Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška: Jules Verne aneb ze Země na ISS

Přednáška představí novou automatickou kosmickou loď evropské agentury ESA, které bude sloužit k zásobování posádek mezinárodní kosmické stanice ISS. Uskuteční se v pátek 18. dubna 2008 od 18:00 hodin v přednáškovém sále hvězdárny. Přednáší odborný pracovník hvězdárny Ing. Martin Leskovjan.

ATV-1 Jules Verne
Obr. 1: ATV-1 Jules Verne během dokovacího manévru u ISS.[1]
V roce 2010 má být dokončena stavba Mezinárodní vesmírné stanice ISS a zároveň dojde k ukončení letů flotily amerických raketoplánů. O střídání posádek na stanici ISS se budou starat ruské kosmické lodi řady Sojuz. Tíha zásobování stanice pak bude ležet na doposud využívaných ruských nákladních lodích Progress a právě na nové automatické zásobovací lodi ATV, kterou vyvinula Evropská kosmická agentura ESA.

V přednášce se seznámíme s technickým řešením lodí ATV, historií jejich vývoje a dosavadním průběhem první mise tohoto kosmického „náklaďáku“.

Po skončení přednášky bude za příznivých podmínek následovat astronomické pozorování hvězdné oblohy. Kromě vícenásobných hvězd, hvězdokup, mlhovin a galaxií budou pozorovatelné i planety Mars a Saturn.

Vstupné: dospělí 20,- Kč, děti a mládež 10,- Kč.

[1] International Space Station Imagery. Dostupné z: http://spaceflight.nasa.gov.

| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 08. 04. 2008 | 5252 přečtení | Vytisknout článek