Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Fotogalerie 2015

Fotogalerie je nedílnou součástí stránek každé organizace, která se snaží dlouhodobě dokumentovat svou činnost. Výjimkou nemůže být ani Hvězdárna Vsetín.

65 let vsetínské hvězdárny

Před 65 lety vznikla vsetínská hvězdárna. Toto půlkulaté výročí jsme si připomněli malou oslavou, která se uskutečnila dne 14. listopadu v sále vsetínského zámku. Při této příležirosti zaznělo několik proslovů a také prezentací seznamující hosty s historií a současností Hvězdárny Vsetín. Vrcholem večera bylo pokřtění naší nové publikace (pochopitelně pravou valašskou slivovicí). Autorem všech snímků je Miroslav Jedlička.

Průběh oslav 1 Průběh oslav 2 Průběh oslav 3 Průběh oslav 4

Astronomická expedice Vsetín

Ve dnech 23. až 25. října 2015 se na vsetínské hvězdárně uskutečnila již pátá astronomická expedice, které se zúčastnili mladí astronomové ze Slovenské i České Republiky. Na programu byly astronomické přednášky, pozorování a astrofotografie. Za sobotní odpolední program bych chtěl poděkovat pracovníkům Hvězdárny Zlín, kde jsme zavítali na exkurzi. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička.

Přednáška: Vesmír na zápěstí. (Martin Leskovjan) Přednáška: Ďalšia zastávka Mars (Juraj Urban) Přednáška: MHV a MSA v Globe at Night (Marián Rečičár) Návštěva Hvězdárny Zlín

Drakiáda se Sluníčkem

V sobotu 2. října se v areálu vsetínské hvězdárny a blízkém okolí konala tradiční drakiáda, kterou zde pořádá Rodinné mateřské centrum Sluníčko. Počasí vyšlo báječně, děti proto mohly mít radost jak z létajících draků, tak i z večení opékačky, při níž jsme tuto akci završili. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Drakiáda 1 Drakiáda 2 Drakiáda 3 Drakiáda 4

Zatmění Měsíce 28. 9. 2015

V pondělí 28. září proběhlo ve druhé polovině noci úplné zatmění Měsíce. Společně s veřejností jsme tento úkaz pozorovali na hvězdárně. Zájem o pozorování byl i přes brzké ranní hodiny velmi vysoký. Pracovník hvězdárny Miroslav Jedlička nafotil celý úkaz pomocí teleobjektivu MTO 500 umístěném na fotoaparátu Canon EOS 60D upevněný na montáži CGEM. Po najetí kurzorem myši na náhled fotografie se objeví čas pořízení snímku.

3:07 hod 3:17 hod 3:27 hod 3:37 hod

Astronomická Expedice perseidy Vrchteplá

Ve dnech 8. až 15. srpna se nad slovenskou obcí Vrchteplá uskutečnila tradiční astronomická expedice, které se zúčastnili také členové astronomického kroužku vsetínské hvězdárny a jeden pracovník (Miroslav Jedlička). Náplní expedice bylo pozorování meteorického roje Perseidy, astrofotografie, pozorování oblohy pomocí dalekohledů, přednášky a další aktivity. Autoři fotografií jsou Rudko a Patrik Formánkovi.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

Konjunkce Venuše s Jupiterem 30. 6. 2015

Dne 30. června ve večerních hodinách došlo nad západním obzorem k zajímavému sekupení dvou jasných planet, a to Venuše s Jupiterem. Konjunkce byla natolik těsná, že se oba tyto objekty dostaly do zorného pole hlavního dalekohledu současně! Snímky byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 60D ve spojení s dalekohledem Zeiss 200/3000 (první snímek), případně objektivem Canon EF 75-300mm (druhý, třetí a šestý snímek) a objektivem Canon EFS 18-135mm (čtvrtý a pátý snímek). Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem snímků je Miroslav Jedlička.

21:37 SELČ 22:02 SELČ 22:07 SELČ 22:15 SELČ

"Předání" planetky Emilbřezina

Dne 20. června se na vsetínské hvězdárně konala významná událost, která se uskutečnila na památku našeho kamaráda a kolegy Emila Březiny. Emilovu bratrovi Ladislavu Štěpánkovi byl předán certifikát o pojmenování jedné z planetek Sluneční soustavy jménem (82559) Emilbřezina. V přátelské atmosféře se zde sešli bývalí členové astronomického kroužku z 90. let, pracovníci Hvězdárny Vsetín, Emilova rodina a kamarádi. Autoři fotografií jsou Michaela Špániková a Miroslav Jedlička.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

European comet conference - Ondřejov 2015

Ve dnech 5. až 7. června proběhla na observatoři v Ondřejově kometární konference, které se zúčastnilo také několik významných zahraničních hostů. Mimo jiné zde proběhlo i předání Osvědčení o pojmenování planetky Emilbřezina. Za výbornou organizaci celé akce patří poděkování Společnosti pro meziplanetární hmotu. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

Astronomická expedice Vsetín

Ve dnech 8. až 10. května 2015 se na vsetínské hvězdárně uskutečnila již čtvrtá astronomická expedice, které se zúčastnili mladí astronomové ze Slovenské i České Republiky. Za náplň programu v podobě přednášek bych chtěl poděkovat také Martině Exnerové z Hvězdárny Valašské Meziříčí, Jakubu Koukalovi z SMPH a Milanu Čermákovi z meteorologické stanice Maruška. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička.

Přednáška: Astrozážitky na lodi i mezi ovcemi. (Martina Exnerová) Přednáška: Sondy za dráhou Pluta (Juraj Urban) Publikum Přednáška: Philae (Marián Rečičár)

Den Země

V sobotu 25. dubna se pracovníci vsetínské hvězdárny zúčastnili akce s názvem Den Země. Program se uskutečnil ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Návštěvníci této akce pozorovali Slunce pomocí dalekohledu a pro menší zájemce byla nachystaná hra "galaktické bludiště", což dokumentují následující snímky. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Den Země 1 Den Země 2 Den Země 3 Den Země 4

Nafukovací planetárium na Vsetíně

Ve dnech 14. a 28. dubna na vsetínské školy dorazili pracovníci slovenské Hvězdárny v Partizánském s mobilním nafukovacím planetáriem. Po loňském úspěchu se tak jedná o druhou sérii návštěv s tímto programem. Nyní jsme navštívili ZŠ Sychrov a ZŠ Trávníky. V galerii je zobrazeno několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Martin Leskovjan, Pavel Svozil a Miroslav Jedlička.

Planetárium 1 Planetárium 2 Planetárium 3 Planetárium 4

Zatmění Slunce 20. 3. 2015 na školách

Pracovníci hvězdárny uspořádali při tomto zatmění pozorování i na dvou základních školách, a to v ZŠ Rokytnice a v ZŠ Integra. Následující snímky dokumentují průběh těchto akcí. Autoři fotografií jsou Miroslav jedlička (v ZŠ Rokytnice) a Radim Volek (v ZŠ Integra).

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

Zatmění Slunce 20. 3. 2015 na hvězdárně

Při zatmění Slunce vznikl fotografický dokument, který zobrazuje "život" na hvězdárně při této akci. Naše malá hvězdárna doslova praskala ve švech, neboť v době úkazu se zde sešlo celkově 338 lidí z řad veřejnosti a školních skupin. Autoři fotografií jsou Milan Ošťádal a Jan Husák.

Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4

Zatmění Slunce 20. 3. 2015

V pátek 20. března proběhlo v dopoledních hodinách zatmění Slunce, které bylo z České republiky viditelné jako částečné. Pracovníci vsetínské hvězdárny tento úkaz pozorovali jak na hvězdárně, tak i s žáky škol v Rokytnici a na Rybníkách. Člen astronomického kroužku Daniel Marek nafotil celý úkaz pomocí teleobjektivu MTO 500 umístěném na fotoaparátu Canon EOS 60D s použitím slunečního filtru. Zde vidíte zpracované fotografie + timelapse video. Po najetí kurzorem myši na náhled fotografie se objeví čas pořízení snímku.

9:40 hod 9:50 hod 10:00 hod 10:10 hod

Kometa C/2014 Q2 (Lovejoy)

V prvních týdnech nového roku byla na obloze pozorovatelná poměrně jasná kometa. Za dobrých podmínek byla viditelná i pouhým okem. Bohužel nám po většinu času nepřálo počasí, a tak je tato astronomická událost fotograficky zdokumentovaná jen ve třech nocích. První snímek přitom vznikl za velice špatných podmínek, kdy nad městem "visel" zákal. Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 60D. První a druhý snímek byl získán přes teleobjektiv MTO 500. Třetí a čtvrtý snímek přes teleobjektiv SONNAR 4/300. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička. Najetím kurzoru myši na náhled snímku se zobrazí datum jeho pořízení.

6. 1. 2015 13. 1. 2015 13. 1. 2015 17. 2. 2015