Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Světový kosmický týden 2010 na Hvězdárně Vsetín

V říjnu mívají své pevné místo v kalendáři programů naší hvězdárny akce k mezinárodní kampani Světový kosmický týden (World Space Week). Ani letos tomu nebude jinak. I když… Přeci jen jistá změna tu je. Místo kompaktního třídenního přednáškového bloku jsme pro vás připravili na dva páteční podvečery zajímavé přednášky doplněné v případě příznivého počasí i prohlídkou podzimní hvězdné oblohy.

Poster World Space Week 2010
Obr. 1: Oficiální poster Světového kosmického týdne 2010. [1]
Znak OSN
Obr. 2: Logo Organizace spojených národů OSN [2].
Znak World Space Week
Obr. 3: Logo Světového kosmického týdne. [3]
Světový kosmický týden byl poprvé vyhlášen v roce 1999 Organizací spojených národů a americkou nevládní společností Spaceweek International Association, která celou akci celosvětově koordinuje. Hlavním úkolem a ideou Světových kosmických týdnů je informovat širokou veřejnost o objevech a pokrocích ve využití vesmíru a především přivést mládež k jeho poznávání. Česká republika (a s ní i Hvězdárna Vsetín) se k akcím Světového kosmického týdne poprvé přihlásila v roce 2002.

A jaké přednášky nás tedy tentokrát čekají?

Pátek 15. října 2010

Amerika ve vesmíru

přednáší Pavel Svozil, začátek v 17:00 hodin

Přednáška přiblíží úspěchy i zklamání americké kosmonautiky: počáteční prohru se Sovětským svazem v závodech o dobytí vesmíru, epochální triumf při přistání lidí na Měsíci, katastrofy při kosmických letech, úspěchy meziplanetárních sond či vesmírných teleskopů nebo současnou mezinárodní spolupráci na projektu ISS, ale i některá další témata. Výklad bude doprovázen desítkami obrázků.

Kosmické observatoře - naše oči do dalekého vesmíru

přednáší Martin Zapletal, začátek v 18:00 hodin

Lidé pozorovali noční oblohu již od nejstarších dob, a to především z praktických potřeb, jako např. stanovení času a vedení kalendáře. Později bylo „pozorování hvězd“ provozováno z čisté touhy po vědění a přes astrologii dospělo k astronomii. S dalším rozvojem přírodních věd během novověku, však začínalo být zřejmé, že ze zemského povrchu není možné pozorovat celé elektromagnetické spektrum a možnosti poznávání kosmu jsou tak značně omezeny. Řešení tohoto problému přinesl až nástup raket, které umožnily vynášet do vesmíru kosmické observatoře a zbavit se tak omezení, která klade jinak životodárná atmosféra Země. V přednášce se podíváme na historii a současnost pozorování kosmických objektů jak v dřívějších dobách, tak především právě na využití vesmírných dalekohledů při poznávání vzdáleného kosmu a nakonec i na jejich možnosti při hledání extrasolárních planet.

Pátek 22. října 2010

Netradiční pohony malých raket

přednáší Miroslav Jedlička, začátek v 17:00 hodin

Když se řekne slovo raketa, každému se vybaví stroj stoupající na sloupu ohně vzhůru do vesmíru. Chemické hoření pevných nebo kapalných látek je dnes zdrojem energie pro většinu klasických raket. Ve světě modelářů ovšem existují i jiné, nehořlavé a často konstrukčně jednodušší alternativy pohonu s překvapivými výsledky. Do této oblasti patří především vodní rakety, ale i další netradiční druhy pohonu malých raket, kterým se budeme věnovat v této přednášce.

Kosmické náklaďáky

přednáší Martin Leskovjan, začátek v 18:00 hodin

Po prvních nesmělých krůčcích z konce 20. století se člověk již ve vesmíru úplně zabydlel. Už nám vůbec nepřipadá divné, že vysoko nad našimi hlavami trvale pracují astronauti na orbitální stanici ISS. Ale zkusili jste se někdy zamyslet, jak to, že mohou lidé na oběžné dráze žít tak dlouho? Jak je to se zásobami potravin, vody, vzduchu? Jak do vesmíru pošleme náhradní díly na opravu stanice nebo nový materiál pro vědecké pokusy? Na podobné otázky se pokusí odpovědět tato přednáška, která by klidně mohla mít podtitul „Zásobování vjezd povolen!“

V případě dotazů kontaktujte hvězdárnu na telefonním čísle 571 411 819 nebo na e-mailu info@hvezdarna-vsetin.cz.

Na všechny akce konané v rámci Světového kosmického týdne je vstup ZDARMA!

[1] World Space Week - Poster 2010. Dostupné z: http://www.worldspaceweek.org/poster_2010_with_text.html.
[2] Logo OSN.
[3] World Space Week - Logo. Dostupné z: http://www.worldspaceweek.org/logo_color_wsw_and_dates.html.

| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 07. 10. 2010 | 3869 přečtení | Vytisknout článek