Počasí na Vsetíně v létě 2016

Autor: Pavel Svozil <svozil(at)hvezdarna-vsetin.cz>, Téma: Meteorologie, Vydáno dne: 23. 09. 2016

Stejně jako v předchozích letech, také v tomto roce bylo léto na Vsetíně teplotně nadprůměrné. Zase tady padlo několik teplotních rekordů, ale naštěstí nás netrápilo tak velké a dlouhotrvající horko a sucho jako vloni.

Blesk nad Vsetínem
Obr.: Bleskový výboj nad Vsetínem.
Snímek z webkamery ČHMÚ, jež je umístěna na budově hvězdárny.
První letní den (s teplotou vzduchu 25 °C a vyšší) se tentokrát na Vsetínsko dostavil rekordně brzy, když se 5. dubna v odpoledních hodinách teplota vyšplhala až na 26,4 °C. Následně ale teploty klesly a počasí se vrátilo k průběhu typickému pro jaro. Na druhý letní den jsme potom čekali jeden a půl měsíce do 22. května. Oteplení v závěru května můžeme považovat za začátek léta.

Jednoznačně nejsušším měsícem tohoto léta byl červen. Jeho celkový srážkový úhrn 45,0 mm (po zrevidování v ČHMÚ) nedosáhl ani poloviny normálu. Hladina Vsetínské Bečvy dokonce poklesla na konci měsíce na stav sucha. Pohled na řeku pokrytou spoustou řas a dalších nečistot byl opravdu žalostný.

V té době zde byla také změřena letošní nejvyšší teplota vzduchu. Odpoledne 25. června se teplota ve stínu vyšplhala až na 34,7 °C. Zároveň se též jednalo o nový rekord, neboť nikdy v minulosti nebyla v měsíci červnu na Vsetíně naměřena vyšší teplota. Průměrné měsíční teploty června 18,1 °C a července 18,9 °C byly přibližně o dva stupně vyšší než dlouhodobé průměry. O prázdninách jsme se nejvíc "zahřáli" 11. července, kdy teploměry ukázaly maximum 33,3 °C.

Zatímco červen byl velmi suchý, červenec se trochu nečekaně stal nejdeštivějším měsícem ve Vsetíně za posledních šest let. Převážně v bouřkách spadlo celkem 196,3 mm srážek – dvojnásobné množství oproti normálu.

Nejvíc pršelo v neděli 31. července. Tehdy přes Valašsko přešlo několik silnějších bouřek, během kterých počítač blesků zaznamenal 109 výbojů (nejvíc v tomto roce). Mezi 16. a 18. hodinou, tedy za pouhé dvě hodiny, se z nebes vylilo výjimečných 53 litrů vody na každý metr čtvereční a některé ulice města se změnily v potoky! Největší škody voda napáchala v městské části Semetíně. Ve srážkoměru vsetínské meteorologické stanice ČHMÚ se nakonec za 24 hodin zachytilo 73,2 mm. Naposledy tady takto lilo před šesti lety, když 16. května 2010 napršelo 73,5 mm.

Srpen byl letos z letních měsíců nejchladnější. Maximální denní teploty ani jednou nedosáhly 30 °C a většinou stoupaly jen na docela příjemných 20 až 25 °C. Průměrná měsíční teplota 16,2 °C se proto přibližně rovnala dlouholetému průměru. Ve srovnání s loňským srpnem, kdy nás spalovala tropická vedra, však byla o 4,4 °C nižší.

Srážkově byl druhý prázdninový měsíc mírně podprůměrný. Celkový úhrn srážek 73,8 mm odpovídal 89 % normálu. Kuriozitou je, že za poslední červencový den tu napršelo stejné množství vody jako následně za celý měsíc.

První polovinou září nás ještě provázelo nádherné slunečné (ale většinou suché) počasí. Až na pár výjimek se nejvyšší denní teploty pohybovaly v rozmezí od 26 do 29 °C a v neděli 11. září se letos naposledy dostala na tropických 30,0 °C. Od 17. září se začalo výrazně ochlazovat a v dalších dnech již teplotní maxima dosahovala jen 15 až 20 °C. Léto tak předalo štafetu podzimu.

Zdroj meteorologických údajů: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)