Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška "První český kosmonaut"

Přednáška ke 40. výročí startu kosmické lodi Sojuz 28 s Vladimírem Remkem na palubě se uskuteční v pátek 2. března 2018 od 18:00 hodin v přednáškovém sále hvězdárny. Připomeneme si jak samotný průběh letu, tak i okolnosti, které mu předcházely.

 
Plakát - První český kosmonaut
Obr. 1: Plakát "První český kosmonaut".
 
Přišlo to jako blesk z čistého nebe, když tiskové agentury vydaly zprávu, že ve čtvrtek 2. března 1978 odstartovala kosmická loď s první mezinárodní posádkou programu Interkosmos.

Na její palubě se nacházeli velitel letu Alexej Gubarev a kosmonaut-výzkumník Vladimír Remek, občan tehdejší Československé socialistické republiky. Tím se naše vlast stala teprve třetí zemí světa, která měla svého kosmonauta.

Cílem letu Sojuzu 28 byla návštěva orbitální stanice Saljut 6. Sedm pracovních dnů, které Vladimír Remek strávil na palubě Saljutu, bylo vyplněno prací na vědeckých experimentech a televizními přenosy. Poslední den pobytu ve vesmíru se Sojuz odpojil od orbitální stanice a po třech a půl hodinách kabina s kosmonauty měkce přistála v cílové oblasti.

Přednáška se bude mimo jiné zabývat i okolnostmi, které historickému letu předcházely, výběrem vhodných kandidátů nebo příspěvkem Československa do kosmického výzkumu.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné vstupné 70 Kč.


| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 23. 02. 2018 | 522 přečtení | Vytisknout článek