Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přechod Merkuru přes Slunce 7. května 2003

Ve středu 7. května v ranních a dopoledních hodinách jsme na vsetínské hvězdárně pozorovali přechod planety Merkur přes sluneční disk. K tomuto zajímavému a dosti vzácnému astronomickému úkazu dochází pouze 13 – 14 krát za století! Předchozí přechod byl z území České republiky pozorovatelný 13. listopadu 1986, na další si budeme muset počkat až do 9. května 2016.

Přechod Merkuru přes sluneční disk
Obr. 1: Přechod Merkuru přes sluneční disk.
Někteří členové AK3
Obr. 2: Společné foto některých členů AK3, kteří se zúčastnili pozorování přechodu.
Další snímky naleznete v naší fotogalerii.
Přechody nastávají tehdy, když se Merkur v době své dolní geocentrické konjunkce s naší centrální hvězdou (planeta je mezi Sluncem a Zemí) nachází zároveň i nedaleko roviny ekliptiky, tj. v blízkosti vzestupného nebo sestupného uzlu své o 7° skloněné dráhy. K tomuto vzájemnému postavení dochází vždy až po několika letech okolo 8. května nebo 10. listopadu.

V principu jsou přechody Merkuru i Venuše přes Slunce podobným úkazem jako zatmění Slunce naším Měsícem. Vzhledem ke vzdálenostem od Země jsou však úhlové velikosti obou vnitřních planet jako zakrývajících těles mnohem menší než úhlová velikost blízkého Měsíce.

Maximálně může Merkurův přechod přes Slunce trvat až 8 hodin. Ten letošní měl délku 5h 20min a na Valašsku se celý odehrál v dostatečné výšce nad obzorem.

Ke sledování úkazu jsme použili refraktor 0,2–m (největší dalekohled hvězdárny), protože Merkur se svým úhlovým průměrem 12” byl na obloze 160 krát menší než Slunce s úhlovým průměrem 1902” ≈ 0,5° a na tváři naší mateřské hvězdy byl viditelný jen jako malá pohybující se piha. Pozorovali jsme přes helioskopický okulár anebo metodou tzv. projekce, při níž se Slunce pomocí dalekohledu promítne na nějakou rovnou plochu – list papíru, zeď apod.

V oblastech zeměkoule, kde byl úkaz za příznivých podmínek pozorovatelný, jej především na observatořích sledovaly tisíce lidí. Rovněž vsetínská hvězdárna byla po celou dobu přechodu zpřístupněna veřejnosti. Na unikátní nebeské představení se zde přišlo podívat 140 příznivců astronomie všech věkových kategorií – od dětí z mateřské školy až po důchodce. Redaktoři Atheny si samozřejmě nenechali ujít příležitost a pořídili několik snímků jak samotného úkazu, tak i atmosféry, která při pozorovaní panovala. Nejlepší snímky jsou prezentovány ve fotogalerii.

[1] Astropis 2003/1.
[2] Kozmos 2003/2.

| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 05. 06. 2003 | 1799 přečtení | Vytisknout článek