Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Zákryt Venuše Měsícem na Vsetíně

V pondělí 18. června 2007 v odpoledních hodinách se nad našimi hlavami odehrál velmi zajímavý astronomický úkaz – zákryt planety Venuše Měsícem. Setkal se však na Vsetíně s absolutním nezájmem nejen veřejnosti (až na jednu čestnou výjimku – DĚKUJEME), ale také členů astronomických kroužků. Během zákrytu se pracovníkům a spolupracovníkům hvězdárny podařilo získat řadu unikátních záběrů tohoto úkazu, které můžete shlédnout na našich stránkách.

Měsíc a Venuše - projekce v přednáškové místnosti
Obr. 1: Pohled do přednáškového sálu. Více snímků naleznete ve fotoglerii
Obr. 2: Videozáznam vstupu Venuše za disk Měsíce (ZDE).
Obr. 3: Videozáznam výstupu Venuše (ZDE).
Přestože úkaz nastal 18. června krátce před půl pátou odpoledne, již hodinu před jeho počátkem bylo nad slunce jasnější, že pokud vyjde počasí, bude možné jej velmi jednoduše pozorovat dokonce volným okem. Při letmém pohledu na oblohu bylo vysoko na čistě modré obloze vidět Měsíc a vlevo od něj nepřehlédnutelně zářící Venuši. Teprve v okamžiku, kdy náš zrak dostane „berličku“ v podobě plošně velkého Měsíce, který na obloze nalezne snadno, je schopen z modré záře pozadí jednoduše vyloupnout diamantově svítící Venuši. Ne, že by nebylo možné ji jindy nalézt, samozřejmě, že to jde, ale malá Venuše se v moři modré barvy lehce ztratí a těžko hledá.

Pro pozorování úkazu byla na Hvězdárně Vsetín připravena snad veškerá technika včetně té, která hvězdárně nepatří. Perličkou měl být přímý přenos úkazu, do přednáškového sálu, kde jej mohlo sledovat za komentáře odborných pracovníků až 30 lidí. Nakonec byl pořízen digitální záznam úkazu a prostřednictvím několika klasických i digitálních fotoaparátů získány desítky fotografií – vše bude postupně zveřejňováno na stránkách hvězdárny.

Je však třeba říci, že po celou dobu úkazu, se jednalo o loterii s počasím, kterou jsme nakonec vyhráli. Venuše se na CCD čipu kamery opět objevila teprve 13 s před začátkem úkazu. Ještě během první části, kdy docházelo k samotnému zakrývání kotoučku planety Měsícem, přecházely mraky. Závěrečná část úkazu se pak odehrála tak, že několik sekund po opětovném objevení Venuše napravo od Měsíce planetu přikryla na několik minut oblačnost. Zkrátka a dobře, po několika neúspěších (jarní zatmění Měsíce a březnový zákryt Saturnu) jsme podruhé v krátké době měli štěstí a po zákrytu Saturnu 22. května jsme napozorovali také zákryt Venuše.

Pro ty, kteří to štěstí neměli, nabízíme slabou náplast v podobě série fotografií a videozáznamu počáteční i závěrečné fáze úkazu. Věřte však, že naživo to bylo MNOHEM LEPŠÍ.

Vstupu Venuše


Výstup Venuše

| Autor: Jiří Srba | Vydáno dne 21. 06. 2007 | 4756 přečtení | Vytisknout článek