Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Meteorologie

Bouřková sezóna 2015 na Vsetínsku

V posledních třech letech byla aktivita bouřek nad Vsetínskem jako na houpačce. Po roce 2013 s nejslabší bouřkovou činností v tomto století a roce 2014, ve kterém byl naopak zaznamenán rekordně vysoký počet bleskových výbojů, se vloni výskyt bouřek opět propadl do podprůměru.

Bouřky ve Vsetíně v roce 2015
Graf: Počty dnů s bouřkou ve Vsetíně v jednotlivých měsících roku 2015.
Čítač blesků, který se nachází v areálu vsetínské hvězdárny, zaznamenává výboje typu oblak – země do vzdálenosti až 20 kilometrů. Vloni zachytil prvních 5 výbojů již 30. března. Když se potom bouřky nad Valašskem objevily i v následujících třech dnech, vypadalo to na pokračování zvýšené aktivity z roku 2014. Nakonec však došlo k pravému opaku.

V průběhu dubna a května se bouřky nad Vsetínskem vyskytly jen v šesti dnech. V první polovině června přibylo dalších pět dnů s většinou slabšími bouřkami. Od 21. června až do 18. července, tedy téměř celý měsíc, však počítač blesků nezaregistroval ani jeden výboj! Přitom se jednalo o období roku, kdy se bouřková aktivita obvykle blíží svému vrcholu. Absence bouřek v první polovině léta, a s tím spojený nedostatek srážek, byla také jedním z důvodů loňského velkého sucha.

Nepříznivá situace s bouřkami a dešťovými srážkami se zlepšila koncem července a především v srpnu. Ve dnech 23. a 24. července zde bylo během silnějších bouřek zaregistrováno 69, resp. 105 blesků. V srpnu pak bouřilo celkem v 10 dnech. Nejsilnější bouřkový systém roku 2015 doprovázel přechod studené fronty a přes Vsetín přešel v průběhu odpoledne a večera 15. srpna. Bohužel, většina z blesků, které křižovaly oblohu nad městem, zůstala nezaznamenána. Stalo se tak díky výpadku proudu u systému registrujícího blesky, který způsobily větve spadlé na dráty elektrického vedení nedaleko hvězdárny. Dlouhý výpadek nedokázal pokrýt ani záložní zdroj. Dle odhadu však počet výbojů určitě přesáhl stovku, spíše mohl dosáhnout čísla 200.

V září už bouřková činnost postupně doznívala. Poslední bleskový výboj, který udělal symbolickou tečku za loňským mimořádně horkým a suchým létem, se zachytil v noci z 19. na 20. září.

Za celý rok 2015 bylo během 30 dnů s bouřkou zaregistrováno jen 424 výbojů. Pokud by však nedošlo ke zmíněnému výpadku, jejich počet by dosáhl přibližně 600. Pro srovnání: v roce 2014 se v 52 dnech s bouřkou zaznamenalo 1233 blesků.
| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 11. 01. 2016 | 1451 přečtení | Vytisknout článek