Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Jak jsme pozorovali zákryt Saturnu Měsícem

Následují text představuje pokus o malou reportáž, jež si klade za cíl přiblížit dění na naší hvězdárně 22. května večer, kdy došlo k zákrytu planety Saturn Měsícem.

Měsíc a Saturn - srovnání
Obr. 1: Srovnání původní (nahoře) a upravené verze záznamu zákrytu Saturnu Měsícem.
Ačkoliv obloha ten večer nevypadala zrovna lákavě, v duchu hesla štěstí přeje připraveným jsme se nakonec přece jen rozhodli nachystat vybavení a pokusit se napozorovat, co půjde.

Úkaz jsme chtěli zaznamenat videokamerou. Tu bylo nejprve třeba namontovat na dalekohled a připojit k ní potřebné kabely. Jsou zapotřebí dva – jedním putuje z kamery video signál a druhý slouží k jejímu napájení elektrickým proudem. Zde se vyskytl drobný problém a to takový, že napájecí kabel prostě nenapájel. Kamera ke své činnosti potřebuje napětí dvanácti voltů dodávaných klasickým síťovým adaptérem. Ten nakonec putoval přímo do kopule ke kameře, a k elektrické síti jsme jej připojili pomocí prodlužovací šňůry. To sice nevypadalo zrovna malebně, nicméně pro danou chvíli to zajiťovalo funkčnost celého zařízení.

Protože použitá kamera (OSCAR 45D-DLA) je opravdu „pouze kamerou“, jde jen o snímací čip a blok elektroniky k tomu, musí se obraz, který poskytuje, něčím zaznamenat. Původně jsme k tomuto účelu používali klasický videorekordér, ale doba pokročila a nyní máme k dispozici dvdrekordér, který obraz zaznamenává přímo v digitální podobě, což nemálo zpříjemňuje jeho pozdější zpracování.

Pomocí dataprojektoru v naší přednáškové místnosti jsme navíc promítali obraz z kamery na plátno, kterýžto druh přímého přenosu má tu výhodu, že jej může sledovat více lidí najednou. Nakonec se sice dostavili jen tři návštěvníci, ovšem to jsme dopředu nemohli vědět.

Zatímco se chystalo a testovalo, čas ubíhal a najednou zbývalo do začátku úkazu už jen několik minut. Začali jsme tedy nahrávat – obloha se mezitím hodně pročistila, takže obraz byl jasný a zřetelný.

Měsíc měl zakrýt Saturn svou neosvětlenou částí, což bylo výborné, protože jeho světlo nerušilo. Obrys planety obkroužené prstenci najednou začalo cosi ukusovat – Měsíc se nezadržitelně nasouval před Saturn. Za pouhou minutu a pět sekund byl Saturn z oblohy pryč, skryt za Měsíčním diskem. Mělo trvat zhruba hodinu, než se vynoří na opačné straně.

Ta hodina utekla jako voda. Protože se Saturn měl vynořit zpoza osvětlené části Měsíce, bylo jasné, že tato fáze úkazu bude mnohem obtížněji pozorovatelná. Saturn se sice na obloze jeví jako jasné těleso, ale to platí jen do chvíle, než jej postavíte vedle Měsíce.

Podle simulace provedené počítačovým programem jsme věděli, z které části měsíčního disku by se měla planeta vynořit. Opravdu k tomu došlo velmi nenápadně – na měsíčním okraji se objevil nepatrný pahrbek, tak nepatrný, že si člověk nebyl jist, jestli je reálný, ale o nějakou tu sekundu později už tom nebylo pochyb. Kochali jsme se výstupem Saturnu, a také pohledem na dvě vesmírná tělesa, jež se ocitla zdánlivě tak blízko sebe.

Když jsem později chtěl z videozáznamu určit přesný čas zákrytu a délku jeho trvání, ukázalo se, že je to poměrně obtížné. Začátek zákrytu celkem nebyl problém, ovšem výstup Saturnu zpoza Měsíce už ano. Jak již bylo zmíněno výše, Saturn byl vedle osvětlené části Měsíce značně nezřetelný (viz obr.) a určit, kdy přesně prstence (které vycházely nejdřív) vykouknou, nebylo snadné. Příliš nepomáhalo ani pečlivé prohlížení záznamu políčko po políčku, ani úpravy jasu a kontrastu obrazu. Nakonec došlo na razantnější softwarové zpracování, jehož výsledkem bylo radikální zlepšení kontrastu mezi oběma tělesy (viz obr.). I tak je samozřejmě celé měření značně subjektivní a může být zatíženo poměrně velkou chybou.

  Vstup (časy jsou v SEČ):  	20:26:50,72 (začátek vstupu prstenců)  	20:27:55,24 (konec vstupu prstenců)  	trvání: 1 min 4,52 sec    Výstup:  	21:33:07,08 (začátek výstupu prstenců)  	21:34:12,72 (konec výstupu prstenců)  	trvání: 1 min 5,64 sec    Celková doba trvání zákrytu: 1 hod 7 min a 22 sec.  

Co dodat na závěr? Snad jen tolik, že 18. června 2007 mezi 16:29 – 17:51 SELČ, zakryje Měsíc planetu Venuši. Stane se tak sice ve dne, ale Měsíc i Venuše jsou dostatečně jasné objekty na to, aby je bylo možné pozorovat i na denní obloze. Bude-li nám přát počasí, nenechejte si tento úkaz ujít.


| Autor: Emil Březina | Vydáno dne 04. 06. 2007 | 4606 přečtení | Vytisknout článek