Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Pozorujte kometu C/2011 L4 (PanSTARRS)

Ve druhé polovině března budeme mít po delší době velkou příležitost spatřit na naší obloze velmi jasnou kometu, která by mohla být viditelná i bez použití dalekohledu. Kometa nesoucí označení C/2011 L4 (PanSTARRS) je jednou z nejjasnějších vlasatic pozorovatelných ze Země od počátku tohoto století.

Kometa PanSTARRS 14.02.2013 FRAM
Obr.: Snímek komety PanSTARRS pořízený 14. února 2013 českými astronomy pomocí robotického teleskopu FRAM, který se nachází v Argentině.
Kometa byla objevena 6. června 2011 pomocí teleskopu Pan-STARRS 1, podle něhož dostala i své jméno. Teleskop se nachází na vrcholu dnes nečinné sopky Haleakala na havajském ostrově Maui.

V neděli 10. března kometa projde přísluním ve vzdálenosti 45 milionů km (0,3 AU) od Slunce. Poté se začne od naší mateřské hvězdy postupně vzdalovat. Rovněž na obloze se od Slunce vzdálí a bude tak lépe pozorovatelná.

Přibližně od 12. do 15. března bude vlasatice viditelná jen velmi krátce za soumraku – pouze 15 až 20 minut, než zmizí za západním obzorem. K jejímu vyhledání, ať už pouhým okem nebo kupříkladu pomocí triedru, tak budete potřebovat výborné pozorovací podmínky. Především co nejnižší západní obzor, ale také co nejčistší vzduch, nejlépe někde na horách daleko od měst.

S tím, jak se podmínky k pozorování budou postupně zlepšovat, začne kometa bohužel slábnout. To, jakou bude mít jasnost a jak dlouho bude slušně viditelná, je dnes "ve hvězdách". Komety jsou totiž tělesa značně nevyzpytatelná a v minulosti už astronomy mnohokrát překvapily – někdy příjemně, jindy naopak zklamaly.

Pokud se chcete na kometu podívat, přijďte třeba na naši hvězdárnu. Od 15. do 22. března zde budou vždy od 18:45 hodin probíhat mimořádná pozorování. Jestliže sledování komety překazí nepříznivé počasí, bude pro návštěvníky pokaždé připraven náhradní program, jež bude zaměřen hlavně na komety.

Spoustu dalších informací včetně vyhledávacích mapek a snímků komety naleznete například na stránkách astro.cz nebo kommet.cz.

AKTUÁLNÍ INFORMACE:

12. března 2013:
Ve světě už kometa byla úspěšně pozorována po průchodu přísluním. Nám v Česku zatím nepřeje počasí a také předpověď na nejbližší dny není příliš optimistická.

13. března 2013:
Dnes večer se kometa bude na obloze nacházet asi 6° pod Měsícem. Ten bude mít podobu úzkého srpku starého jen dva dny po novu.

14. března 2013:
Kometa v těchto dnech prochází souhvězdím Ryb. Její jasnost se pohybuje okolo 1,5 mag. Je tedy nepatrně jasnější než hvězdy ve Velkém vozu. Ohon komety dosahuje délky asi 0,5°.

16. března 2013:
Po týdnu čekání nám konečně také přálo počasí. Podvečerní vyjasnění oblohy umožnilo pozorovat kometu PanSTARRS poprvé i ze Vsetína. Kromě pracovníků hvězdárny si příležitost spatřit na nebi jasnou kometu nenechaly ujít přibližně tři desítky návštěvníků.

20. března 2013:
Jasnost komety již pozvolna klesá. Navíc budou pozorování v následujících dnech stále více rušena svitem Měsíce, který na obloze postupně dorůstá do úplňku (nastane 27. března).

22. března 2013:
Kometa PanSTARRS dnes opustila souhvězdí Ryb a vstoupila do sousední Andromedy. Má jasnost 2,5 až 3,0 mag.



| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 07. 03. 2013 | 3883 přečtení | Vytisknout článek