Hvězdárna Vsetín
-- | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Mapa stránek | Staré stránky | Kontakty | --
 
Pozorování v lednu

Co lze pozorovat

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin. Večerní astronomická pozorování se v říjnu konají každé úterýpátek od 19:00 do 21:00 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a důchodci 25,- Kč, dospělí 40,- Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70,- Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.


Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Pozor: v neděli 28. října se přechází na středoevropský čas, přesněji z 3:00 na 2:00 hodiny.

Slunce

Slunce Dne 1. října Slunce vychází přesně v 7 hodin a zapadá v 18 hodin 39 minut, 31. října vychází v 7 hodin 48 minut a zapadá v 17 hodin 39 minut.

Dne 23. října ve 13 hodin 22 minut vstoupí Slunce do znamení Štíra.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný ve druhé polovině října.

Fáze Měsíce
FázeDatum
poslední čtvrt2. října v 11 hodin 45 minut
nov9. října v 5 hodin 46 minut
první čtvrt16. října ve 20 hodin 01 minutu
úplněk24. října v 18 hodin 45 minut
poslední čtvrt31. října v 18 hodin 40 minut

O půlnoci z 5. na 6. října se Měsíc dostane do přízemí, 17. října ve 21 hodin se bude nacházet v odzemí a 31. října ve 22 hodin se opět vrátí do přízemí.

Merkur

Merkur Nejmenší planeta nebude v říjnu pozorovatelná.

Venuše

Venuše Rovněž druhá planeta v pořadí od Slunce nebude během října pozorovatelná.

Mars

Mars Rudá planeta postupně snižuje svou jasnost z -1,3 mag na -0,6 mag. Stále však zůstává jedním z nejnápadnějších objektů oblohy. V první polovině noci ji najdeme nízko nad jižním obzorem v souhvězdí Kozoroha.

Jupiter

Jupiter Největší ze všech planet zapadá během října již za soumraku, a je tak prakticky nepozorovatelná.

Saturn

Saturn Pána prstenců nalezneme večer nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Střelce. Jeho jasnost bude +0,5 mag.

Uran

Uran Uran se v roce 2018 bude nacházet mezi souhvězdím RybBerana. Během roku se bude jeho jasnost pohybovat mezi +5,7 mag+5,9 mag. Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude koncem léta a na podzim.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování letos připadají na první polovinu roku. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V říjnu nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory První dekáda října přináší maximum Drakonid. Obvykle patří mezi slabé roje, ale letos se předpokládá zvýšená aktivita. Důvodem je návrat jeho mateřské komety 21P/Giacobini-Zinner. Pozorování tohoto roje nebude rušit Měsíc, který je v době maxima v novu. Takové štěstí ale už nebudeme mít u obvykle výraznějších Orionid ve druhé polovině října.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2018

  Web design: M-DS | Powered by: phpRS