Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Webkamery světových observatoří

Při nedávném lehkém úklidu svého harddisku jsem celkem náhodou objevil můj starší seznam webkamer pořizujících snímky významných světových observatoří. Nedalo mi to a pustil jsem se do jakési revize a následného oživení svého seznamu. Aktuální pohledy na dómy teleskopických obrů, okolní krajinu nebo záběry na samotné přístroje jistě potěší oko každého nadšeného astronoma. Pohledy webkamer jsou také často doplňovány o základní meteorologické údaje či jiné podrobnosti. O některé zajímavé adresy webkamer bych se s vámi rád podělil.

Začněme klasikou – Observatoř na hoře Mount Wilson

Známá observatoř (založená roku 1904) s Haleovým reflektorem o průměru 1,5 metru. Od roku 1917 je zdejším největším dalekohledem Hookerův teleskop s průměrem zrcadla 2,5 metru. V té době se jednalo o největší dalekohled na světě. Legendární pozorování zde prováděl slavný astronom Edwin Hubble.
Domovská stránka: http://www.mtwilson.edu/
Odkaz na webkameru:http://www.astro.ucla.edu/~obs/towercam.htm#imagetop

Observatoř Palomar s nějvětším dalekohledem první poloviny 20. století

Kdo by neznal Mount Palomar - observatoř s Haleovým dalekohledem o průměru 5,08 metru. Dalekohled pracuje od roku 1948 a po dlouhou dobu byl nepřekonatelným přístrojem. Webkamera nás tentokrát zavede přímo do kopule s pohledem na hlavní dalekohled.
Domovská stránka: http://www.astro.caltech.edu/palomar/index.html
Odkaz na webkameru:http://www.astro.caltech.edu/palomar/webcam.html

Ruská ruleta – reflektor BTA-6

Další webkamera nám ukáže pohled do dómu poněkud nešťastného šestimetrového ruského teleskopu BTA. Tento teleskop byl dostavěn v roce 1975 a měl překonat Palomarský pětimetr. Bohužel kvalita zobrazení ruského teleskopu nesplnila očekávání, a tak se tento dalekohled stal spíš jen prototypem a jakýmsi průkopníkem technologií, např. použití alt-azimutální montáže.
Ovšem pohled na stránky webové kamery je zajímavý, a to z hlediska dostupnosti dalších dat – nastavení přístroje, meteorologických informací a dalších. Dojem poněkud kazí předpotopní webdesign.
Domovská stránka: http://w0.sao.ru/Doc-en/Telescopes/bta/descrip.html
Odkaz na webkameru: http://w0.sao.ru/BTAcontrol/bta.html

Mauna Kea

Na konci 20. století byly největšími dalekohledy světa přístroje Keck 1 a Keck 2 s průměry objektivů 10 metrů. Nacházejí se na Havajských ostrovech na vrcholu vyhaslé sopky Mauna Kea ve výšce 4200 metrů nad mořem. Odkazy webkamer nám umožní sledovat desítky různých pohledů na vybraná místa tohoto astronomického ráje. K zajímavostem také patří dostupnost time-lapse animací nebo některých meteorologických údajů.
Domovská stránka (pouze Keckovy dalekohledy): http://www.keckobservatory.org/
Odkaz na webkamery: http://mkwc.ifa.hawaii.edu/current/cams/index.cgi?mode=multi

Gran Telescopio Canarias

Funglnový a v současné době jeden z největších teleskopů světa patří Evropě. Gran Telescopio Canarias je přístroj o průměru objektivu 10,4 metru nacházející se na Kanárských ostrovech v nadmořské výšce 2400 metrů. První světlo spatřil teprve v roce 2007, takže jde skutečně o novinku mezi teleskopickými obry.
Domovská stránka: http://www.gtc.iac.es/en/
Odkaz na webkamery: http://www.gtc.iac.es/en/pages/multimedia/webcams-en-el-orm.php?resultadobusqueda=1&sstring=Webcams#

Závěrem:

Tímto výčtem jsem samozřejmě ani zdaleka nevyčerpal soupis všech největších astronomických přístrojů, které lze po internetu zhlédnout takříkajíc naživo, ale spíš vypíchnul z mého pohledu nejzajímavější odkazy. Další zajímavý rozcestník více či méně fungujících webkamer amerických observatoří naleznete třeba na této adrese: http://observatories.hodar.com/webcams.html
Pokud budete mít čas a „zagooglíte“, jistě objevíte celou řadu dalších linků na webové kamery mnohých astronomických institucí.

PS: I když Hvězdárna Vsetín není světovou observatoří, nedá mi to, abych si nepřihřál vlastní polévku a neuvedl zde také odkaz na webkameru umístěnou na naší hvězdárně. Součástí grafiky je i dostupná sada meteo-informací. http://portalh.chmi.cz/http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?vsetin


| Autor: Miroslav Jedlička | Vydáno dne 18. 09. 2009 | 5041 přečtení | Vytisknout článek