Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Sjezd ČAS ve Valašském Meziříčí

Ve dnech 14.-15. dubna 2007 se ve Valašském Meziříčí uskutečnil 17. sjezd České astronomické společnosti (ČAS), na kterém bylo zvoleno nové vedení a projednána řada otázek souvisejících s budoucí a současnou činností ČAS i jejích složek. Volebního sjezdu se za Společnost pro meziplanetární hmotu (která je kolektivním členem ČAS se statutem sekce) zúčastnili místopředseda Ivo Míček, a členové výboru Miroslav Šulc a jako host Jiří Srba.

 přednáška Jiřího Grygara
Obr. 1: Úvodní přednáška čestného předsedy ČAS Jiřího Grygara.
 úvodní slovo hostů a delegátů
Obr. 2: Úvosdní slovo jednoho z čestných hostů, za Sdružení hvězdáren a planetárií vystoupil Marcel Grün.
 poděkování hostitelům
Obr. 3: Poděkování hostitelům - Pavel Suchan předává Liboru Lenžovi balík kancelářského papíru.
 volby
Obr. 4: Volby nového výboru - delegáti odevzdávají hlasy.

Další snímky naleznete ve fotoglerii
Kromě delegátů jednotlivých složek byla přítomna také řada hostů. Mimo jiné čestný předseda ČAS Dr. Jiří Grygar, CSc.; RNDr. Petr Heinzel, DrSc. – ředitel Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově; Ladislav Hric z Astronomického ústavu Slovenské republiky; Ing. Marcel Grün za Sdružení hvězdáren a planetárií či místopředseda Odboru kultury Zlínského kraje. Čestným a váženým hostem byl také předseda Rady vědeckých společností, která rozhoduje o přerozdělení dotací mimo jiné pro ČAS, Prof. MUDr. Ivo Hána, CSc. Jeho přítomnost byla o to významnější, že se jednalo vůbec o první návštěvu osoby v této pozici na sjezdu ČAS a lze ji pokládat za ohodnocení práce odstupujícího výboru i činnosti jednotlivých složek (což také sám ve svém krátkém proslovu na úvod zmínil).

Večer před zahájením samotného sjezdu (v pátek 13. dubna 2007) zasedal naposledy odstupující výbor a čestný předseda Dr. Jiří Grygar, CSc. přednesl zajímavou přednášku pro veřejnost s názvem „Nad pampou se blýská aneb kosmické záření rekordních energií“, věnovanou historii výzkumu kosmického záření a novým poznatkům tohoto oboru. Podstatná část prezentace byla věnována obří observatoři Pierra Augera v Argentině, k jejíž výstavbě významným dílem přispěli také odborníci z ČR.

Sjezd ČAS byl formálně zahájen 14. dubna dopoledne. Po schválení programu delegáty sjezdu, volbě mandátové a voblební komise i zapisovatelů a ověřovatelů byl zahájen mohutný (pro mne jako „nováčka“ v ČAS ale zajímavý) blok shrnující činnost jednotlivých složek za uplynulé volební období odstupujícího výboru.

Za ČAS jako celek vystoupil sekretář Pavel Suchan. Ze zajímavostí jeho hodnocení činnosti vybírám nárůst počtu členů ČAS mezi lety 2004 a 2006 z 471 na 539 (což bohužel nelze říci o mnoha složkách včetně SMPH). Navíc se snižuje věkový průměr členů, přičemž 122 z nich je dnes mladších než 30 let. Dále byly zhodnoceny významné akce, které se uskutečnily během volebního období – udělená čestná ocenění ČAS, životní jubilea členů (70. narozeniny čestného předsedy Jiřího Grygara, 100. narozeniny Ing. Emila Škrabala, DrSc. (SMPH)), setkání složek, spolupráce s německou Astronomische Gesselschaft a spoluúčast na organizaci Valného shromáždění IAU v Praze. Během volebního období se uskutečnila také řada popularizačních, vzdělávacích a společenských akcí ve spolupráci se složkami (Noc vědců, spolupráce se ZOO Praha, se středisky ekologické výchovy, Věda v ulicích, MHV, akce ASTROPISUu, Venus Transit 2004, Astronomická olympiáda, Moje vánoční kometa (SMPH), knižní veletrhy, výstavy, Výročí Theodora Brorsena (SMPH)). Velmi významná je také dlouhodobá spolupráce s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR v Ondřejově (tisková prohlášení).

Následovalo zhodnocení činnosti jednotlivých složek v podání nominovaných delegátů – za SMPH vystoupil místopředseda Ivo Míček, přičemž bylo vyzvednuto několik akcí, na kterých se SMPH podílela v rámci ČAS – fotografická soutěž Moje vánoční kometa, účast na Noci vědců, A+A Archeologie a astronomie. Připomenuto bylo také ocenění Kamila Hornocha (člena výboru SMPH) titulem Amatérský astronom roku 2006, který uděluje Pacifická astronomická společnost, za jeho astronomickou činnost a které převzal v rámci valného shromáždění IAU v Praze.

Pavlem Suchanem byla dále přednesena zpráva o hospodaření za uplynulé volební období, tu nechávám bez komentáře. V případě potřeby ji jistě okomentují povolanější.

V sobotu v odpoledních hodinách přednesl Jiří Grygar svůj druhý příspěvek s názvem Evropská jižní observatoř (ESO), ve kterém shrnul historii a současnost této prestižní instituce, ke které Česká republika přistoupí letos po dlouhých jednáních. (Poznámka: Dokument schvalující členství podepsal 24. dubna 2007 prezident ČR Václav Klaus.) Přednáška byla tentokrát určena pouze účastníkům sjezdu. Večer se uskutečnil hromadný výjezd na Pustevny pod vedením Jana Kondziolky. Jeho náplní byla diskuse o stavu světelného znečištění a jeho monitoring v dané lokalitě.

Rozhodující část sjezdu – samotné volby nového výkonného výboru – připadla na nedělní dopoledne. Během volby, která byla nečekaně zajímavá, v podstatě obhájil svou pozici původní výbor v čele s ředitelkou Hvězdárny v Úpici RNDr. Evou Markovou, CSc. Do výkonného výboru byli dále zvoleni Lumír Honzík (hospodář) a členové Tomáš Bezouška, Pavel Suchan, Lenka Soumarová. Protože k volbě Výkonného výboru ČAS byla použita individuální volba, místopředseda či místopředsedkyně bude zvolen(a) na nejbližším zasedání VV ČAS. Dále byla zvolena revizní komise ve složení Jaromír Jindra, Jiří Prudký a Jan Zahajský.

Výstupem sjezdu je také řada doporučení pro nový výbor vzešlých z diskuse nad jednotlivými otázkami činnosti. Z připomínek a námětů vybírám následující:

  • stále neexistuje v rámci ČAS a ČR systém, který by zefektivnil pojmenovávání planetek objevených českými astronomy (přednesl Miroslav Šulc - SMPH)
  • poměrně vysoký počet výtisků Kosmických rozhledů, nemožnost (a v současnosti nesmysluplnost) oživení Říše hvězd a rostoucí náklad i prestiž časopisu ASTROPIS vede k zamyšlení, jestli by nebylo efektivní sjednotit publikační sílu ČAS do jednoho periodika (návrh ze strany zástupců ASTROPISu)
  • spolupráce jednotlivých sekcí na moderních metodách výzkumu díky konvergenci programů pokud jde o metody využívané v rámci studia planetek a transneptunických těles (zákryty hvězd těmito objekty (týká se Zákrytové sekce, Sekce proměnných hvězd a SMPH – přednesl Jiří Grygar)
  • návrh na zřízení institutu ocenění aktivních vědeckých pracovníků v oboru s názvem „Kopalova přednáška ČAS“ (proběhla jednání z dcerami Zdeňka Kopala, přednesl Jiří Grygar)
Na závěr sjezdu byly delegáty schváleny tři prohlášení, která jsou výstupem sjezdu:
  • 1. Česká astronomická společnost se aktivně připojuje k právě probíhajícímu Mezinárodnímu heliofyzikálnímu roku 2007.
  • 2. Česká astronomická společnost se připojuje k přípravám Mezinárodního roku astronomie 2009 a vyzývá všechny své členy k aktivní účasti s cílem oslovit širokou veřejnost.
  • 3. Česká astronomická společnost upozorňuje před plánovanou novelou zákona č. 86/2002 sb. o ochraně ovzduší na nedostatečnou ochranu nočního životního prostředí před světelným znečištěním a apeluje na vládu a parlament ČR, aby tuto skutečnost zohlednily.

| Autor: Jiří Srba | Vydáno dne 03. 07. 2007 | 2779 přečtení | Vytisknout článek