Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Astronomická zima 2004

Pokud vám příliš nevadí současné často až mrazivé počasí, můžete využít některý z dlouhých zimních večerů k návštěvě astronomických pozorování na vsetínské hvězdárně. Pozorování pro veřejnost se zde za jasné a bezmračné oblohy konají každé úterý a pátek. V lednu probíhají od 17:00 do 19:00 hodin, v únoru od 18:00 do 20:00 hodin a v březnu pak od 19:00 do 21:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 10,- Kč, pro děti a mládež 5,- Kč.

Zimní noci jsou nejen dlouhé a studené, ale i dosti tmavé. Je to způsobeno tím, že Slunce nyní sestupuje pod obzor mnohem níž než v létě. Na nočním nebi se třpytí desítky jasných hvězd, z nichž nejjasnější jsou Aldebaran, Capella, Castor s Polluxem, Procyon, Sirius, Rigel a Betelgeuse. Společně nám těchto osm hvězd nad hlavami vytváří velké písmeno G anebo také (kromě Betelgeuse) tzv. „Zimní šestiúhelník“.

V dalekohledech bývá docela zajímavé srovnání barvy modrobíle zářících horkých hvězd Rigelu nebo Siria s barvou Betelgeuse, což je chladný červený hvězdný veleobr nacházející se spolu s Rigelem v nejkrásnějším zimním souhvězdí Orionu.

V „Orionově meči“ lze už pomocí malých dalekohledů (např. triedrů) spatřit komplex difúzních mlhovin M 42 a M 43. Celý komplex je rozsáhlou „porodnicí“ nových hvězd. Uvnitř Velké mlhoviny M 42 se nacházejí velmi mladé horké hvězdy, z nichž nejznámější je čtyřhvězda Trapez.

Kromě Trapezu, M 42 a M 43 se návštěvníci večerních pozorování budou moci dalekohledy hvězdárny podívat i na další známé vícenásobné hvězdy, hvězdokupy, mlhoviny, ale i mnohem vzdálenější galaxie.

Z těles sluneční soustavy bude večer po celou zimu viditelná Venuše, načervenalý Mars a také Saturn – planeta s prstenci. V březnu se na večerní oblohu přesune Jupiter a na konci března se na několik dní nad západní obzor rovněž „vyhoupne“ i Slunci nejbližší planeta Merkur. Návštěvníci hvězdárny tak budou moci po dvou letech opět současně pozorovat všech pět jasných, pouhým okem viditelných planet!

Měsíc je na začátku nového roku na večerní obloze nejlépe pozorovatelný vždy na přelomu jednotlivých kalendářních měsíců.

Až do konce února by měla být od nás i v menších dalekohledech pozorovatelná kometa C/2002 T7 (LINEAR). Kometa byla objevena 14. října 2002 ve Spojených státech amerických pomocí zrcadlového teleskopu automatického vyhledávacího systému LINEAR (Lincoln Laboratory Near Earth Asteroid Research), který je v současnosti celosvětově nejúspěšnějším programem zaměřeným na hledání nových planetek a komet.

Meteorická činnost bývá v zimních měsících většinou velmi nízká a v březnu dokonce dosahuje svého celoročního minima. Kromě meteorického roje Quadrantid na začátku ledna, který je se svou maximální frekvencí až 110 meteorů za hodinu nejsilnějším pravidelným rojem v roce, již není aktivní žádný významný roj, a tak lze především v únoru a březnu spatřit na nočním nebi pouze několik „padajících hvězd“ za hodinu.


| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 22. 12. 2003 | 2282 přečtení | Vytisknout článek