Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Dny astronomie 2008 na Hvězdárně Vsetín

Od středy 4. června do pátku 6. června se na vsetínské hvězdárně podruhé uskuteční akce Dny astronomie – program složený z přednášek a astronomických pozorování. A protože 30. června uplyne přesně sto let od známé tunguzské katastrofy, budou všechny letošní přednášky zaměřeny na malá tělesa sluneční soustavy a možnost ohrožení Země při jejich dopadu na povrch.

Vstup na všechny akce bude během Dnů astronomie ZDARMA.


Srážka Země s planetkou
Obr. 1: Srážka Země s planetkou.
Foto: NASA
Úvodní přednáška Dnů astronomie bude věnována dodnes tajemstvím zahalené události, ke které došlo před 100 lety v oblasti sibiřské řeky Podkamennej Tunguzky. V dalších přednáškách pak budou návštěvníci seznámeni například s meteorickými roji a jejich vznikem, s některými významnými impaktními krátery na Zemi a nebo s tzv. blízkozemními planetkami, které představují určitou hrozbu pro naši modrou planetu.

V průběhu celé akce budou od 9:00 do 16:00 hodin probíhat exkurze na hvězdárněpozorování Slunce a od 22:00 do 23:30 hodin se za příznivého počasí budou konat večerní astronomická pozorování hvězdné oblohy.

PROGRAM:

Středa 4. června 2008:

18:00 – 19:00 hodin:  TUNGUZSKÁ KATASTROFA – FAKTA  (přednáší Emil Březina)
  • Dne 30. června 1908 prolétlo nad Sibiří jasné ohnivé těleso, které při svém pádu způsobilo rozsáhlé škody. Vypadalo to jako pád velkého meteoritu, jenže první výpravy žádné zbytky kosmického tělesa nenalezly. Přednáška vás provede nejen faktickými událostmi, ale také stručně představí krajinu místa katastrofy.
19:00 – 20:00 hodin:  ASTEROIDY: SMRTÍCÍ SRÁŽKY
  • Videopořad o americkém geologovi, astronomovi a „lovci komet“ Eugene M. Shoemakerovi, o jeho výzkumu malých těles sluneční soustavy a impaktních kráterů na Zemi. Jako jeden z prvních podal důkazy o tom, že známý Barringerův kráter v Arizoně a mnohé další jsou meteorického původu.
Čtvrtek 5. června 2008:

18:00 – 19:00 hodin:  JSOU ASTEROIDY OPRAVDU NEBEZPEČNÉ?  (přednáší Jiří Srba)
  • Okolo Slunce se toulá mnoho malých planetek a komet, které poskytují informace o vývoji sluneční soustavy, ale zároveň jsou vnímány jako možné ohrožení samotné existence lidstva. V přednášce se pokusíme zodpovědět následující otázky: Co jsou planetky? Jak se pozorují a co o nich víme? Představují pro lidstvo reálnou hrozbu? Jsme schopni srážku předpovědět? Jak nebezpečná je planetka Apophis?
19:00 – 20:00 hodin:  METEORY ANEB KDYŽ PADAJÍ HVĚZDY  (přednáší Martin Leskovjan)
  • Padá hvězda – rychle si něco přej! Taková slova můžeme slyšet, když oblohu rozzáří meteor. Co jsou a odkud se berou ona drobná tělíska ve sluneční soustavě, která nám připravují tato krásná představení? A jaký je vlastně rozdíl mezi meteoroidem, meteorem a meteoritem?
Pátek 6. června 2008:

18:00 – 19:00 hodin:  ZEMĚ JAKO KOSMICKÝ TERČ  (přednáší Pavel Svozil)
  • I když je planeta Země chráněna atmosférou, její povrch byl v minulosti mnohokrát zjizven dopady planetek či kometárních jader. Většina kráterů byla přírodou zahlazena, některé jsou ale na povrchu stále viditelné. V přednášce budou představeny nejznámější impaktní krátery a spolu s nimi i některé zajímavé meteority.
19:00 – 20:00 hodin:  JAK SE UBRÁNIT „DEEP IMPACTU“?  (přednáší Martin Zapletal)
  • Na Zemi, Měsíci, Merkuru a dalších tělesech lze vidět následky dopadů různě velkých kusů skal a jiného meziplanetárního „smetí“. Riziko srážky naší planety například s planetkou tedy není zanedbatelné a následky mohou být katastrofální. Je možné tato tělesa vůbec odhalit? A pokud bude nějaké nalezeno na kolizní dráze, existuje vůbec možnost, jak zabránit srážce?

Vstup na všechny akce bude během Dnů astronomie ZDARMA.


| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 19. 05. 2008 | 2929 přečtení | Vytisknout článek