Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Meteorologie

Bouřková sezóna 2008

Vsetínská bouřková sezóna byla letos svým průběhem průměrná, počtem bleskových výbojů lehce nadprůměrná a počtem bouřkových dnů spíše podprůměrná.

Bleskové výboje v roce 2008
Graf č. 1: Srovnání celkových ročních počtů bleskových výbojů za několik posledních let.
Počet bouřkových dnů v roce 2008
Graf č. 2: Počet a rozložení bouřkových dnů v průběhu letošního roku. Křivka proložená daty ukazuje, že maximum bouřkové činnosti nastalo během měsíce června.
Vrstva krup po bouři 1. března 2008
Obr. 1: Vrstva krup ležící na zemi po bouři dne 1. března 2008. Foto: Emil Březina
Bleskový výboj při bouři 25. června 2008
Obr. 2: Mohutný bleskový výboj typu oblak – oblak při noční bouři 25. června 2008. Foto: Emil Březina
V tomto roce bouřková sezóna začala sice později než ta minulá, ale zato se vší parádou neboť hned při první bouřce zachytil náš počítač blesků solidních 69 výbojů.

Den s největším počtem bleskových výbojů na sebe nechal poměrně dlouho čekat, takže až 16. srpna, v podstatě v závěru sezóny, jsme se dočkali letošního maxima – tedy 139 blesků. Celkový počet zachycených bleskových výbojů se tentokrát vyšplhal na 1 002 (srovnání s jinými léty nabízí graf č. 1), a to během 39 bouřkových dnů (tj. dnů s alespoň jedním zaznamenaným výbojem – viz graf č. 2). Tento rok skončila bouřková sezóna poměrně záhy – poslední výboj jsme zaznamenali 25. září.

A na závěr jako vždy několik zajímavostí letošního roku. Hned první bouře 1. března přinesla kromě prakticky nepřetržitého hřmění, jež trvalo asi dvacet minut, také souvislý koberec krup (viz obr. č. 1) o průměru kolem 1,5 cm.

O působivou noční podívanou se postaraly především bouře 25. června a 15. srpna – uvedené foto blesku (obr. č. 2) pochází z té první.

Možnost prohlédnout si strom po zásahu bleskem se tentokrát nabízela například v Javorníkách na červené turistické trase mezi Kyčerou a Šerklavou.

Velice dramaticky vyhlížela základna bouře, která se nad Vsetínem přehnala 8. srpna v podvečer. (Její vzhled můžete ocenit v naší fotogalerii.)

Co na nás chystá příští bouřková sezóna nevíme – musíme se nechat překvapit.| Autor: Emil Březina | Vydáno dne 31. 12. 2008 | 3990 přečtení | Vytisknout článek