Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Na základě opatření vlády proti šíření koronaviru je od pátku 18. 12. 2020 do odvolání Hvězdárna Vsetín UZAVŘENA !
Akce hvězdárny

Ohlédnutí za Týdnem otevřených dveří 2007

Ve dnech 26. února až 2. března 2007, tedy v době jarních prázdnin ve Zlínském kraji, se na Hvězdárně Vsetín uskutečnil tradiční Týden otevřených dveří. I tentokrát byl nejen pro zájemce z řad dětí školou povinných připraven bohatý program. Jako obvykle nám však nepřálo počasí, po celý týden kromě pátku bylo zataženo a počasí se neumoudřilo ani v sobotu, kdy se měl odehrát „zlatý hřeb“ programu, úplné zatmění Měsíce.

DDM ValMez
Obr. 1: Děti z Domu dětí a mládeže Valašké Meziříčí.
Exkurze v pozorovatelně
Obr. 2: Exkurze v pozorovatelně.

DAlŠÍ SNÍMKY
návštěvnost stránek 01
Obr. 3: Návštěvnost stránek Hvězdárny Vsetín, která souvisela s Týdnem otevřených dveří a zatměním Měsíce. Zobrazeno je období od 24. února do 11. března 2007. Graf zachycuje vývoj počtu unikátních návštěv a počtu zhlédnutých stránek.
návštěvnost stránek 02
Obr. 4: Návštěvnost vybraných článků a sekcí na stránkách Hvězdárny Vsetín, která souvisela s Týdnem otevřených dveří a zatměním Měsíce. Zobrazeno je období od 24. února do 11. března 2007. Graf zachycuje vývoj počtu zhlédnutí pro článek Zatmění Měsíce, pro pozvánku na Týden otevřených dveří a pro fotogalerii (uplynulá zatmění Měsíce v letech 2003 a 2006). Pro zviditelnění nízkých hodnot je použito logaritmické měřítko.

(Oba grafy byly vytvořeny na základě údajů na stránkách http://www.google.com/analytics.)
V pondělí dopoledne měli zájemci možnost zhlédnout prezentaci Michala Václavíka 50 let kosmonautiky a seznámit se s historií pilotovaných letů do vesmíru v obrazech. Přednášku navštívilo 5 dětí a 5 dospělých. Odpoledne od 14:00 hodin pak proběhl první díl cyklu komponovaných pořadů o budoucnosti výzkumu našeho nejbližšího kosmického okolí s názvem Dobývání sluneční soustavy, který připravil pracovník hvězdárny Jiří Srba. Druhý a třetí díl byl na programu v úterý a ve středu opět ve 14 hodin. Celý cyklus navštívilo celkem 22 zájemců (10 dětí a 12 dospělých).

Úterní dopoledne bylo vyhrazeno pravidelné prázdninové návštěvě, dvěma desítkám dětí z Domu dětí a mládeže ve Valašském Meziříčí s doprovodem, pro které byl připraven program Hvězdná obloha a prohlídka hvězdárny, jejího vybavení.

Na středu dopoledne si pracovník hvězdárny Pavel Svozil pro návštěvníky připravil prezentaci Za krásou hvězdné oblohy, ve které je seznámil se zajímavostmi zimní oblohy a s tím, jaké úkazy nás ještě čekají v letošním roce. Program navštívilo 12 dětí a 7 dospělých.

Čtvrteční „volný den“ využili ke své návštěvě hvězdárny děti z Mateřské školy Na Kopečku. Pravidelné pásmo pohádek jich zhlédlo 30, v doprovodu dvou paní učitelek.

Na páteční dopoledne připravil Pavel Svozil program s názvem Zatmění Slunce a Měsíce, který byl pozvánkou na zatmění Měsíce, jež se mělo odehrát o den později, v noci ze 3. na 4. března 2007. Prezentace byla doplněna základními informacemi o vzniku a typech zatmění a možnosti jejich pozorování. Zhlédlo ji 10 návštěvníků, z toho 5 dětí. Nečekanou páteční návštěvou pak byla skupina 11 dětí z Břeclavi s doprovodem, které si prohlédly hvězdárnu, vybavení kopule a meteorologickou stanici. Jako jedni z mála měli také možnost během Týdne otevřených dveří pozorovat Slunce.

Na úplný závěr programu Týdne otevřených dveří 2007 byla připravena přednáška Jiřího Srby s názvem Nové Slunce, která se uskutečnila v pátek v podvečer a byla věnována výzkumu naší nejbližší hvězdy moderními kosmickými přístroji. Přednášku zhlédlo 15 zájemců z řad veřejnosti.

Po celý Týden otevřených dveří se na hvězdárně konaly exkurze, na programu byla též pozorování Slunce a večerní astronomická pozorování. Možnosti zhlédnout vybavení hvězdárny při exkurzi využilo během týdne 55 zájemců (z toho 29 dětí), celkem se uskutečnilo 14 akcí tohoto typu. Vzhledem k nepřízni počasí bylo Slunce se slunečními skvrnami sledováno pouze v pátek, kdy je však dírami v oblačnosti zhlédlo celkem 17 návštěvníku (14 dětí). Večerní pozorování se neuskutečnilo ani jedno.

Na noc ze 3. na 4. března 2007 byla pro všechny zájemce o pozorování noční oblohy připravena „lahůdka“. Po dvou a půl letech čekání bylo možné sledovat úplné zatmění Měsíce. Jak asi víte, nepřálo nám počasí. Je to škoda, protože zájem veřejnosti o tento úkaz byl obrovský a lze ho dokumentovat na návštěvnosti hvězdárenských internetových stránek (www.hvezdarna-vsetin.inext.cz). Zatímco v deseti dnech, které předcházely Týdnu otevřených dveří, se průměrný denní počet návštěv pohyboval kolem 100, v průběhu akce postupně každý den tento počet vzrůstal z pondělních 145 až na pátečních 1 740 unikátních přístupů. Vrcholem návštěvnosti stránek pak byla sobota s celkovým počtem unikátních přístupů 3 206 a 6 509 zhlédnutými stránkami, jak jinak než kvůli zatmění. Proto se nelze divit, ani statistice přečtení jednotlivých článků, kde článek Zatmění Měsíce zaznamenal v období od 22. února do 14. března rekordní počet 7 367 unikátních přístupů a téměř 11 000 přečtení. V souvislost se zatměním řada čtenářů navštívila také naši fotogalerii, kde zhlédli snímky z minulých úkazů, celkem jich bylo 978.

Letošní Týden otevřených dveří na Hvězdárně Vsetín lze z našeho pohledu považovat za úspěšný. Celkem se uskutečnilo 26 akcí, které navštívilo 202 návštěvníků (z toho 130 zájemců z řad dětí a mládeže). Jediné, čeho můžeme litovat, je tradičně nepříznivé únorové počasí, které znemožnilo nám i návštěvníkům zhlédnout úplné zatmění Měsíce. Snad příště.


| Autor: Jiří Srba | Vydáno dne 21. 03. 2007 | 4785 přečtení | Vytisknout článek