Hvězdárna Vsetín
-- | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Kontakty | --
 
Pozorování v lednu

Co lze pozorovat

Pozorování Slunce probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin.
Večerní astronomická pozorování se v prosinci konají každé úterýpátek od 17:00 do 19:00 hodin.

Poslední letošní pozorování se uskuteční v úterý 18. prosince,
poté bude hvězdárna až do začátku roku 2019 uzavřena!

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a důchodci 25,- Kč, dospělí 40,- Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70,- Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.

Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SEČ!

Slunce

Slunce Dne 1. prosince Slunce vychází v 7 hodin 36 minut a zapadá v 16 hodin 01 minutu, 31. prosince vychází v 7 hodin 59 minut a zapadá v 16 hodin 08 minut.

Dne 21. prosince ve 23 hodin 23 minut vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Z astronomického hlediska tedy začíná zima.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný v polovině prosince.

Fáze Měsíce
FázeDatum
nov7. prosince v 8 hodin 20 minut
první čtvrt15. prosince ve 12 hodin 49 minut
úplněk22. prosince v 18 hodin 48 minut
poslední čtvrt29. prosince v 10 hodin 34 minut

Dne 12. prosince ve 13 hodin se Měsíc dostane do odzemí a 24. prosince v 11 hodin se pak bude nacházet v přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planetu můžeme spatřit v polovině měsíce ráno nízko nad jihovýchodním obzorem.

Venuše

Venuše Planetu jako nápadnou Jitřenku s jasností -4,6 mag spatříme na ranní obloze nad jihovýchodním obzorem.

Mars

Mars Rudá planeta postupně snižuje svou jasnost z -0,1 mag na +0,3 mag. Nalézá se nad jihozápadním obzorem, a na konci měsíce zapadá již před půlnocí. V průběhu prosince se postupně přesune ze souhvězdí Vodnáře do Ryb.

Jupiter

Jupiter Královskou planetu můžeme spatřit až v poslední dekádě prosince ráno nízko nad jihovýchodním obzorem. Dosáhne jasnosti -1,8 mag a bude se nacházet v souhvězdí Hadonoše.

Saturn

Saturn Planeta zapadá jen pár minut po západu Slunce a není tedy prakticky pozorovatelná.

Uran

Uran Uran se v roce 2018 bude nacházet mezi souhvězdím RybBerana. Během roku se bude jeho jasnost pohybovat mezi +5,7 mag+5,9 mag. Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na první polovinu roku. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V průběhu prosince bude večer nad východním obzorem pozorovatelná kometa 46P/Wirtanen. Teoreticky její jasnost může dosáhnout +5 mag+4 mag, což značí, že by mohla být pozorovatelná i pouhýma očima. Zatím se však jedná o velmi difúzní objekt, který pro pozorování vyžaduje velmi dobré podmínky, nejlépe mimo města, a malý dalekohled (např. triedr 7x50).

Meteory

Meteory Tento měsíc budou aktivní zejména Geminidy s maximem 14. prosince. Radiant roje ale vychází nad obzor až po maximu a pozorování bude zvečera navíc rušit Měsíc.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2018

  Web design: M-DS | Powered by: phpRS