Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška "ESO – chilská chlouba evropské astronomie"

Pro všechny milovníky špičkové astronomické techniky, ale i exotických destinací, je na pátek 23. března 2018 od 18:00 hodin v přednáškovém sále hvězdárny připraveno povídání Jiřího Srby z Hvězdárny Valašské Meziříčí o jeho návštěvě Evropské jižní observatoře.

 
Plakát - ESO – chilská chlouba evropské astronomie
Obr. 1: Plakát "ESO – chilská chlouba evropské astronomie"
 
ESO - VLT
Obr. 2: Dalekohledy observatoře Paranal. Foto: J. Srba
 

Evropská jižní observatoř (ESO) je špičková mezinárodní vědecko-technická organizace pro astronomický výzkum. Byla založena v roce 1962 a Česká republika je jejím členem od roku 2007.

V jižní Americe ESO provozuje tři unikátní observatoře – La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí v nehostinných podmínkách pouště Atacama v Chile. Pracuje zde řada unikátních přístrojů, které zásadně přispívají k rozvoji našeho poznání vesmíru.

Na 2400 m vysoké hoře La Silla se nachází např. nejlepší přístroj pro hledání extrasolárních planet - spektrograf HARPS.

Observatoř Paranal v nadmořské výšce 2600 m se svou soustavou dalekohledů VLT (Very Large Telescope) je vlajkovou lodí evropské astronomie. Jedním z nejzajímavějších rysů VLT je možnost zkombinovat světlo z několika hlavních nebo pomocných dalekohledů, kdy vytvoří tzv. interferometr.

Na planině Chajnantor, v nadmořské výšce přes 5 000 m, nalezneme 66 antén radioteleskopu ALMA, který pozoruje oblohu v pásmu milimetrových a submilimetrových vln.

V listopadu 2017 měl Jiří Srba možnost všechny observatoře navštívit jako člen společné expedice českého národního týmu ESON a štábu České televize. Expedice se uskutečnila u příležitosti 10. výročí členství České republiky v ESO. Zážitky z této cesty a návštěvy předních astronomických pracovišť doplní řada fotografií.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 25 Kč, rodinné vstupné 70 Kč.

 


| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 16. 03. 2018 | 419 přečtení | Vytisknout článek