Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Noc padajících hvězd 2017

V sobotu 12. srpna 2017 se od 21:00 do 23:00 hodin na naší hvězdárně uskuteční mimořádné večerní pozorování zaměřené na sledování meteorů neboli padajících hvězd. Spolu s planetou Saturn a objekty vzdáleného vesmíru (hvězdy, hvězdokupy a mlhoviny) budou pozorovány taktéž meteory z roje Perseid, ale i dalších meteorických rojů.

Bolid 14. června 2017
Obrázek: Bolid ze 14. června 2017 zachycený vsetínskou videokamerou sítě CEMeNt.
Perseidy jsou nejznámější meteorický roj. Každoročně nejvíce létají v noci z 12. na 13. srpna, kdy lze za ideálních podmínek spatřit na obloze během jedné hodiny i desítky meteorů.

Pokud nám při sledování padajících hvězd bude přát štěstí, možná se dočkáme i nějakého překvapení. Mezi desítkami "normálních" meteorů s jasností podobnou, jakou mají hvězdy na noční obloze, se občas vyskytnou meteory, které jsou stejně jasné či dokonce jasnější než planeta Venuše. Astronomové tyto meteory nazývají bolidy. Jeden takový bolid byl od nás viditelný letos 14. června večer za soumraku. Jeho přelet nad střední Evropou se podařilo zaznamenat na videokameře (viz obrázek), která se nachází v areálu vsetínské hvězdárny a je součastí sítě videopozorovatelů meteorů CEMeNt (Central European Meteor Network).

Toto mimořádné pozorování je určeno všem zájemcům z řad veřejnosti. Pracovníci hvězdárny jej doprovodí odborným povídáním – jak o meteorech, tak i o ostatních pozorovaných objektech.

Na akci je stanoveno jednotné vstupné pro děti i dospělé návštěvníky ve výši 20,- Kč. Pozorování však proběhne pouze za jasné a bezmračné oblohy!| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 19. 07. 2017 | 1000 přečtení | Vytisknout článek