Počasí na Vsetíně v závěru roku 2017

Autor: Pavel Svozil <svozil(at)hvezdarna-vsetin.cz>, Téma: Meteorologie, Vydáno dne: 30. 01. 2018

Jako celek byly poslední čtyři měsíce loňského roku na Vsetínsku teplotně a také srážkově mírně nadprůměrné. Zejména hodně deštivý začátek podzimu dal aspoň zčásti zapomenout na předchozí velmi suché léto.

Posezení u ohně
Obr. 1: "Opékačky" patří k podzimu. Za příznivého počasí se občas konají také v areálu hvězdárny.
Foto: Archiv Hvězdárny Vsetín
S koncem letních prázdnin se počasí u nás výrazně změnilo. Horko a sucho vystřídal častý déšť. A protože v některých zářijových dnech pršelo docela slušně (nejvíc 25,6 mm v neděli 17. září), tak jsme za celý měsíc zaznamenali 128,8 mm srážek, což odpovídalo 189,5 % dlouhodobého průměru. Nejenže se tak září stalo nejdeštivějším měsícem roku 2017, ale, a to je ještě zajímavější, za první podzimní měsíc tady spadlo více srážek než předtím za všechny tři letní měsíce!

Deštivé počasí pokračovalo rovněž v říjnu a listopadu. Během těchto měsíců se ve srážkoměru meteorologické stanice ČHMÚ, jež se nachází na zahradě vsetínské hvězdárny, zachytilo 63,4 mm (113 % průměru) a 61,6 mm (104 % průměru) srážek.

I když se podzim mohl leckomu zdát sychravý a nevlídný, ve skutečnosti dosahovaly teploty víceméně obvyklých hodnot. Možná trochu překvapivě se už teplota vzduchu ani jednou nevyšplhala nad 25 stupňů Celsia, ale několikrát této hranice tzv. letního dne nedosáhla jen "o fous" – například 9. září s nejvyšší denní teplotou 24,9 °C nebo 17. října s maximem 24,5 °C.

Průměrné měsíční teploty září 12,7 °C, října 9,0 °C i listopadu 4,2 °C byly vždy o několik desetin stupně vyšší než jejich dlouhodobé průměry.

Ráno 2. října jsme u hvězdárny zaznamenali první přízemní mráz této zimní sezóny – s teplotou -0,2 °C. Mráz měřený ve standardní výšce 2 metrů nad zemským povrchem se k nám ale dostavil až o necelý měsíc později, když ráno 31. října klesla teplota vzduchu na -1,6 °C. Tehdy se již také ve vzduchu objevilo několik prvních sněhových vloček. Souvislá vrstva sněhu se na Vsetíně vytvořila až po mírném sněžení v noci z 19. na 20. listopadu. Sníh však během pár hodin roztál. Mnohem více pak chumelilo na přelomu listopadu a prosince. Na začátku posledního měsíce roku ležela na ulicích města sněhová vrstva vysoká 14 centimetrů.

Když ráno 2. prosince klesla teplota vzduchu poprvé během této zimy pod -10 °C, vypadalo to na mrazivý závěr roku. Opak byl pravdou. Se svou průměrnou teplotou 0,8 °C byl prosinec nakonec o 1,8 °C teplejší, než by měl podle statistik být.

Vzhledem k teplotám okolo nuly se tady několikrát prostřídal slabý déšť se sněžením a někdy také padaly sněhová zrna či krupky. Celkový prosincový úhrn srážek 33,0 mm však byl velmi nízký a odpovídal jen zhruba polovině obvyklého množství.

V závěru roku se přes Valašsko a s ním i celou Českou republiku a rovněž částí Evropy dvakrát přehnaly silné vichřice, resp. orkány, které si kromě značných materiálních škod vyžádaly i ztráty na lidských životech. Naštěstí ke Vsetínu byl vítr v obou případech milosrdný a jeho rychlost zde nedosáhla ani síly vichřice. Nejprve jsme odpoledne 29. října naměřili na meteostanici rychlost větru 19,3 m/s (69,5 km/h). Ve druhém případě, večer 10. prosince, potom dosáhl vichr maxima 19,8 m/s (71,3 km/h). Tato rychlost větru byla tou nejvyšší naměřenou na Vsetíně v celém loňském roce.

Prosinec se stal nejen největrnějším měsícem roku, ale taktéž měsícem s nejkratším slunečním svitem. Slunce na nás skrz často celodenní hustou oblačnost svítilo celkově jenom 22 hodin.

Na závěr tohoto přehledu se ještě podívejme na celoroční výsledky meteorologické stanice na Vsetíně. I přes extrémně suché léto nedopadl rok 2017 srážkově nakonec tak špatně. Celkový úhrn 673,1 mm splnil dlouhodobý průměr z 83,6 %. A s průměrnou teplotou 8,6 °C byl loňský rok oproti dlouholetým statistikám přesně o 1 °C teplejší.

Kuriozitou je, že stejných výsledků jako na Vsetíně dosáhl rok 2017 rovněž v rámci celé České republiky. Jeho průměrná teplota byla také 8,6 °C a průměrný roční srážkový úhrn 675 mm.

Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)