Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Mimořádná pozorování komety C/2014 Q2 (Lovejoy)

V těchto dnech máme opět po dvou letech možnost sledovat na naší obloze dosti jasnou kometu. Vlasatice s označením C/2014 Q2 (Lovejoy) je na tmavém nepřesvětleném nebi viditelná dokonce i bez použití dalekohledu. Pracovníci hvězdárny proto připravili její mimořádná pozorování, která se budou konat od pondělí 19. ledna do pátku 23. ledna 2015 vždy od 17:30 do 18:30 hodin.

C/2014 Q2 (Lovejoy)
Obr.: Kometa Lovejoy na snímku pořízeném 6. ledna 2015.
Foto: Miroslav Jedlička
Návštěvníci pozorování se na kometu Lovejoy podívají dalekohledy v pozorovatelně hvězdárny. Za velmi dobrých podmínek se ji však také za pomoci pracovníků hvězdárny pokusí mezi hvězdami spatřit pouhým okem!

Pozorování komety budou probíhat pouze za jasné a bezmračné oblohy a za jednotné vstupné 10,- Kč jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky.

Seznámení s kometou Lovejoy

Kometu objevil 17. srpna 2014 australský amatérský astronom Terry Lovejoy a jméno dostala, jak bývá u pojmenovávání komet zvykem, právě po svém objeviteli. Terry Lovejoy patří v současnosti k nejznámějším "lovcům komet" a tato vlasatice je už jeho celkově 5. "úlovkem".

V polovině prosince kometa potěšila všechny astronomy, když nečekaně zjasnila a za několik dní začala být pozorovatelná i bez dalekohledu. Od nás jsme ji ale mohli poprvé spatřit až na konci roku.

V těchto dnech kometa pravděpodobně dosáhla maximální jasnosti okolo 4 mag a stala se tak jednou z nejjasnějších vlasatic pozorovatelných ze Země v posledních letech. V nejbližších týdnech bude na obloze postupně procházet souhvězdími Býka, Berana a Trojúhelníku. Viditelná je hned po setmění a pak po většinu noci.

Později se její pozorovací podmínky dokonce zlepší natolik, že se stane cirkumpolární a tedy pozorovatelnou po celou noc. To však již bude postupně slábnout a stane se opět objektem jen pro sledování v dalekohledech.

Více informací o kometě Lovejoy naleznete například na stránkách aerith.net nebo astro.cz.Související články:
Jasná kometa C/2012 S1 (ISON) (24.10.2013)
Pozorujte kometu C/2011 L4 (PanSTARRS) (07.03.2013)
| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 12. 01. 2015 | 3269 přečtení | Vytisknout článek