Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Astronomická olympiáda 2016/17 na ZŠ Vsetín – Sychrov

V pondělí 28. listopadu 2016 proběhlo na vsetínské ZŠ Sychrov školní kolo Astronomické olympiády. Při jeho pořádání škola již řadu let spolupracuje s Hvězdárnou Vsetín. Potěšitelné je, že letos skoro všichni soutěžící postoupili do dalšího kola.

Příprava na AO 2016/17
Příprava na AO 2016/17
Obrázky 1 a 2: Snímky z přípravy na olympiádu 24. listopadu 2016.
Foto: J. Ševčíková
Astronomická olympiáda je předmětovou soutěží z astronomie a příbuzných oborů, která je určena žákům základních a středních škol. Cílem olympiády je vyhledávat talentované žáky a systematicky podporovat a rozvíjet jejich odborný růst v oblasti astronomie a všeobecně fyziky. sonna.com.ua/catalog/pledy/

Olympiáda probíhá ve třech kolech - školním, korespondenčním a celorepublikovém finále.

Testy bývají připraveny vždy společně pro žáky 6. a 7. ročníku, a pak pro žáky 8. a 9. ročníku. Tak také byli v naší škole soutěžící hodnoceni. V rámci školního kola bylo pro úspěšné absolvování třeba dosáhnout počtu minimálně 20 bodů z padesáti, což se téměř všem žákům povedlo.

Školního kola se zúčastnilo 17 žáků a pouze jeden neuspěl.

Mezi nejlepší v kategorii 8. a 9. tříd patřili: Natálie Tkadlecová, Radim Křenek, Nikola Martinů a Lukáš Manina (všichni z 8.A), Jan Gargulák, Jenifer Návratová, Johana Kročová, Sabina Janotová a Sára Čotková (všichni z 9.A).

Mezi nejlepší v mladší kategorii se potom zařadili: Lucie Václavíková a Dominika Mikuláštíková (obě ze 7.A), Filip a Tadeáš Podsedníkovi, Richard Kilián, Lukáš Kovář a Adam Černín (všichni ze 6.A).

Všichni tito žáci mají možnost postoupit do dalšího, korespondenčního kola, které jim ukáže cestu k republikovému finále... i tam jsme již měli zástupce, ale v poslední době se do finální republikové dvacítky nikdo z naší školy neprobojoval. Snad to letos změníme...

Školní kolo je v ZŠ Vsetín – Sychrov tradičně spjato s výraznou spoluprací školy a Hvězdárny Vsetín, jednoho z oddělení Muzea regionu Valašsko, zejména s osobou odborného pracovníka pana Pavla Svozila, který se zabývá jak přípravou žáků, tak i podílem na organizaci školního kola. Je žákům také k dispozici v rámci vysvětlení různých odborných termínů a otázek z testu školního kola, podporuje jejich účast v korespondenčním kole a směruje je k nejlepším výsledkům.

Doufáme, že letos se maximum žáků pokusí úspěšně vyřešit otázky korespondenčního kola, které bude zahájeno 9. ledna 2017.
| Autor: Jaroslava Ševčíková | Vydáno dne 07. 12. 2016 | 740 přečtení | Vytisknout článek