Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Fotogalerie 2007

Fotogalerie je nedílnou součástí stránek každé organizace, která se snaží dlouhodobě dokumentovat svou činnost. Výjimkou nemůže být ani Hvězdárna Vsetín.

Různé

V této galerii jsou umístěny snímky, u nichž by sice nestálo za to dávat je do samostatné galerie, ale o které se s vámi přesto chceme podělit. Jde převážně o fotografie zajímavých astronomických či meteorologických jevů. Po najetí kurzorem na obrázek se zobrazí doprovodné informace.

Duha I, 18. dubna 2007 17:25 SEČ, Emil Březina Bouře, Cb Mamma, červen 2007, Jiri Srba přeháňky ve svatojánský podvečer - deštíček Okolí hvězdy Deneb v souhvězdí Labutě, 17.7.2007, Martin Zapletal

Setkání odborníků v kosmonautice

V úterý 27. listopadu 2007 se konalo v zasedacím sále Ministerstva kultury České republiky unikátní Setkání českých a slovenských odborníků v kosmickém výzkumu. Organizaci a záštitu nad celou akcí mělo Národní technické muzeum. Jak to vše podařilo můžete posoudit na přiložených fotografiích.

Pohled do sálu Kusák, Ružička, Kroulík, Grün Jakl, Vítek, Halousek Magion 1 a czCube

Setkání SMPH 23.-25. listopadu 2007

O víkendu 23.-25. listopadu 2007 se v prostorách Hvězdárny Vsetín uskutečnilo podzimní setkání Společnosti pro Meziplanetární Hmotu (SMPH). Autorem snímků je Martin Nedvěd.

na obědě na obědě na obědě na obědě

1. KOLO ASTRONOMICKÉ OLYMPIÁDY 2007/08

V posledních letech se již stala tradicí spolupráce hvězdárny se ZŠ Sychrov při pořádání Astronomické olympiády pro žáky vsetínských základních škol. Po dvou přednáškách (první o kosmonautice, druhá z astronomie) konaných na hvězdárně 14. a 15. listopadu, proběhlo 1. kolo Astronomické olympiády v prostorách ZŠ Sychrov ve čtvrtek 22. listopadu. Kromě zástupců z hvězdárny a místního Muzea regionu Valašsko se olympiády zúčastnila i zástupkyně České astronomické společnosti Mgr. Lenka Soumarová.
Autorkou všech snímků je hlavní organizátorka vsetínské Astronomické olympiády - paní učitelka Jaroslava Ševčíková.

Astronomická olympiáda 2007/2008 Astronomická olympiáda 2007/2008 Astronomická olympiáda 2007/2008 Astronomická olympiáda 2007/2008

Exkurze Ondřejov 2007

V neděli 11. listopadu 2007 proběhl den otevřených dvěří na Astronomickém ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově u Prahy. Spolu se skupinkou několika studentů jsem se vypravil do Ondřejova a podnikli jsme průzkum pracovišť nejznámějšího astronomického svatostánku u nás.

Vstupní brána do AsU AV ČR Západní historická kopule Kopule největšího dalekohledu v republice Ondřejovské dělo (2 m)

Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena

Dne 2. listopadu 2007 proběhla v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny přednáška nazvaná Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena, jejímž autorem byl spolupracovník hvězdárny Michal Václavík. Zde si můžete prohlédnout několik fotografií z této přednášky.

Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena

Kometa 17P/Holmes

Na obloze září velmi jasná kometa 17P/Holmes. Přes nepřízeň počasí se nám podařilo kometu několikrát pozorovat a pořídili jsme i několik fotografií, které si zde můžete prohlédnout. Většina snímků byla pořízena digitálním fotoaparátem Olympus Camedia C-745N Ultra Zoom, zbytek fotografií pak CCD kamerou SBIG ST-7 ve spojení se zrcadlovým dalekohledem Newton 150/1200. Autorem všech obrázků je Emil Březina.

Panorama - exp. 16 sec., ISO 200, 19:39 SELČ Kometa a hvězdárna - exp. 16 sec., ISO 400, 19:20 SELČ Detail, ekviv. ohniska 150 mm, exp. 16 sec., ISO 400, 19:15 SELČ Detail, ekviv. ohniska 380 mm, exp. 6 sec., ISO 400, 19:26 SELČ

Světový kosmický týden – den 3.

Dne 5. října 2007 proběhly v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny poslední dvě přednášky v rámci Světového kosmického týdne. První z nich, s názvem Apollo II – Lidé na Měsíci, byla dílem spolupracovníka vsetínské hvězdárny, Martina Zapletala. Jako druhá zazněla přednáška Kosmické katastrofy aneb let se nezdařil, spolupracovníka hvězdárny Michala Václavíka.

Apollo II - Lidé na Měsíci Apollo II - Lidé na Měsíci Apollo II - Lidé na Měsíci Apollo II - Lidé na Měsíci

Světový kosmický týden – den 2.

Dne 4. října 2007 proběhly v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny další dvě přednášky v rámci Světového kosmického týdne. První z nich, s názvem Apollo I – příprava letu na Měsíc, byla dílem spolupracovníka vsetínské hvězdárny, Martina Zapletala. Jako druhá měla původně zaznít přednáška Kosmické rakety aneb cesta do vesmíru otevřena, avšak po problému se svým počítačem, a ztrátě některých dat, musel spolupracovník hvězdárny Michal Václavík použít jako náhradu starší přednášku Historie OKB-1 aneb jak se staví rakety. (Původně plánovaná přednáška se uskuteční v náhradním termínu, a to 2. listopadu 2007 v 17:00 v přednáškovém sále hvězdárny.)

Apollo I - příprava letu na Měsíc Apollo I - příprava letu na Měsíc Apollo I - příprava letu na Měsíc Apollo I - příprava letu na Měsíc

Světový kosmický týden – den 1.

Dne 3. října 2007 proběhly v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny první dvě přednášky v rámci Světového kosmického týdne. První z nich, s názvem Být první aneb závody v dobývání vesmíru, byla dílem odborného pracovníka vsetínské hvězdárny, Pavla Svozila. Druhou prezentaci, nazvanou Cíl: Venuše a Mars, přednesl odborný pracovník z hvězdárny ve Valašském Meziříčí – Jiří Srba.

Být první aneb závody v dobývání vesmíru Být první aneb závody v dobývání vesmíru Být první aneb závody v dobývání vesmíru Být první aneb závody v dobývání vesmíru

Historie výzkumu malých těles sluneční soustavy

Dne 28. září 2007 proběhla v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny přednáška nazvaná Historie výzkumu malých těles sluneční soustavy, jejímž autorem byl, v té chvíli ještě odborný pracovník hvězdárny, Jiří Srba. Protože ten odchází pracovat ke „konkurenci“, tj. na Hvězdárnu ve Valašském Meziříčí, připravili mu jeho kolegové a kamarádi malé překvapení v podobě několika drobných věcných darů.

Před přednáškou Historie výzkumu malých těles sluneční soustavy Historie výzkumu malých těles sluneční soustavy Historie výzkumu malých těles sluneční soustavy

Space shuttle – chlouba americké kosmonautiky

Dne 21. září 2007 proběhla v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny další přednáška nazvaná Space shuttle – chlouba americké kosmonautiky, jejímž autorem byl spolupracovník hvězdárny Michal Václavík. Zde vám nabízíme několik málo snímků z této akce.

Uvedení přednášky Space shuttle - chlouba americké kosmonautiky Space shuttle - chlouba americké kosmonautiky Space shuttle - chlouba americké kosmonautiky

Rekordy a zajímavosti pilotovaných letů

Dne 14. září 2007 proběhla v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny přednáška nazvaná Rekordy a zajímavosti pilotovaných letů, jejímž autorem byl odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil. Zde vám přinášíme několik snímků z této akce.

Diváci se na přednášku těšili... Rekordy a zajímavosti pilotovaných letů Rekordy a zajímavosti pilotovaných letů Rekordy a zajímavosti pilotovaných letů

Česko-slovenské setkání amatérských astronomů

Ve dnech 13. až 16. září se v areálu vsetínské hvězdárny uskutečnilo česko-slovenské setkání amatérských pozorovatelů noční oblohy. Celkem se jich sešla jedna desítka a využili krásného počasí k vizuálnímu pozorování meteorů či jiných objektů noční oblohy. Ve fotogalerii jsou uveřejněny vybrané fotografie některých účastníků.

Přednáška o výzkumu Slunce Zažehnutí vatry Noční obloha nad ležením Dalekohled

Slunce z kosmického prostoru

Dne 7. září 2007 proběhla v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny přednáška nazvaná Slunce z kosmického prostoru, jejímž autorem byl odborný pracovník hvězdárny Jiří Srba. Špatné počasí se naneštěstí silně podepsalo na návštěvnosti.

Slunce z kosmického prostoru Slunce z kosmického prostoru Slunce z kosmického prostoru Slunce z kosmického prostoru

Výstava a přednáška 50 let kosmonautiky

Dne 1. září 2007 se v galerii Gratis vsetínského zámku uskutečnila vernisáž výstavy 50 let kosmonautiky. Poté mohli návštěvníci v Mramorovém sále vyslechnout navazující a stejnojmennou přednášku spolupracovníka hvězdárny Michala Václavíka. Výstava bude otevřena až do 14. října 2007, takže tímto zveme k její návštěvě.

Vernisáž výstavy 50 let kosmonautiky Vernisáž výstavy 50 let kosmonautiky Vernisáž výstavy 50 let kosmonautiky Vernisáž výstavy 50 let kosmonautiky

Nad Vsetínem padají hvězdy

Během pátečního večera 3. srpna 2007 se ve 20:30 hodin měla uskutečnit další přednáška pod širým nebem. Počasí si však naneštěstí postavilo hlavu, takže se akce musela přesunout do přednáškového sálu hvězdárny. Zamračená obloha pochopitelně nepřilákala ani mnoho posluchačů, takže těm, kteří přece jen dorazili, vyslovujeme obdiv. Odborný pracovník Jiří Srba přednášel na téma pozorování meteorů, se zvláštním přihlédnutím k dobře známému meteorickému roji Perseid.

Zahájení přednášky Meziplanetární hmota Historie pozorování meteorů Zakončení přednášky

LEPEX 2007

O víkendu 11. a 12. srpna jsem se zúčastnil tradiční expedice slovenských pozorovatelů meteorů na stanovišti Vrchteplá, která se letos konala za spolupráce Společnosti pro meziplanetární hmotu (SMPH) pod názvem LEPEX 2007 (letní pozorovatelská expedice). Během víkendu se zde uskutečnil seminář věnovaný pozorování meteorů a komet (ale i  jiným „záludnostem života astronoma pozorovatele“). Navíc jsem po dvou letech spatřil pár Perseid – i když počasí nebylo zdaleka ideální. Na místě jsem pořídil několik fotografií, které dokumentují krásnou okolní přírodu, samotné stanoviště a atmosféru semináře. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon F 65; Nikkor 28-80/3.3-5.6; FujiColor 200. Autorem snímků je Jiří Srba

lepex - skalni mesto lepex – hlavni stan pod pamatnikem lepex – stanove mestecko lepex - posluchaci

Návštěva přátel astronomie

O víkendu od 27. do 29. července se na vsetínské hvězdárně usadili přátelé a příznivci amatérské astronomie. Celkem se zde v plné síle sešlo 7 zíjemců, kteří si vyslechli řadu přednášek, účastnili se jak pozorování objektů noční oblohy, tak i pozorování Slunce. Samozřejmě nechyběly ani diskuze v prostorách hvězdárny či v hospůdce u jídla a piva.

Korona Přelet stanice ISS 28.7.2007 Pózování v kopuli Odjezd z Hvězdárny Vsetín

Rock in the Sky

V sobotu 23. června 2007 se v areálu vsetínské hvězdárny uskutečnila akce fanklubu rockové legendy - kapely Queen. Důvodem byla oslava 60. narozenin kytaristy Briana Maye, který mimo to, že je skvělým hudebníkem také studoval astronomii a před nedávnem dokonce spolupracoval na vydání knihy BANG! - The Complete History of the Universe. To jak se spojení astronomie a hudby vydařilo na vsetínské hvězdárně můžete posoudit na následujících fotografiích.

Rock in the Sky Pozorování v kopuli Přednáška Jiřího Srby Narozeninový dort

Obloha jako na dlani

Večer, ve 21:30 hodin, dne 1. června 2007 se na pozemku hvězdárny uskutečnila speciální přednáška pod širým nebem nazvaná Obloha jako na dlani. Přednášel odborný pracovník hvězdárny Jiří Srba.

Obloha jako na dlani Obloha jako na dlani Obloha jako na dlani Obloha jako na dlani

Svatojánský večer 2007

V sobotu 23. června 2007 se v areálu vsetínské hvězdárny uskutečnil Svatojánský večer. Pro téměř 200 návštěvníků byl připraven bohatý program v podobě pozorování noční oblohy, komponovaného pořadu o kosmonautice, svatojánské vatry či stánku s občerstvením. Po celou dobu k poslechu i tanci hrála bluegrassová skupina Trhanci.

Návštěvníci Přáníčka Vatra Kapela Trhanci

Zákryt Venuše Měsícem

V této fotogalerii naleznete snímky pořízené 18. června 2007, kdy došlo k zákrytu Venuše Měsícem.

Venuše a Měsíc před zákrytem I Venuše a Měsíc před zákrytem II Měsíc a Venuše po zákrytu I Měsíc a Venuše - projekce v přednáškové místnosti

Jak se staví rakety

Dne 1. června 2007 se v přednáškovém sále vsetínské hvězdárny uskutečnila přednáška Michala Václavíka nazvaná Historie OKB-1 aneb „Jak se staví rakety“. Posluchači se měli možnost seznámit s historií a současností ruské raketové techniky, a to včetně méně známých projektů, jakým byla například N1 - raketa, která měla na přelomu 60./70. let dopravit lidskou posádku na Měsíc.

Historie OKB-1 aneb „Jak se staví rakety“ Historie OKB-1 aneb „Jak se staví rakety“ Historie OKB-1 aneb „Jak se staví rakety“ Historie OKB-1 aneb „Jak se staví rakety“

Saturn za Měsícem 22. května 2007

V úterý 22. května 2007 v  21:27  SELČ nastal druhý letošní zákryt planety Saturn Měsícem. Na rozdíl od toho březnového jsme tentokrát měli štěstí na počasí a úkaz jsme nejen napozorovali, ale dokonce zaznamenali naší digitální technikou. Pořídili jsme nějaké fotografie a také videozáznam. Většinu z těchto materiálů máte možnost shlédnout na našich stránkách. Fotografie byly pořízeny systémem objektiv-okulár-objektiv digitálem Canon PowerShot A510 přes dalekohledy Newton 76/760 a refraktor 200/3000.

pozorování pro veřejnost Měsíc a Saturn přes Newton 76/760 camera setup Saturn vystupující

Muzejní ponocování a plesání

V sobotu 19. května 2007 se na Zámku Vsetín uskutečnila akce s názvem Muzejní ponocování a plesání. Kromě kulturních programů (vernisáže, ukázky historických a orientálních tanců, šermířských soubojů, …) byla v zámecké věži u vchodu na ochoz ve výšce 40 m nad zemí instalována prezentace astronomických snímků, kterou připravili zaměstnanci hvězdárny. Náš program shlédlo za 5 hodin trvání akce na 250 návštěvníků. Jak to na zámku vypadalo si můžete prohlédnout na následujících snímcích.

umělecká díla ve věži naše projekce západ Slunce pohled z věže - Štěpánská

Bouře 11. května 2007

V odpoledních hodinách 11. května 2007 došlo v okolí Vsetína k několika bouřím, které vytvořily na obloze působivé divadlo. Od značně divokého vzhledu základen bouřkových oblaků, přes nádherně vyvinuté kovadliny, až po výskyt Cb mamma. V galerii níže přinášímě několik fotografií a jedno krátké video zachycující některé výše popsané jevy. Doprovodné informace se zobrazí po najetí kurzorem myši na obrázek. Autorem snímků i videa je Emil Březina.

Základna bouře 16:03:44 SELČ Základna bouře 16:03:58 SELČ Základna bouře - video, formát AVI, 5,2 MB Cb mamma 16:56:06 SELČ

Dny astronomie 2007 na Hvězdárně Vsetín

Ve dnech 2. – 4. května se na vsetínské hvězdárně poprvé uskutečnila akce s názvem Dny Astronomie. Návštěvníci měli možnost vyslechnout celkem šest přednášek: 2. května – Komety a jiné úkazy v roce 2007, přednášející Jiří Srba, Exoplanety, přednášející Emil Březina; 3. května – Mlhoviny – kolébky i hrobky hvězd, přednášející Pavel Svozil, Novinky ze sluneční soustavy, přednášející Jiří Srba; 4. května – Vesmírné teleskopy, přednášející Michal Václavík, Komety posledních třiceti let, přednášející Martin Zapletal.

Komety a jiné úkazy v roce 2007 Komety a jiné úkazy v roce 2007 Komety a jiné úkazy v roce 2007 Komety a jiné úkazy v roce 2007

Návštěva slovenských astronomů

Ve dnech 27. až 29. dubna 2007 navštívila naši hvězdárnu již po několikáté skupinka mladých zájemců o astronomii ze Slovenska. V rámci programu vyslechli 2 přednášky (Historie OKB-1 aneb "Jak se staví rakety" a Nové Slunce), které doprovázely diskuze, pozorování Slunce i večerní oblohy. Doufáme, že se našim přátelům ze Slovenska u nás líbilo a přijedou nás opět v brzké době navštívit.

Přátelé ze Slovenska Přednáška Historie OKB-1 U dalekohledu Měsíc

Večerní obloha 19. a 20. dubna 2007

Dne 19. dubna pořídil Martin Machala, člen astronomického kroužku naší hvězdárny, snímky Měsíce, Venuše, Plejád a Mezinárodní kosmické stanice ISS. K zachycení těchto objektů použil fotoaparát Panasonic DMC-FZ5. Večer 20. dubna se naprosto spontánně schůzka našeho astronomického klubu „zvrhla“ :-) k fotografování večerní oblohy. Tu zdobil mladý Měsíc, Plejády a také planeta Venuše. K pořízení následujících několika fotografií byl použit fotoaparát Olympus C-740 Ultra Zoom. Autorem snímků je Emil Březina.

Plejády, Měsíc a Venuše Zapadající Měsíc Hvězdárna a srpek Měsíce - exp. 1/80 s. Měsíc, Venuše a meteostanice II - exp. 1 s.

Sjezd ČAS ve Valašském Meziříčí

Ve dnech 14.-15. dubna 2007 se ve Valašském Meziříčí uskutečnil 17. sjezd České astronomické společnosti (ČAS), na kterém bylo zvoleno nové vedení a projednána řada otázek souvisejících s budoucí a současnou činností ČAS i jejích složek. Foto: Jiří Srba a Nikon F65

 přednáška Jiřího Grygara  úvodní slovo hostů a delegátů  poděkování hostitelům  volby

Astronomie původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky

Dne 3. dubna 2007 v 18:00 hodin se v mramorovém sále vsetínského zámku uskutečnila přednáška Ing. Rostislava Rajchla z hvězdárny v Uherském Brodě. Posluchači se měli možnost seznámit například s kalendářními systémy starých národů Střední a Jižní Ameriky, jejich vztahem k vesmíru, jejich souhvězdími, atd. Zde si můžete prohlédnout několik fotografií z této přednášky.

Astronomie původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky Astronomie původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky Astronomie původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky Astronomie původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky

Obrázky dětí z MŠ Hovězí

Dne 31. ledna 2007 navštívily hvězdárnu děti z Mateřské školy Hovězí. Ve školce pak nakreslily tyto krásné obrázky, které, jak doufáme, znamenají, že se jim u nás líbilo. Děkujeme!!!

autor – Rozarka(2) autor - Baruska autor - Barunka autor - Kristynka

Poslední zimní den

Dne 21. března v 1 h a 7 min SEČ vstupuje Slunce do znamení Berana, nastává jarní rovnodennost a začíná astronomické jaro ...

panorama kočičky sněhoměrná tyč PětiLipky

Týden otevřených dveří 2007

Ve dnech 26. února až 2. března 2007, tedy v době jarních prázdnin ve Zlínském kraji, se na Hvězdárně Vsetín uskutečnil tradiční Týden otevřených dveří. I tentokrát byl nejen pro zájemce z řad dětí školou povinných připraven bohatý program – přednášky, komponované pořady, exkurze a pozorování denní i noční oblohy. Jak tato akce proběhla v roce 2007 můžete posoudit podle těchto fotografií.

dobýváni sluneční soustavy děti z DDM ValMez exkurze na meteostanici exkurze v pozorovatelně

Merkur a Venuše - pekelné planety

Dne 9. února 2007 se na vsetínské hvězdárně konala přednáška odborného pracovníka Pavla Svozila s názvem Merkur a Venuše - pekelné planety.

Přednáška Merkur a Venuše - pekelné planety Přednáška Merkur a Venuše - pekelné planety Přednáška Merkur a Venuše - pekelné planety Přednáška Merkur a Venuše - pekelné planety

Kometa C/2006 P1 McNaught

Dne 10. a 15. ledna 2007 se nám podařilo sledovat jasnou kometu C/2006 P1 McNaught od poledne až do jejího západu. Snímky z tohoto zajímavého pozorování komety naleznete v následující fotogalerii.

Kometa C/2006 P1 McNaught Kometa C/2006 P1 McNaught Kometa C/2006 P1 McNaught Kometa C/2006 P1 McNaught