Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška VESMÍR 3D

V úterý 17. února v 17:00 hodin
Jedinečný vizuální zážitek, který umožní divákům zhlédnout krásy vesmíru v jeho trojrozměrné podobě. Prezentace nejen pomocí běžných barevných filtrů, ale také projekce prostřednictvím polarizačních filtrů známá z kin IMAX vás vtáhne do děje. Seznámíte se s principy 3D projekce, uvidíte trojrozměrné objekty sluneční soustavy i vzdáleného vesmíru.

Firma Tridakt, online shop a dodavatel 3D technologií, který poskytuje široký sortiment v této oblasti. www.tridakt.cz
3D prostor. Slova, která se v poslední době skloňují častěji než kdy jindy. Film "Cesta na Měsíc" je hitem našich kin. Stereoskopické snímky ovládly část internetu, červeno-azurové brýle jsou povinnou výbavou každého, kdo chce být "3D". Ovšem ten pravý zážitek ze 3D prostoru nám nabízejí polarizační brýle a projekce s touto metodou spojená. Kdo navštívil kino IMAX, ví, o čem je řeč. Na vsetínské hvězdárně nechceme zůstat pozadu a stejně jako mnozí jiní realizujeme přednášku se stereoskopickou prezentací, a to nejen formou barevných anaglyfů, ale také formou stereoprojekce známou právě z kina IMAX, tedy metodu pasivní polarizační projekce.

Co přednášce předcházelo

Původní nápad uspořádat přednášku s trojrozměrnou prezentací vesmírných objektů již dlouho lákal pracovníky vsetínské hvězdárny k realizaci. Uvažovali jsme o prezentaci postavené na principu běžně známé anaglyfové projekce (červený + azurový filtr), která je nenáročná na technické provedení. Zlom v rozhodování nastal ve chvíli, kdy jsme zhodnotili, že máme technické prostředky na to, abychom vyrobili a použili projekční metodu pasivní polarizace známou z kin IMAX! Hvězdárna vlastní potřebné 2 dataprojetory, polarizační filtry z optické lavice, tedy většinu hardwaru nutného k uskutečnění prezentace "ala miniIMAX". Zbývalo nám vyřešit problémy s metalickou odraznou plochou, synchronizaci projektorů a výběrem vhodných 3D brýlí. Vzhledem k tomu, že hvězdárna je příspěvkovou organizací šetřící každou korunou, byl nápad a důvtip nutným pomocníkem při naší práci. Například jen projekční metalická plocha stojí v nejlevnějším provedení asi 20 000 Kč. Brýle pro sledování stereoprojekce jsme získali se slevou od firmy Tridakt, za což patří firmě poděkování.
Po překonání všech nástrah projekčních metod můžeme přistoupit k prezentaci, která jak pevně věřím, nebude na naší hvězdárně ojedinělá.

Co na přednášce uvidíte

V první části prezentace budete seznámeni s principem stereoskopického vidění a se současnými metodami 3D projekce. Poté bude následovat druhá část, kde zhlédnete 3D snímky některých objektů sluneční soustavy formou anaglyfové projekce. Poslední část prezentace bude věnována objektům hlubokého vesmíru představené formou polarizační projekce. Na závěr bude pro zájemce promítnuto několik ukázek využití maximálních efektů a hloubky polarizační projekce.
Zveme Vás tedy na přednášku VESMÍR 3D a těšíme se na Vaši návštěvu.


| Autor: Miroslav Jedlička | Vydáno dne 10. 02. 2009 | 6964 přečtení | Vytisknout článek