Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

V pátek 20. března v dopoledních hodinách nastane zatmění Slunce, které bude z území České republiky viditelné jako částečné. Po více jak čtyřech letech tak ve střední Evropě opět uvidíme jedno z nejúžasnějších astronomických představení, jaké se dá na pozemské obloze spatřit.

Zatmění Slunce 20. března 2015
Obr.: Simulační snímek okamžiku největší fáze částečného zatmění Slunce 20.3.2015 na Valašsku.
U nás (a v celé Evropě) uvidíme částečnou fázi, ale ve skutečnosti půjde o zatmění úplné. Pohledem na zcela zakryté Slunce se však tentokrát pokochají jen lidé na Faerských ostrovech a Špicberkách. Mimo tato souostroví už pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, nebude procházet přes žádnou jinou pevninu, ale pouze Atlantským a Severním ledovým oceánem [1].

Na Valašsku úkaz začne v 9 hodin 40 minut a skončí v poledne, přesněji několik sekund po 12. hodině. V okamžiku maximální fáze zatmění v 10 hodin 49 minut zde Měsíc zakryje 70,2 % průměru slunečního disku [2]. Tehdy se Slunce s Měsícem budou nacházet v dostatečné výšce 38° nad ideálním jihojihovýchodním obzorem.


ČASOVÝ PRŮBĚH ZATMĚNÍ (v SEČ):
Začátek částečného zatmění:09h 40min 11s
Největší fáze (střed) zatmění:10h 49min 20s
Konec částečného zatmění:12h 00min 40s

Uvedené časové údaje platí pro Vsetín. Na jiných místech České republiky se budou lišit maximálně o několik minut.

Vsetínská hvězdárna bude po celou dobu zatmění otevřená pro všechny zájemce o jeho pozorování, a to za jednotné vstupné 10,- Kč pro děti i dospělé návštěvníky. K pozorování zde budou připraveny dalekohledy i vhodné filtry. Při zájmu školních tříd či jiných větších skupin návštěvníků, by bylo dobré si pozorování na hvězdárně objednat dopředu. V případě špatného počasí se pracovníci hvězdárny budou snažit zprostředkovat on-line přenos průběhu zatmění ze světa pomocí internetu.

Sluneční zatmění se letos stane jakýmsi poslem jara, neboť právě 20. března rovněž nastává jarní rovnodennost. Slunce i Měsíc tak budou během úkazu procházet na hvězdné sféře souhvězdím Ryb jen několik úhlových minut pod nebeským rovníkem.

Letošní zatmění by si neměl nikdo nechat ujít, protože příští částečné zatmění Slunce uvidíme z České republiky až v roce 2021 a na podobně velké zatmění jako to letošní si počkáme ještě dalších pět let do roku 2026 [2].

V roce 2015 se kromě zatmění Slunce můžeme těšit také na úplné zatmění Měsíce, jež nastane v pondělí 28. září v brzkých ranních hodinách [1].

Jak pozorovat Slunce během zatmění

Při sledování Slunce v průběhu zatmění je třeba vždy dbát na ochranu zraku. Při pohledu na Slunce (zejména přes dalekohled) hrozí nebezpečí vážného poškození očí! Proto se doporučuje Slunce sledovat speciálními brýlemi nebo přes filtry (například svářečská skla). V případě teleskopického pozorování lze doporučit užití filtrů anebo tzv. projekční metodu, kdy se Slunce pomocí dalekohledu promítne na nějakou rovnou plochu. Pozor však na plastové části uvnitř některých levnějších teleskopů, které může sluneční teplo poškodit! Vůbec nejlepší je proto navštívit nějakou blízkou hvězdárnu, kde bývají na pozorování Slunce vybaveni.

[1] Hvězdářská ročenka 2015
[2] Zatmění Slunce 20. března 2015. Dostupné na www.astro.cz



| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 04. 03. 2015 | 3306 přečtení | Vytisknout článek