Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje

Fotogalerie 2013

Fotogalerie je nedílnou součástí stránek každé organizace, která se snaží dlouhodobě dokumentovat svou činnost. Výjimkou nemůže být ani Hvězdárna Vsetín.

Astrofoto v srpnu až v prosinci

Fotografie několika různých astronomických objektů pořízené od srpna do prosince roku 2013. Snímky byly pořízeny DSLR Canon EOS 60D. První fotografie zobrazuje část Mléčné dráhy vyfotografovanou ve Vrchteplé (Slovensko) objektivem Canon EF 75-300mm při ohnisku 75 mm. Na druhém snímku je Slunce a sluneční protuberance ve vodíkové čáře H-Alfa přes dalekohled Lunt s průměrem objektivu 60 mm. Třetí snímek ukazuje kometu C/2013 R1 (Lovejoy) nasnímanou přes objektiv Canon EF 75-300mm při ohnisku 180 mm. Na poslední fotografii vidíte planetu Jupiter. Snímek byl pořízen dalekohledem Zeiss 200/3000. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička. Po najetí kurzorem myši na náhled snímku se zobrazí datum pořízení fotografie.

16. 8. 2013 8. 10. 2013 3. 12. 2013 27. 12. 2013

Astronomická expedice Vsetín

Ve dnech 18. až 20. října 2013 se na vsetínské hvězdárně uskutečnila expedice, které se zúčastnili mladí astronomové ze Slovenské Republiky. Mezi účastníky patřili také členové vsetínského astronomického kroužku. Náplní expedice byly přednášky s tématem Sluneční soustavy, pozorování oblohy dalekohledy, vypouštění vodních raket a soutěže pro mládež. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autoři fotografií jsou Miroslav Jedlička, Júlia Marečková a Milan Ošťádal.

 Průběh expedice 1  Průběh expedice 2  Průběh expedice 3  Průběh expedice 4

Valašské záření

V pátek 6. září se pracovníci vsetínské hvězdárny zúčastnili akce s názvem Valašské záření. Program se uskutečnil na vsetínském Dolním náměstí, kde pro návštěvníky byly připraveny přístroje pro pozorování Slunce spolu s prezentací zabývající se světelným znečištěním. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Valašské záření 1 Valašské záření 2 Valašské záření 3 Valašské záření 4

Templářské slavnosti

V neděli 18. srpna 2013 se ve Vsetíně konaly Templářské slavnosti a část programu se uskutečnila také na naší hvězdárně. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Templářské slavnosti 1 Templářské slavnosti 2 Templářské slavnosti 3 Templářské slavnosti 4

Meteorologické snímky z expedice na Vrchteplé

V průběhu astronomické expedice na Vrchteplé (9. - 17. srpna) se podařilo vyfotografovat několik zajímavých snímků z oblasti meteorologie. Fotografie ukazují blesky, irizaci oblačnosti, oblaka typu mammatus a zapadajícím sluncem nasvětlený bouřkový oblak. Autorem všech snímků je Miroslav Jedlička.

Bouřka 1 Bouřka 2 Bouřka 3 Bouřka 4

Astronomická Expedice perseidy Vrchteplá

Ve dnech 9. - 17. srpna se pracovník vsetínské hvězdárny Miroslav Jedlička společně s členy astronomického kroužku Martinem Daňou a Radimem Volkem zúčastnili astronomické expedice na Vrchteplé (Slovenská republika). Náplní bylo pozorování meteorického roje perseidy, astrofotografie a pozorování dalekohledy. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu této akce. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

 Průběh expedice 1  Průběh expedice 2  Průběh expedice 3  Průběh expedice 4

Noční výprava na Javorníky

V sobotu 3. srpna se uskutečnila výprava na Javorníky, kde kolegové z Beskydské oblasti tmavé oblohy prováděli měření světelného znečištění. Zároveň jsme pořídili i několik astronomických fotografií. Část z těchto snímků si můžete prohlédnout v této fotogalerii. Po najetí kurzorem myši na náhled se objeví krátký popis snímku. Autorem všech snímků je Miroslav Jedlička.

Pohyb hvězd na obloze při hodinové expozici. Sedlo Gežov a jižní část oblohy Ranní Měsíc s Jupiterem. Měsíc a jeho popelavá záře.

Bouřka 19. 5. 2013

Náš externí spolupracovník Martin Machala vyfotografoval přechod bouřky na Brnem. Fotografie byly pořízeny večer 19. 5. 2013 fotoaparátem Panasonic DMC-FZ5. Po najetí kurzorem myši na náhled se objeví čas pořízení snímku.

20:24 hod 20:28 hod 20:30 hod 20:31 hod

Krásy vesmíru

Ve středu 24. dubna byla na hvězdárně otevřena výstava s názvem Krásy vesmíru - nebe nad Valašskem. Výstava je tvořena velkoformátovými fotografiemi objektů převážně noční oblohy, které pořídili pracovníci vsetínské hvězdárny. Velká část snímků nevznikla pouze na hvězdárně, ale také s pomocí mobilní fotografické techniky na vrcholech valašských kopců s temnější noční oblohou. V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu otevření výstavy. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Krásy vesmíru 1 Krásy vesmíru 2 Krásy vesmíru 3 Krásy vesmíru 4

Den Země

V sobotu 20. dubna a v pondělí 22. dubna se pracovníci vsetínské hvězdárny zúčastnili akcí s názvem Den Země. Program se uskutečnil ve Starém Městě a Uherském Hradišti. Návštěvníci této akce se mohli podívat astronomickými dalekohledy na nedaleké objekty a pokud počasí dovolilo, pozorovali také Slunce. Na Dni Země byla veřejnosti představena i nová meteorologická stanice, kterou je hvězdárna vybavena. Menší publikum pak nadchla stolní hra "galaktické bludiště". V této galerii můžete zhlédnout několik snímků z průběhu těchto akcí. Autorem všech fotografií je Miroslav Jedlička.

Den Země 1 Den Země 2 Den Země 3 Den Země 4

Pozorování komety PanSTARRS

Fotografie z pozorování komety C/2011 L4 (PanSTARRS), které se uskutečnilo dne 16. března 2013. Autoři fotografií jsou Martin Leskovjan a Miroslav Jedlička

Pozorování komety 1 Pozorování komety 2 Pozorování komety 3 Kometa PanSTARRS