Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Vizuální pozorování meteorů na Vsetíně: expedice

První část miniseriálu, který mapuje historii vizuálních pozorování meteorů na vsetínské hvězdárně, byla věnována počátkům našich meteorářských aktivit. Tato druhá část popisuje události po roce 2000 a je zaměřena především na pozorovací expedice.

Pozorování meteorů na Ježůvce
Obr. 1: Skupinka pozorovatelů ze Slovenska sledovala meteory na Ježůvce v září roku 2007.
Foto: M. Špeťko
Meteostanice ČHMÚ Maruška
Obr. 2: U meteorologické stanice ČHMÚ na vrcholu kopce Maruška se v letech 2008 až 2011 konaly pozorovací expedice LEPEX.
Foto: P. Svozil

Expedice za pozorováním meteorů

V noci z 18. na 19. listopadu 2002 podnikli vsetínští pozorovatelé svoji nejnáročnější výpravu za meteory. Se snahou dostat se nad podzimní mlhu a nízkou oblačnost absolvovala pětice nadšenců nejprve půlnoční výšlap "v plné polní" z Rožnova pod Radhoštěm až na vrchol Radhoště (1129 m n. m.), odkud se nám pak podařilo napozorovat mimořádné maximum aktivity roje Leonid.

Blízkost města s jeho světelným znečištěním stály v roce 2008 za změnou pozorovacího místa, když jsme Ježůvku (viz obrázek 1) vyměnili za dojíždění na Marušku, což je kopec nad obcí Hošťálkovou. Na jeho vrcholu se nachází klimatologická stanice ČHMÚ s malým domkem, kde máme při pozorováních potřebné zázemí (viz obrázek 2). Správcem stanice je Milan Čermák, bývalý člen astronomického kroužku na naší hvězdárně.

Na konci prázdnin roku 2008 uspořádala Společnost pro MeziPlanetární Hmotu (SMPH) ve spolupráci s Hvězdárnou Vsetín právě na Marušce celostátní Letní pozorovatelskou expedici LEPEX 2008, na které se meteory a komety sledovaly po několik nocí za sebou. Další expedice s označením LEPEX se pak na Marušce i za naší účasti konaly také v letech 2010 a 2011. Délka expedice v září 2011 se ale vzhledem k nepříznivému počasí nakonec smrskla jen na jeden víkend namísto obvyklého týdne až 10 dnů.

V minulých dvou letech se nejmladší generace vsetínských meteorářů pod vedením pracovníka hvězdárny Miroslava Jedličky zúčastnila pozorovatelských expedic ve Vrchteplé na Slovensku.

Zpracované výsledky pozorování zasíláme do International Meteor Organization (IMO) a také do Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu, kde jsou vedeny mezinárodní, respektive česká databáze pozorovatelů meteorů.

Na závěr trocha statistiky

Během předchozích 20 let jsme meteory vizuálně pozorovali z celkem 5 lokalit: z areálu hvězdárny, z Ježůvky v kopcích nad Vsetínem, z vrcholů valašských kopců Radhoště a Marušky a ze slovenské Vrchteplé.

Meteory sledovalo už přes 30 pozorovatelů, z nichž 14 odesílalo (a stále odesílá) svá pozorování k publikování do SMPH a IMO. K nejpilnějším pozorovatelům patřili Pavel Svozil, Emil Březina a Jiří Srba. Každý z nich má v databázích zaregistrováno více jak 1000 meteorů.

Kromě zkušebních nebo cvičných pozorování byly meteory sledovány v 60 nocích, v průběhu nichž byly získány záznamy o přeletu bezmála 9000 meteorů. Vsetínská skupina pozorovatelů meteorů tak v uplynulém období patřila k nejaktivnějším v celé České republice.



| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 27. 11. 2014 | 1969 přečtení | Vytisknout článek