Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Déšť meteoritů v Chicagu

Obyvatelé Chicaga a širokého okolí byli v noci z 26. na 27. března probuzeni zvuky připomínající vzdálené exploze. Ti, kteří v té době ještě nespali, měli možnost zahlédnout na nebi oslnivý záblesk. Místní policejní a záchranářské složky byly zahlceny poplašenými telefonáty občanů, z nichž někteří se dokonce domnívali, že se jedná o útok na USA.

Fragment meteoritu
Obr. 1: Jeden z fragmentů Chicagského meteoritu. [1]
Jak se nakonec ukázalo původcem těchto zmatků byl velmi jasný meteor (tzv. bolid), doprovázený posléze pádem celého deště kamenných úlomků - meteoritů. Část z nich dopadla na předměstí Chicaga, kde způsobila menší škody na střešních krytinách a automobilech. Jeden z větších úlomků prorazil střechu rodinného domku, prolétl stropem, rozbil okno a skleněnou výplň dveří. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Velikost tělesa před vstupem do atmosféry činila podle prvních odhadů kolem 1 až 2 metrů, při hmotnosti okolo 10 tun. Při průchodu takového tělesa atmosférou se většina jeho hmoty rozpráší a odpaří, zbytek se nejčastěji rozpadne na drobné úlomky, které atmosféra zbrzdí, takže dopadají na zem již "jen" rychlostí volného pádu. Přesný průběh pádu záleží pochopitelně také na složení meteoroidu - železné kusy jsou samozřejmě odolnější než kamenné. Popsaný scénář však platí pouze do určité velikosti tělesa, od které již atmosféra není schopna jeho rychlost a hmotu výrazněji ovlivnit.

[1] Meteorites shower Chicago’s south suburbs. Dostupné z: http://www-news.uchicago.edu/releases/03/030327.meteorite.shtml.

| Autor: Emil Březina | Vydáno dne 30. 03. 2003 | 2092 přečtení | Vytisknout článek