Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Astronomická olympiáda 2015/16 na ZŠ Vsetín – Sychrov

Závěr listopadu patřil na vsetínské ZŠ Sychrov astronomické olympiádě. Při jejím pořádání škola každoročně spolupracuje s hvězdárnou. Školního kola olympiády se ve dvou kategoriích zúčastnilo celkem 25 žáků.

Astronomická olympiáda 2015 kopule
Obr. 1: Astroolympionici při exkurzi v pozorovatelně hvězdárny.
Foto: J. Ševčíková
Astronomická olympiáda 2015 test
Obr. 2: Řešení testu během školního kola astronomické olympiády.
Foto: J. Ševčíková
Test školního kola se psal v pátek 27. listopadu 2015 za účasti odborného pracovníka Hvězdárny Vsetín Pavla Svozila, který pro žáky, účastníky olympiády, v rámci jejich přípravy realizoval ve dnech 25. a 26. listopadu na hvězdárně dvě přednášky.

Žáci se přípravných aktivit i samostudia účastnili většinou ve svém volném čase a museli vynaložit studijní úsilí, aby uspěli anebo alespoň měli šanci uspět. Tak je to ve všech oborových olympiádách, které vyžadují nadstandardní znalosti a vědomosti od účastníků.

Kategorie 6. a 7. tříd se zúčastnilo 10 žáků a osm z nich úspěšně realizovalo test, takže mají šanci postoupit do dalšího kola, které je sice velmi náročné, korespondenční, ale v rámci něho se žáci mohou v delším časovém horizontu oddat samostatnému bádání a mnohé věci sami pro sebe objevit. Mezi nejlepší řešitele patří Lukáš Manina s 34 body, Natálie Tkadlecová s 30 body a Kateřina Vančurová s 22 body. K úspěšným řešitelům také patří Jiří Ondřich, Radim Křenek, Lucie Václavíková a Dominika Mikuláštíková.

Kategorie 8. a 9. tříd se zúčastnilo 14 žáků z naší školy a jeden žák, člen kroužku mladých astronomů z hvězdárny (ze ZŠ Ohrada). V této kategorii byl letos test velmi zvláštně (dle nás ne zcela vhodně) strukturován, a tak žáci, kteří neměli přístup k určité informaci (kterou zatím nemůžeme zveřejnit, protože uzávěrka kola je až 23. prosince) tak přišli náhle o 12 bodů, které už nikde nedohnali. No nedá se nic dělat, je dobré mít u sebe různé encyklopedie a také mít více znalostí v hlavě a nespoléhat, že je člověk dohledá, protože v naší škole se test píše bez použití internetu, aby byly podmínky všech žáků vyrovnané. Ne každý má v mobilu internet.

K úspěšným řešitelům, kterých bylo sedm, patří host v našem školním testu David Mikula s 18,5 body, a pak sychrovští žáci, a to Veronika Štěpánová s 21 body, Eliška Trčálková s 20 body, Natálie Marková se 17 body, Richard Hobšil také se 17 body, Ondřej Uhřík se 16 body a Zuzka Zedníková s 15 body.

Pro všechny úspěšné řešitele je otevřeno korespondenční kolo, které bude zahájeno 4. ledna 2016 a žáci se do něj zapojují samostatně, dle svého zájmu na webu olympiada.astro.cz.

Všem zapojeným žákům děkujeme. Oceňujeme jejich domácí přípravu i snahu udělat něco navíc, ukázat a poměřit si s ostatními své znalosti i schopnosti.
| Autor: Jaroslava Ševčíková | Vydáno dne 04. 12. 2015 | 849 přečtení | Vytisknout článek