Hvězdárna Vsetín
-- | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Mapa stránek | Staré stránky | Kontakty | --
 

Co lze pozorovat

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin. Večerní astronomická pozorování se v červenci konají každé úterýpátek od 22:00 do 23:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a důchodci 25,- Kč, dospělí 40,- Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70,- Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.


Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Slunce

Slunce Dne 1. července Slunce vychází ve 4 hodiny 55 minut a zapadá ve 21 hodin 12 minut, 31. července vychází v 5 hodin 28 minut a zapadá ve 20 hodin 44 minut.

Dne 22. července v 17 hodin 15 minut vstoupí Slunce do znamení Lva.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný na začátku a poté až na konci července.

Fáze Měsíce
FázeDatum
první čtvrt1. července ve 2 hodiny 51 minut
úplněk9. července v 6 hodin 06 minut
poslední čtvrt16. července ve 21 hodin 25 minut
nov23. července v 11 hodin 45 minut
první čtvrt30. července v 17 hodin 23 minut

Dne 6. července v 6 hodin se Měsíc bude nacházet v odzemí (apogeu) a 21. července v 19 hodin se ocitne v přízemí (perigeu).

Merkur

Merkur Nebude v červenci pozorovatelný.

Venuše

Venuše Planeta je stále viditelná na ranní obloze coby zářící Jitřenka. V červenci ji nalezneme nad východním obzorem v souhvězdí Býka a s jasností -4,1 mag.

Mars

Mars Nebude v červenci pozorovatelný.

Jupiter

Jupiter Největší planetu Sluneční soustavy uvidíme během července večer nad jihozápadním obzorem. S jasností -2,0 mag bude procházet souhvězdím Panny.

Saturn

Saturn Planetu můžeme nyní pozorovat po většinu noci kromě rána. Její jasnost je +0,2 mag a nalezneme ji v souhvězdí Hadonoše.

Uran

Uran Uran se po celý rok 2017 bude nacházet v souhvězdí Ryb. Během roku se bude jeho jasnost pohybovat mezi +5,7 mag+5,9 mag. Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude na přelomu léta a podzimu.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování budou až na konci roku. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V červenci nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory Ze zajímavých meteorických rojů budou v závěru měsíce aktivní Piscis Austrinidy, Alfa Capricornidy a hlavně Aquaridy, což je komplex 4 rojů s maximálními frekvencemi okolo 25 meteorů za hodinu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2017

© 2006 – 2017 Všechna práva vyhrazena
Hvězdárna Vsetín ISSN 1802-3762
  Web design: M-DS | Powered by: phpRS