Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Částečné zatmění Měsíce 7. srpna 2017

V pondělí 7. srpna nastane částečné zatmění Měsíce. Z České republiky uvidíme během večerního soumraku závěrečnou část jeho průběhu.

Částečné zatmění Měsíce 7. srpna 2017
Obrázek: Simulace maximální fáze zatmění Měsíce 7.8.2017.
Převzato z astro.sci.muni.cz.
Částečná fáze zatmění začne v 19:23 hodin SELČ. První polovinu úkazu ale neuvidíme, neboť Měsíc se na Valašsku vyhoupne nad ideální horizont až ve 20:11 hodin. O pouhých 9 minut později dosáhne zatmění maxima [1]. Tehdy však bude obloha ještě příliš světlá.

Za postupného stmívání bude Měsíc stoupat stále výš nad jihovýchodní obzor. Při pohledu na Měsíc spatříme, jak má výrazně potemnělý spodní okraj. V okamžiku největší fáze bude "ponořen" čtvrtinou svého průměru v severní části zemského stínu [2].

Částečné zatmění skončí ve 21:18 hodin. Poté bude úkaz ještě přibližně 1,5 hodiny pokračovat tzv. polostínovým zatměním, ale to již bývá většinou docela nenápadné a tudíž obtížněji rozlišitelné.

V době zatmění se úplňkový Měsíc bude na obloze nacházet v souhvězdí Kozoroha. Vpravo od něj spatříme nevysoko nad jižním obzorem v souhvězdí Hadonoše planetu Saturn.

K pozorování zatmění bude tentokrát zapotřebí vyhledat si stanoviště s výborným výhledem ve směru na jihovýchod, což například v kopcovité valašské krajině nebude snadné. Pozorovatelům na vsetínské hvězdárně třeba Měsíc vyjde o více jak půl hodiny později.

I když podmínky pro pozorování letošního zatmění Měsíce nebudou zrovna ideální, rozhodli se pracovníci Hvězdárny Vsetín uspořádat od 21:00 do 23:00 hodin mimořádné večerní pozorování. V jeho první části se bude sledovat Měsíc při zatmění, poté bude následovat pozorování Saturnu a dalších vzdálenějších vesmírných objektů – hvězd, hvězdokup či mlhovin. Pracovníci hvězdárny vše doplní odborným výkladem.

Hvězdárna však bude otevřena a pozorování se uskuteční pouze za příznivého počasí! Na celou akci je stanoveno jednotné vstupné pro děti i dospělé návštěvníky ve výši 20,- Kč.

Příští zatmění Měsíce viditelné z České republiky bude dokonce úplné a spatříme jej za rok – přesněji v noci z 27. na 28. července 2018.

ČASOVÝ PRŮBĚH ZATMĚNÍ (v SELČ) [1]:
Začátek částečného zatmění:19h 23min
Místní východ Měsíce:20h 11min
Největší fáze zatmění:20h 20min
Konec částečného zatmění:21h 18min
Výstup Měsíce z polostínu:22h 51min

Další informace o nastávajícím zatmění Měsíce naleznete například na stránkách astro.cz.

[1] Hvězdářská ročenka 2017
[2] Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce viditelná v ČR
| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 17. 07. 2017 | 1459 přečtení | Vytisknout článek