Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Meteorologie

Noc ohňů

Když jsme 12. srpna večer vyráželi, už jen ve třech lidech, pozorovat zbytkovou aktivitu meteorického roje Perseid, tušili jsme, že toho moc neuvidíme. Od západu totiž postupovala silná studená fronta a bylo jasné, že oblačnost dorazí ještě v první polovině noci. Navnaděni zážitkem z minulé noci jsme však přesto neodolali. Nakonec se nám nejenom podařilo napozorovat pár meteorů, ale stali jsme se svědky nádherné podívané – mohutné noční bouře.

Blesk
Obr. 1: Snímek jednoho z blesků pořízený při bouři z 12. na 13. srpna 2004. Foto: Emil Březina
Ten večer na našem oblíbeném pozorovacím stanovišti začínal celkem klidně. Poté, co se dostatečně setmělo, jsme začali pozorovat meteory. K našemu překvapení jich létalo ještě poměrně mnoho, takže jsme se nenudili. Naneštěstí se však již v průběhu prvního intervalu začala natahovat vysoká oblačnost a my jsme museli pozorování zkrátit. I tak se nám za 45 minut podařilo zaznamenat okolo 30 meteorů a pobyt na Ježůvce nás obohatil i o několik bolidů (bolid – velmi jasný meteor). Poté jsme beze spěchu sbalili věci a vydali se zpět na hvězdárnu, kam jsme bez potíží dorazili někdy kolem půlnoci.

Původně jsme měli v plánu jít vzápětí domů, pokusit se trochu dohnat spánkový deficit vzniklý právě pozorováním Perseid, ale internetové stránky ČHMÚ, ukazující obrovské množství bleskových výbojů blížících se k nám, nás přesvědčily, abychom (až na jednoho kolegu) zůstali na hvězdárně. Po zhruba dvouhodinovém čekání se nad západním obzorem pomaličku začalo blýskat – zprvu sotva znatelně – postupně však intenzita záblesků rostla a pak jsme uslyšeli první slabounké zahřmění.

Po chvíli bylo jasné, že chystané představení bude velkolepé. Obloha byla doslova v jednom ohni. Naše fotoaparáty byly v pohotovosti už nějakou chvíli, takže nic nebránilo tomu, pokusit se zachytit alespoň část tohoto divadla. Protože jsem měl v přístroji pouze dva snímky, došlo vzápětí na výměnu filmu, který jsem měl naštěstí po ruce. Značná část blesků však byla bohužel ukrytá v oblacích, takže na většině fotografií je vidět pouze přezářená obloha. To, že mezioblakové výboje opravdu převažovaly, potvrzuje i záznam z našeho počítače blesků, který zaznamenává právě pouze výboje mezi oblakem a zemí a během této bouře jich zaregistroval jen 65. Pro nás samotné to však byla nezapomenutelná podívaná. Blýskalo se nepřetržitě na všech stranách a my ani nestačili otáčet hlavu. Do toho všeho ještě neustále hřmělo a pršelo.

Bouře trvala poměrně dlouho – první zaznamenaný výboj byl v 2:28 a poslední 4:54 SEČ – takže se náš pobyt na hvězdárně protáhl až do rána; po chvíli marného čekání, že se déšť zmírní, jsme to vzdali a šli domů. Oba dva jsme dorazili mokří jako ta příslovečná myš – nicméně, pokud mohu hovořit za svou osobu, nijak toho nelituji. I takto může dopadnout pozorování meteorů.


| Autor: Emil Březina | Vydáno dne 04. 09. 2004 | 2962 přečtení | Vytisknout článek