Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Meteorologie

Bouřková sezóna 2007

Letošní vsetínská bouřková sezóna byla poměrně výjimečná – jak svým průběhem, tak i počtem bleskových výbojů a bouřkových dnů. Pojďme se tedy na ni podívat blíže.

Bleskové výboje v roce 2007
Graf č. 1: Srovnání celkových ročních počtů bleskových výbojů za posledních několik let.
Bleskové výboje v roce 2007
Graf č. 2: Počty bleskových výbojů během bouřkových dnů a rozložení těchto dnů v průběhu roku. Proložená křivka ukazuje, kdy nastalo maximum bouřkové činosti v roce 2007.
Silný déšť za bouřky 21. června 2007
Obr. 1: Silné srážky za bouřky dne 21. června 2007. Foto: Emil Březina
Hrozivě vyhlížející základna bouře - 23. června 2007
Obr. 2: Hrozivě vyhlížející základna bouře ze dne 23. června 2007. Foto: Emil Březina
Následky úderu blesku do stromu
Obr. 3: Následky úderu blesku do stromu nedaleko Vsackého Cábu. Foto: Emil Březina
Velice teplá zima 2006/2007 se projevila i na velmi časném nástupu bouřkové sezóny, která pro náš počítač blesků začala zcela symbolicky hned 1. ledna 2007 (pouze jeden výboj v 17:17:49 SEČ). Aby nás příroda nenechala na pochybách, že to s časným nástupem bouřek myslí vážně, v noci z 18. na 19. ledna se přihnala noční bouře, během níž náš přístroj zaznamenal celkem 18 výbojů, což je na leden opravdu nevídané. V únoru jsme pak zachytili jen jeden bleskový výboj, v březnu a dubnu paradoxně dokonce žádný.

Letošním maximálním počtem bleskových výbojů za jeden den se může pochlubit 21. červen, kdy jsme zaznamenali 131 blesků. Celkem bylo za tento rok zaznamenáno 1055 výbojů (srovnání s jinými roky viz graf č. 1), a to během 44 bouřkových dnů (tj. dnů s alespoň jedním zaznamenaným výbojem). Maximum bouřkové činnosti nastalo počátkem července – viz graf č. 2. Zatím poslední výboj této sezóny jsme zaznamenali 5. října v 10:35:23 SEČ. Dodejme ještě, že náš počítač blesků zaznamenává pouze výboje mezi oblakem a zemí, a to do vzdálenosti zhruba 12 km.

Na závěr uveďme několik zajímavějších bouří. Například silná bouřka, která vznikla odpoledne 11. května byla pozoruhodná díky výrazně rotující základně bouřkového oblaku – což je celkem vzácný úkaz.

Nejsilnější bouřka (pokud se týká počtu výbojů – viz výše) se odehrála v odpoledních až večerních hodinách 21. června, kdy její mohutný oblačný systém způsobil takový pokles intenzity denního světla, že se předčasně rozsvítilo pouliční osvětlení. Také srážkami tato bouře rozhodně nešetřila (viz obr. 1), takže kdo se nestačil včas ukrýt, měl příležitost pořádně promoknout.

Hned 23. června odpoledne došlo k další bouři, jež byla vzhledově velmi atraktivní – tj. měla divoce vyhlížející oblačnou základnu (viz obr. 2), silnou srážkovou činnost (tentokrát i s drobnými kroupami) a byla zakončena nádhernou duhou.

Výletníci jdoucí po červené turistické značce od „Krošenků“ směrem na Cáb mohli nedaleko před rozcestníkem „Pod Vsackým Cábem“ kolem 25. června obdivovat strom zasažený bleskem (viz obr č. 3). Je docela možné, že k zásahu došlo při bouřích 21. nebo 23. června – já osobně jsem tuto zajímavost objevil až onoho 25. června, a kdy se to přesně stalo mi není známo. Pokud máte bližší informace, přispějte do diskuse pod článkem – budeme rádi.

Takže letošní bouřková sezóna je prakticky za námi a čeká nás další, zbrusu nová. Uvidíme, čím nás překvapí – doufejme, že to nebude nic horšího, než několik blesků, trochu deště nebo nějaká ta duha. U bouří však člověk nikdy neví…

















| Autor: Emil Březina | Vydáno dne 18. 11. 2007 | 4309 přečtení | Vytisknout článek