Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Úplné zatmění Měsíce 21. ledna 2019

Na první zajímavý astronomický úkaz nemusíme letos čekat příliš dlouho. Již v pondělí 21. ledna v časných ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce, které bude v České republice viditelné téměř v celém průběhu.

Úplné zatmění Měsíce 28.9.2015
Obr. 1: Snímek ztmavlého Měsíce při jeho úplném zatmění 28. září 2015.
Foto: Miroslav Jedlička
Po počáteční fázi polostínového zatmění, které ovšem bývá nenápadné a hůře pozorovatelné, začne ve 4:33 hodin zatmění částečné. Úplně se Měsíc do zemského stínu ponoří v 5:41 hodin a setrvá v něm 1 hodinu 2 minuty, tj. do 6:43 hodin [1,2]. V té době se však již bude postupně rozednívat. Navíc během závěrečného částečného zatmění už u nás Měsíc zapadne za obzor.

V okamžiku největší fáze v 6:12 hodin dosáhne zatmění velikosti 1,195 jednotek měsíčního průměru [1]. Tehdy se ztemnělý červenohnědý kotouč Měsíce bude nacházet ve výšce pouhých 12° nad ideálním západním horizontem. V kopcovité krajině či uprostřed zástavby tak může být zatmění obtížněji pozorovatelné!

Přesně v den zatmění se Měsíc na své dráze okolo Země dostane do perigea neboli přízemí a bude tak na nebi nepatrně větší než obvykle. Během úkazu jej uvidíme v souhvězdí Raka nedaleko známé otevřené hvězdokupy M44 Jesličky. Napravo od Měsíce pak spatříme jasné hvězdy Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců.

ČASOVÝ PRŮBĚH ZATMĚNÍ (v SEČ) [1]:
Vstup Měsíce do polostínu:3h 36min
Začátek částečného zatmění:4h 33min
Začátek úplného zatmění:5h 41min
Největší fáze zatmění:6h 12min
Konec úplného zatmění:6h 43min
Místní západ Měsíce:7h 45min
Konec částečného zatmění:7h 50min
Výstup Měsíce z polostínu:8h 48min

Koho neodradí brzké vstávání a ani mrazivé zimní počasí, může se na zatmění přijít podívat třeba na naši hvězdárnu, která bude pro všechny zájemce o jeho sledování otevřena od 4:30 do 6:45 hodin.

Kromě pozorování zatmění se návštěvníci budou moci pomocí dalekohledů podívat rovněž na některé další vesmírné objekty, kupříkladu na planety Jupiter a Venuši (v podobě zářící Jitřenky), které se budou na nebi nacházet jen 3° od sebe a spolu s jasnou hvězdou Antares ze souhvězdí Štíra vytvoří nízko nad jihovýchodním obzorem velmi pěkné seskupení [2].

Dovolíme si však upozornit, že pozorování zatmění Měsíce se na hvězdárně uskuteční jen za bezmračné oblohy! Vstupné na akci bude stejné, jako na normální astronomická pozorování pro veřejnost: děti a senioři 25 Kč, dospělí 40 Kč, rodinné vstupné 70 Kč.

Pokud nám počasí nebude přát, což by bohužel nebylo v zimním období nic neobvyklého, další příležitost sledovat zatmění Měsíce budeme mít ještě letos. Půjde o zatmění částečné a nastane 16. července v první polovině noci.

Více informací o nastávajícím zatmění Měsíce naleznete například na stránkách astro.cz.


| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 10. 01. 2019 | 184 přečtení | Vytisknout článek