Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška "Budoucí výzvy průzkumu Sluneční soustavy"

Pracovníci vsetínské hvězdárny připravili nejen pro všechny zájemce o kosmonautiku, ale i širokou veřejnost na pátek 11. října 2013 od 18:00 hodin přednášku Michala Václavíka, pracovníka České kosmické kanceláře. Návštěvníci tak dostanou možnost seznámit se s aktuálními plány světových kosmických agentur na průzkum Sluneční soustavy, zejména Měsíce a Marsu.

Budoucí výzvy průzkumu Sluneční soustavy
Obr.: Plakát na přednášku "Budoucí výzvy..."
Vzhledem k finanční i technologické náročnosti plánovaných misí se na nich chystají společně podílet všechny významné kosmické agentury. Dobrým základem je pro ně současná mezinárodní spolupráce na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS. V příštích dvou desetiletích by se měl člověk vydat na dlouhodobé mise za hranice nízké oběžné dráhy Země. Jako předvoj budou lidem sloužit robotické mise, které umožní bezpečné provedení pilotovaného letu a následně podpoří také činnost člověka.

Tato přednáška je zároveň příspěvkem Hvězdárny Vsetín k celosvětové kampani na podporu a propagaci kosmonautiky nazvané Světový kosmický týden. Tuto mezinárodní akci vyhlásila Organizace spojených národů spolu s americkou nevládní společností Spaceweek International Association poprvé v roce 1999.

Na naší hvězdárně má Světový kosmický týden bohatou historii a letos se bude jednat již o jeho 12. ročník.

Na tuto přednášku je v rámci Světového kosmického týdne vstup ZDARMA!

| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 04. 10. 2013 | 3423 přečtení | Vytisknout článek