Hvězdárna Vsetín
-- | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Mapa stránek | Staré stránky | Kontakty | --
 
Pozorování v lednu

Co lze pozorovat

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin. Večerní astronomická pozorování se v srpnu konají každé úterýpátek od 21:00 do 23:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a důchodci 25,- Kč, dospělí 40,- Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70,- Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.


Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Slunce

Slunce Dne 1. srpna Slunce vychází v 5 hodin 29 minut a zapadá ve 20 hodin 43 minut, 31. srpna vychází v 6 hodin 13 minut a zapadá v 19 hodin 46 minut.

Dne 23. srpna v 6 hodin 09 minut vstoupí Slunce do znamení Panny.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný ve druhé polovině srpna.

Fáze Měsíce
FázeDatum
poslední čtvrt4. srpna ve 20 hodin 18 minut
nov11. srpna v 11 hodin 57 minut
první čtvrt18. srpna v 9 hodin 48 minut
úplněk26. srpna ve 13 hodin 56 minut

Dne 10. srpna v 10 hodin se Měsíc dostane do přízemí a 23. srpna ve 13 hodin se pak bude nacházet v odzemí.

Merkur

Merkur Na přelomu srpna a září můžeme planetu spatřit na ranní obloze nízko nad východním obzorem. Na začátku období pozorovatelnosti bude mít jasnost +0,4 mag.

Venuše

Venuše Večernici spatříme už jen během soumraku velmi nízko nad západním obzorem. Její jasnost postupně stoupne až na -4,4 mag.

Mars

Mars Rudá planeta díky velké opozici na konci července dosáhla jasnosti -2,5 mag a stala se nápadným objektem v souhvězdí Kozoroha.

Jupiter

Jupiter Planetu můžeme v srpnu pozorovat pouze ve večerních hodinách v souhvězdí Vah. Její jasnost lehce poklesla na -2,1 mag.

Saturn

Saturn Pána prstenců nalezneme v první polovině noci v souhvězdí Střelce s jasností +0,3 mag.

Uran

Uran Uran se v roce 2018 bude nacházet mezi souhvězdím RybBerana. Během roku se bude jeho jasnost pohybovat mezi +5,7 mag+5,9 mag. Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na první polovinu roku. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V srpnu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V srpnu jsou, mimo několika slabších meteorických rojů, aktivní Aquaridy a zejména Perseidy. Maximum tohoto populárního roje nastává v noci z 12. na 13. srpna. Letos budou podmínky pro sledování příznivé, protože Měsíc bude jen necelé dva dny po novu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2018

  Web design: M-DS | Powered by: phpRS