmění Slunce pozorovatelné z území České republiky. Půjde o zatmění částečné, při kterém se Měsíc "zakousne" takřka do poloviny průměru Slunce. Zájemci si budou moci jedinečný úkaz přijít prohlédnout na Hvězdárnu Vsetín, kde pro ně budou k dispozici speciální dalekohledy a také poutavý výklad našich odborných pracovníků. Akce se bude moci uskutečnit pouze za vhodných pozorovacích podmínek, doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko (@muzeumregionuvalassko), kde najdete aktuální informaci, zda pozorování proběhne či nikoliv. Rozhodně si ale tuto příležitost nenechte ujít, další částečné zatmění Slunce bude od nás viditelné až 29. března 2025.

PROGRAM
  •     Akce začne v 11:00 hodin, samotné zatmění na Vsetíně proběhne od 11:14 do 13:29 hodin. Maximální fáze (34% zakrytí slunečního kotouče) nastane ve 12:21 hodin.
  •     Pro návštěvníky budou připraveny dalekohledy.
  •     Pozorovat se budou i sluneční skvrny a další projevy sluneční aktivity.
  •     Pracovníci hvězdárny pozorování doplní odborným výkladem.
VSTUPNÉ

Plné 50 Kč, snížené (děti 6–15  let, studenti, senioři, ZTP) 40 Kč, rodinné 120 Kč, děti do 6 let zdarma.

DŮLEŽITÉ

Při pozorování Slunce (nejen) v průběhu zatmění je třeba vždy dbát na ochranu zraku. Při přímém pohledu na Slunce (zejména přes dalekohled) hrozí nebezpečí vážného poškození očí! Proto se doporučuje Slunce sledovat speciálními brýlemi nebo přes filtry (např. svářečská skla).

 

Částečné zatmění Slunce Částečné zatmění Slunce Částečné zatmění Slunce


| Autor: Koňařík | Vydáno dne 3.10.2022 |