Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Přednáška: Merkur a Venuše – pekelné planety

Přednáška pro veřejnost o dvou vnitřních planetách sluneční soustavy se uskuteční v pátek 9. února 2007 od 17:00 hodin v přednáškovém sále hvězdárny. Přednáší odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil. Po přednášce budou obě planety za příznivých podmínek pozorovatelné přímo na večerní obloze.

Planeta Merkur
Obr. 1: Snímek Merkuru pořízený sondou Mariner 10. Foto NASA.
V přednášce budou za doprovodu desítek obrázků prezentovány kromě základních informací i nejnovější poznatky a zajímavosti o Merkuru a Venuši. O Merkuru získali astronomové nejvíce informací a detailních snímků povrchu při třech blízkých průletech Marineru 10, prozatím jediné meziplanetární sondy, která zkoumala tuto nejmenší planetu sluneční soustavy.

Část o Venuši bude vycházet především z údajů a radarových dat pořízených v 90. letech minulého století sondou Magellan a ze současného výzkumu Venuše sondou Venus Express.

Po skončení přednášky bude za dobrého počasí následovat večerní astronomické pozorování, a to nejen Merkuru a Venuše, ale i Saturnu (s jeho prstenci a měsíci), vícenásobných hvězd, hvězdokup, mlhovin a galaxií.

Vstupné: dospělí 10,- Kč, děti a mládež 5,- Kč.

| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 16. 01. 2007 | 8019 přečtení | Vytisknout článek