Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Fotogalerie 2016

Fotogalerie je nedílnou součástí stránek každé organizace, která se snaží dlouhodobě dokumentovat svou činnost. Výjimkou nemůže být ani Hvězdárna Vsetín.

Rekonstrukce hvězdárny: 3. část

Ve fotogalerii si lze prohlédnout obrázky, které vznikly od 9. do 22. listopadu 2016. V tomto období se již rekonstrukce hvězdárny začala pomalu dostávat do svého finiše. Jeden ze snímků pořídila pootočená webkamera ČHMÚ v době, kdy se natírala fasáda. Autorem ostatních snímků je Pavel Svozil.

Rekonstruovaná hvězdárna a první sníh (14.11.) Natírání fasády hlavní budovy hvězdárny (18.11.) Kopule: elektromotor a dočasně natažené osvětlení (22.11.) Hlavní budova hvězdárny již s novou střechou (22.11.)

Rekonstrukce hvězdárny: 2. část

Tato fotogalerie obsahuje snímky pořízené od 25. října do 9. listopadu 2016. Zatímco na začátku tohoto období se na hvězdárně ještě částečně bouralo (např. v kopuli), později se již začalo pracovat na nové střeše, stropech ve střední části budovy anebo na vnitřním zateplení kopule. Autorem všech snímků je Pavel Svozil.

Vznikající krov nové střechy hvězdárny (31.10.) Stěna v kopuli s opáleným starým nátěrem (31.10.) Kancelář s konstrukcí na uchycení stropu (2.11.) Jižní strana hvězdárny s postaveným lešením (4.11.)

Rekonstrukce hvězdárny: 1. část

V této fotogalerii si lze prohlédnout snímky ze začátku rekonstrukce hvězdárny, kdy byla nejprve odstraněna její střecha a vnitřní dřevěná stěna v pozorovatelně. Poté se zbouraly stropy ze střední části budovy. První snímek pořídila 12. října 2016 webkamera ČHMÚ během svého přemístění. Ostatní snímky vyfotil od 21. do 25. října 2016 Pavel Svozil.

Snímek z webkamery ČHMÚ během přemístění Hvězdárna ze západní strany (24.10.) Foyer se zbouraným stropem (24.10.) Kopule již bez vnitřní dřevěné stěny (21.10.)

Hvězdárna před rekonstrukcí

V pondělí 10. října 2016 se konečně rozběhla rekonstrukce střechy a s ní spojené další nutné opravy a úpravy hlavní budovy hvězdárny. Snímky v této fotogalerii ukazují situaci těsně před zahájením rekonstrukce, kdy byly skříně a další vybavení ze zhruba poloviny hvězdárny přestěhovány do přednáškového sálu. Autorem všech snímků je Pavel Svozil.

Hvězdárna ještě s rovnou střechou Zabalené dalekohledy v pozorovatelně Díry po sondách ve stropě umývárny Přeměna přednáškového sálu ve sklad

Astronomická expedice Vsetín

Ve dnech 3. až 5. června 2016 se na vsetínské hvězdárně uskutečnila již šestá astronomická expedice, které se zúčastnili mladí astronomové ze Slovenské i České Republiky. Na programu byly astronomické přednášky, pozorování a astrofotografie. Sobotní odpolední program byl vyplněn výletem na rozhlednu Vartovna zakončeným večerní opékačkou v areálu hvězdárny. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autorem fotografií je Miroslav Jedlička.

Přednáška: Námořní astronavigace. (Martin Leskovjan) Účastníci expedice Účastníci expedice Přednáška: Námořní astronavigace. (Martin Leskovjan)

Bouřka 30. 5. 2016

Dne 30. května se mezi druhou a třetí hodinou ranní nad Vsetínem objevila bouřka. Fotografována byla z Rokytnice. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se objeví čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem snímků je Miroslav Jedlička

02:38 SELČ 02:40 SELČ 02:40 SELČ 02:43 SELČ

Přechod Merkuru přes Slunce - astrofoto

V této galerii vám přinášíme další fotografie z přechodu Merkuru přes Slunce. Tentokrát jde o astronomické snímky. U některých je úkaz zachycen na projekci za okulárem čočkového dalekohledu Zeiss 200/3000. Třetí a šestý snímek je pořízen v ohnisku přístroje Celestron 200/2000 typu Schmidt-Cassegrain. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se zobrazí čas pořízení fotografie v SELČ. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

16:16 hod 16:18 hod 16:32 hod 16:52 hod

Přechod Merkuru přes Slunce - fotoreportáž

Dne 9. května jsme na vsetínské hvězdárně pozorovali přechod planety Merkur přes Slunce. Počasí nám nejprve nepřálo, takže první polovinu úkazu jsme sledovali pouze na online přenosech. První 2 snímky dokumentují tuto situaci. Jak je ale vidět z následujících fotografií, počasí se nakonec umoudřilo a druhá polovina úkazu byla již pozorovatelná. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

 Fotoreportáž z přechodu 1  Fotoreportáž z přechodu 2  Fotoreportáž z přechodu 3  Fotoreportáž z přechodu 4

Den Země

V sobotu 30. dubna se pracovníci vsetínské hvězdárny již tradičně zúčastnili akce s názvem Den Země. Program se uskutečnil ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Návštěvníci této akce pozorovali Slunce pomocí dalekohledů a pro menší zájemce byla nachystaná hra "galaktické bludiště", což dokumentují následující snímky. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Den Země 1 Den Země 2 Den Země 3 Den Země 4

Přednáška "Fukušima po pěti a Černobyl po třiceti letech"

V pátek 8. dubna se na vsetínské hvězdárně uskutečnila přednáška s názvem Fukušima po pěti a Černobyl po třiceti letech. Přednášejícím byl známý jaderný fyzik Vladimír Wagner. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Průběh přednášky 1 Průběh přednášky 2 Průběh přednášky 3 Průběh přednášky 4

Přednáška 3D tisk na Zemi i ve vesmíru

V pátek 19. února se na vsetínské hvězdárně uskutečnila přednáška s názvem 3D tisk na Zemi i ve vesmíru. Součástí prezentace byla i reálná ukázka 3D tisku. Autorem všech fotografií je Radim Volek.

Průběh přednášky 1 Průběh přednášky 2 Průběh přednášky 3 Průběh přednášky 4

Týden otevřených dveří 2016

Ve dnech 1. až 5. února 2016 se na vsetínské hvězdárně konala již tradiční prázdninová akce Týden otevřených dveří. Na své si přišli všichni, od nejmenších dětí, pro které byly připraveny pohádky s astronomickou tématikou, až po mládež a dospělé, pro které byly nachystány náročnější přednášky. Součástí programu byly také exkurze, pozorování Slunce a noční oblohy. Letošní Týden otevřených dveří navštívilo 503 návštěvníků! V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Miroslav Jedlička a Martina Bírošíková.

Týden otevřených dveří 1 Týden otevřených dveří 2 Týden otevřených dveří 3 Týden otevřených dveří 4