Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Světový kosmický týden 2011

Zveme vás na již tradiční každoroční akci, která se na vsetínské hvězdárně koná v rámci Světového kosmického týdne. Ve dvou říjnových pátečních podvečerech budou pro příznivce kosmonautiky prezentovány přednášky, které si pro vás připravili pracovníci Hvězdárny Vsetín. Na akce konané v rámci Světového kosmického týdne je vstup ZDARMA!

Znak OSN
Obr. 1: Logo Organizace spojených národů OSN.
Znak World Space Week
Obr. 2: Logo Světového kosmického týdne

Světový kosmický týden byl poprvé vyhlášen v roce 1999 Organizací spojených národů a americkou nevládní společností Spaceweek International Association, která celou akci celosvětově koordinuje. Hlavním úkolem a ideou Světových kosmických týdnů je informovat širokou veřejnost o objevech a pokrocích ve využití vesmíru a především přivést mládež k jeho poznávání. Česká republika (a s ní i Hvězdárna Vsetín) se k akcím Světového kosmického týdne poprvé přihlásila v roce 2002.

PROGRAM:

30 let s raketoplány Space Shuttle

14. října v 17:30 hodin, přednáší Pavel Svozil
Před několika týdny skončil posledním přistáním Atlantisu program amerických raketoplánů. Shrnutí celého projektu Space Shuttle nabídne přednáška, ve které si připomeneme nejen samotný vznik projektu, ale hlavně nejvýznamnější ze 135 vesmírných misí - ať úspěšných či těch s tragickým koncem. Přednáška bude okořeněna mnoha rekordy, prvenstvími a dalšími zajímavými perličkami, jež 3 desítky let trvající program přinesl.

SpaceX – návrat USA do vesmíru

21. října v 17:30 hodin, přednáší Miroslav Jedlička
Po ukončení letů raketoplánů je rázem Amerika bez vlastního „dopravního prostředku“ umožňujícího dostat člověka na oběžnou dráhu. Mezi všemi kandidáty na pokračování vesmírných letů s lidskou posádkou se stále více prosazuje ambiciózní soukromá společnost SpaceX. Na naší přednášce vás seznámíme s dosavadními výsledky a smělými plány, se kterými se SpaceX snaží naplnit očekávání vědců, politiků a veřejnosti.


| Autor: Miroslav Jedlička | Vydáno dne 07. 10. 2011 | 2684 přečtení | Vytisknout článek