Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Letní trojúhelník: hvězdy Vega, Altair a Deneb

Jedním z největších útvarů, které lze za prázdninových nocí spatřit na obloze, je Letní trojúhelník. Nejedná se o klasické souhvězdí, ale o tzv. asterismus, který lidem slouží k lepší orientaci mezi hvězdami. Vrcholy trojúhelníku tvoří jasné hvězdy Vega, Altair a Deneb.

Letní trojúhelník
Obr. 1: Část hvězdné mapy s Letním trojúhelníkem.
Všechny tři hvězdy patří ke hvězdám spektrální třídy A. Mají proto bílou barvu a jsou teplejší než naše Slunce. Zároveň jsou svítivější a svými průměry větší nežli Slunce. Ale zatímco Vega s Altairem jsou, stejně jako Slunce, víceméně obyčejnými hvězdami tzv. hlavní posloupnosti, tak Deneb náleží do exkluzivního klubu gigantických zářivých hvězd – jasných veleobrů.

Nejznámější hvězdou Letního trojúhelníku je Vega, kterou nalezneme v nevelkém souhvězdí Lyry. Se svou jasností (zdánlivou hvězdnou velikostí) 0,03 mag je pátou nejjasnější hvězdou na noční obloze a na sever od nebeského rovníku je dokonce druhá v pořadí. Jasnější je pouze Arcturus. Již v malých dalekohledech Vegu spatříme jako třpytící se "diamant". Vega je docela mladá hvězda se stářím okolo 400 miliónů let a nachází se od nás ve vzdálenosti 25 světelných let.

Altair je nejjižnější a tedy nejhůře pozorovatelnou hvězdou trojúhelníku. Nalezneme ji v souhvězdí Orla jen 9° nad nebeským rovníkem. S jasností 0,77 mag se řadí na 12. místo mezi nejjasnějšími hvězdami noční oblohy. Světlo k nám od ní letí jen ze vzdálenosti necelých 17 světelných let. Altair tak patří k těm nejbližším okem viditelným hvězdám ve vesmíru.

I když je Deneb zářivá obří hvězda s průměrem 200 až 300 krát větším než Slunce a vyzařující zhruba 50 000 krát více energie nežli naše mateřská hvězda, je s jasností 1,25 mag z hvězd Letního trojúhelníku překvapivě tou nejslabší. Důvodem je její velká vzdálenost od Země, která dosahuje skoro 3000 světelných let a dělá tak z Denebu jednu z nejvzdálenějších hvězd, kterou můžeme pozorovat i bez použití dalekohledu! Na obloze se Deneb nachází v souhvězdí Labutě, přesněji na chvostu letící labutě.

Letní trojúhelník můžeme z našich zeměpisných šířek pozorovat v létě po celou noc. Až na úplném konci léta začíná Altair zapadat za obzor před svítáním. Naopak Deneb je hvězdou cirkumpolární, takže tady teoreticky (v krajině s ideálním horizontem) vůbec nezapadá. Na večerní obloze bývají hvězdy Letního trojúhelníku viditelné také na podzim a dokonce i na začátku zimy.




| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 30. 06. 2017 | 1389 přečtení | Vytisknout článek