Hvězdárna Vsetín
-- | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Download | Mapa stránek | Staré stránky | Kontakty | --
 
Pozorování v září

Co lze pozorovat

Pozorování Slunce a slunečních skvrn probíhají na vsetínské hvězdárně každý pracovní den od 09:00 do 15:00 hodin. Večerní astronomická pozorování se v září konají každé úterýpátek od 20:30 do 22:30 hodin.

Pozorování probíhají pouze za jasné a bezmračné oblohy!

Vstupné: děti, mládež a důchodci 25,- Kč, dospělí 40,- Kč, zvýhodněné rodinné vstupné 70,- Kč.

Pro zájemce, kteří chtějí sami sledovat noční oblohu připravuje server HEAVENS ABOVE interaktivní mapu hvězdné oblohy. Ovládání je velmi jednoduché, v horní části je možno změnit datum a čas, pro který se má vygenerovat mapa, v dolní části pak co vše má být na mapě zobrazeno. Mapu si můžete pomocí ikony tiskárny přenést do formátu pdf a pohodlně vytisknout pro potřeby pozorování.


Všechny časové údaje jsou v přehledu uvedeny v SELČ!

Slunce

Slunce Dne 1. září Slunce vychází v 6 hodin 15 minut a zapadá v 19 hodin 44 minut, 30. září vychází v 6 hodin 59 minut a zapadá v 18 hodin 40 minut.

Dne 22. září ve 22 hodin 01 minutu vstoupí Slunce do znamení Vah. V tomto okamžiku nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim.

Měsíc

Aktuální fáze Měsíce

Večer bude Měsíc nejlépe pozorovatelný až na konci září.

Fáze Měsíce
FázeDatum
úplněk6. září v 9 hodin 02 minuty
poslední čtvrt13. září v 8 hodin 24 minut
nov20. září v 7 hodin 29 minut
první čtvrt28. září ve 4 hodiny 53 minut

Dne 13. září v 18 hodin se Měsíc bude nacházet v přízemí a 27. září v 9 hodin se pak dostane do odzemí.

Merkur

Merkur Po dolní konjunkci se Sluncem bude nejmenší planeta viditelná po dva týdny v půlce září. Spatříme ji ráno nízko nad východním obzorem s jasností okolo -1,0 mag.

Venuše

Venuše Planeta je v tomto období nepřehlédnutelnou ozdobou ranní oblohy. V září ji uvidíme vysoko nad východním obzorem. S jasností -3,9 mag bude postupně procházet souhvězdími RakaLva.

Mars

Mars Červenou planetu spatříme až ve druhé polovině měsíce ráno nízko nad východním horizontem. Na začátku období viditelnosti se bude nacházet v souhvězdí Lva velmi blízko jasnějšího Merkuru. Na konci měsíce se potom k Marsu na obloze přiblíží mnohem jasnější Venuše. Jasnost Marsu totiž bude jen +1,8 mag.

Jupiter

Jupiter Nebude v září pozorovatelný.

Saturn

Saturn Planetu v září uvidíme večer nad jihozápadním obzorem. Její jasnost bude +0,5 mag a nalezneme ji v souhvězdí Hadonoše.

Uran

Uran Uran se po celý rok 2017 bude nacházet v souhvězdí Ryb. Během roku se bude jeho jasnost pohybovat mezi +5,7 mag+5,9 mag. Lze jej tedy (alespoň teoreticky) pozorovat pouhým okem. Rozhodně vhodnější je však použít k jeho vyhledání mezi hvězdami dalekohled. Nejlépe bude Uran pozorovatelný na podzim.

Neptun

Neptun Planeta Neptun je ze Země pozorovatelná jen za pomoci dalekohledu. V průběhu celého roku se bude nacházet v souhvězdí Vodnáře. Jasnost Neptunu se bude měnit mezi +7,8 mag+8,0 mag. Dobře pozorovatelný bude na přelomu léta a podzimu.

Trpasličí planety

Pluto

V současnosti patří do skupiny trpasličích planet pět těles: největší těleso hlavního pásu asteroidů mezi Jupiterem a Marsem – (1) Ceres, a čtyři velká transneptunická tělesa – (134 340) Pluto, (136 108) Haumea, (136 199) Eris(136 472) Makemake.

Amatérskými prostředky je rozumně pozorovatelná pouze Ceres. Nejlepší podmínky pro její sledování budou až na konci roku. Jasnost trpasličí planety bude v té době okolo +7,0 mag.

Pluto, Haumea, ErisMakemake jsou tělesa natolik vzdálená a malá, že jsou ze Země pozorovatelná pouze velkými teleskopy. Pluto má totiž jasnost +14 mag, Makemake s Haumeou +17 mag a Eris dokonce jen +19 mag!

Komety

Komety V září nebude pozorovatelná žádná jasná kometa.

Meteory

Meteory V září bývá aktivních pouze několik velmi slabých meteorických rojů – kupříkladu Aurigidy. Těch však v době maxima na začátku září spatříme jen do 5 meteorů za hodinu.

Zdroj informací: Hvězdářská ročenka 2017

© 2006 – 2017 Všechna práva vyhrazena
Hvězdárna Vsetín ISSN 1802-3762
  Web design: M-DS | Powered by: phpRS