Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška "Měsíc v hledáčku kosmických agentur"

Na pátek 25. května 2012 od 19.00 hodin je pro všechny příznivce kosmonautiky, ale nejen pro ně, připravena přednáška Michala Václavíka, pracovníka České kosmické kanceláře a dlouholetého spolupracovníka hvězdárny, o nové vlně robotizovaného průzkumu našeho vesmírného souseda.

Měsíc v hledáčku kosmických agentur
Obr.: Plakát na přednášku "Měsíc v hledáčku ..."
Od druhé poloviny 70. let 20. století upadal zájem kosmických agentur o výzkum Měsíce. V posledním desetiletí se tento trend obrací a Měsíc se dostal zpět do popředí zájmů vědců. Své sondy k Měsíci nevyslala jenom NASA, evropská agentura ESA či japonská JAXA, ale i noví hráči jako Čína a Indie.
Do roku 2020 by se měla k Měsíci vydat téměř desítka nových sond, a to nejenom financovaných vládními agenturami, ale dokonce i soukromníky.
Zájem je upřen především na polární oblasti Měsíce, kde se nacházejí zásoby vody a tudíž i příhodné podmínky pro pobyt člověka. Předtím je však stále potřeba zodpovědět plno otázek a další otázky budou teprve položeny.

Za příznivého počasí bude program pokračovat večerním pozorováním hvězdné oblohy, která nám mimo Měsíc nabídne třeba planety Mars, Saturn a další zajímavé objekty.


| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 17. 05. 2012 | 2070 přečtení | Vytisknout článek