Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Evropská noc vědců 2010

Pracovníci vsetínské hvězdárny připravili na pátek 24. září pestrý program jako příspěvek k celoevropské iniciativě známé jako Noc vědců pořádané z podnětu Evropské komise. Tato akce chce široké veřejnosti ukázat, že věda není jen „k ukousání“ nudná, ale dokáže být i zábavná a zajímavá.

Noc vědců
Obr. 1: Logo projektu Noc vědců.
panel naucne stezky
Obr. 2: Jeden z panelů naučné "mikrostezky".

Program:

18:00 - 18:30 hod: Slavnostní otevření naučné "mikrostezky"
U příležitosti 60. výročí otevření Hvězdárny Vsetín vyrostlo v jejím areálu za vydatné finanční pomoci města Vsetín 6 panelů určených pro pořádání výstav pod širým nebem. Procházka po této naučné „mikrostezce“ bude jistě vítaným zpestřením návštěv hvězdárny.

18:30 – 19:30 hod: Astronomická fotografie včera a dnes
Uplatnění fotografie v astronomii mělo (a rozhodně stále má) pro tento vědní obor klíčový význam. Dá-li se o nějakém vynálezu prohlásit, že "změnil svět", pak pro astronomickou fotografii to platí doslovně. Díky ní jsme totiž mohli radikálně změnit a upřesnit naše představy o vesmíru. Přednáška se bude zabývat historií i současností astronomické fotografie a také možnostmi, které do rukou astronomů dává.
(přednáší Emil Březina)

19:30 – 20:30 hod: Vesmír na zápěstí
Astronomie a čas tvoří nerozlučnou dvojici. Měření času bylo i jedním z prvních úkolů astronomie. Způsoby, jak stanovit přesný čas prošly během staletí dlouhým vývojem. Dnes už bereme hodinky na svém zápěstí jako běžnou věc každodenní potřeby. V záplavě nejrůznějších modelů ovšem nalezneme i některé exempláře, které jsou spíše uměleckými díly a technickými zázraky. Tato přednáška se vám pokusí přiblížit alespoň pár ukázek z tzv. vysoké hodinařiny se vztahem k astronomii.
(přednáší Martin Leskovjan)

20:30 – 22:30 Toulky noční oblohou
Pokud bude přát počasí, tak po skončení přednáškového bloku bude následovat večerní astronomické pozorování krás podzimní oblohy. V případě nepříznivého počasí bude pro návštěvníky připraven náhradní program ve formě astroprezentací, videopořadů a počítačových simulací oblohy.

Vstup na všechny akce bude během Noci vědců ZDARMA!


| Autor: Martin Leskovjan | Vydáno dne 17. 09. 2010 | 4014 přečtení | Vytisknout článek