Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Akce hvězdárny

Světový kosmický týden 2003

Světový kosmický týden (angl. World Space Week) se každoročně koná již od roku 1999, kdy byl oficiálně vyhlášen Organizací spojených národů OSN. Tento týden je ohraničen daty 4. a 10. října, která symbolizují historické mezníky kosmonautiky. Dne 4. října 1957 byla vypuštěna z ruského kosmodromu Bajkonur první umělá družice Země Sputnik a 10. října 1967 byla uzavřena Mezinárodní úmluva o mírovém využití kosmického prostoru. Celosvětovým koordinátorem akce je pod záštitou OSN americká nevládní společnost Spaceweek International Association (SIA). SIA řídí výbor složený z předsedy Adiguna Ade Abioduna a skoro dvou desítek členů, mezi něž patří i celosvětově známý herec Tom Hanks a druhý muž na Měsíci Edwin E. Aldrin. S tímto výborem spolupracují národní koordinátoři, kteří řídí činnost v jednotlivých státech. V České republice je koordinátorem Ing. Jan Kolář z České kosmické kanceláře, který úzce spolupracuje s panem Milanem Halouskem. Hlavním úkolem těchto lidí je sdružit instituce a jednotlivce, kteří chtějí propagovat kosmonautiku mezi laickou veřejností. V případě, že byste chtěli osobně přispět k světovému kosmickému týdnu kontaktujte pana Milana Halouska na e-mailové adrese milan.halousek@quick.cz nebo Hvězdárnu Vsetín na hvezdarna@vs.inext.cz.

Česká republika se poprvé oficiálně zúčastnila Světového kosmického týdne v loňském roce 2002 a byla ihned, jako nový člen, pochválena za velké množství uspořádaných akcí (výčet zapojených institucí a jednotlivců viz níže). Ani vsetínská hvězdárna nezůstala pozadu a uspořádala blok krátkých přednášek o dálkovém průzkumu Země, meteorologických družicích, kosmické turistice, kosmonautice v České republice a budoucnosti kosmonautiky. Přednášení se s chutí zhostili Pavel Svozil, Emil Březina a Michal Václavík. Jejich povídání se setkalo s velkým zájmem posluchačů, kterých na hvězdárnu přišlo celkem 21 (14 dětí a 7 dospělých).

I v tomto roce se Hvězdárna Vsetín rozhodla „oslavit“ Světový kosmický týden. Tentokrát je však připravena větší akce. Každý den Světového kosmického týdne, tj. od 4. do 10. října, se uskuteční za jasné oblohy večerní astronomické pozorování doplněné o případné vizuální sledování přeletů Mezinárodní kosmické stanice ISS, známých družic (např. Envisat) a světelných záblesků družic řady Iridium. V pátek 10. října se uskuteční dvojice přednášek. První z nich nese název Co přinesl rok 2003 a její autor Michal Václavík se v ní zabývá významnými či jinak zajímavými událostmi kosmonautiky za posledních 12 měsíců. Ve druhé přednášce, Výzkum meziplanetární hmoty kosmickými sondami, shrnuje autor Jiří Srba historii, současnost a budoucnost výzkumu komet a asteroidů. Tento den opět zakončí astronomické pozorování. Sobota 11. října bude naplněna množstvím zajímavých přednášek. Dopolední blok zahájí ředitel hvězdárny Mgr. Jiří Haas příspěvkem Výzkum Marsu pokračuje, ve kterém se zabývá současným bohatým zkoumáním rudé planety. Následovat bude přednáška Pavla Svozila Zajímavosti a rekordy pilotovaných letů. Odpolední blok bude patřit pouze jednomu přednášejícímu, a to Ing. Tomáši Přibylovi. Ten se řadí mezi přední české publicisty v oboru kosmonautiky. Pro posluchače vsetínské hvězdárny si připravil přednášky o katastrofě amerického raketoplánu Columbia a o pětileté historii Mezinárodní kosmické stanice ISS po pěti letech. Pobyt Ing. Přibyla bude spojen s autogramiádou jeho nové knihy Den, kdy se nevrátila Columbia, kterou je možno si zakoupit na Hvězdárně Vsetín za 350 Kč. Přesný program Světového kosmického týdne 2003 konaného na vsetínské hvězdárně je umístěn od září ve vývěsních skříňkách a na internetových stránkách http://vsetin.astronomy.cz.

Účastníci Světového kosmického týdne 2002: Česká kosmická kancelář, Kosmos-News, Astronomická společnost Pardubice, Hvězdárna a planetárium Plzeň, Malá encyklopedie kosmonautiky, Hvezdáreň Rimavská Sobota, Space Scope, Tomáš Přibyl, Kosmické rozhledy, OFTIS, Astronomická společnost Hradec Králové, Petr Balda, Miloš Drábek, Vladimír Plachý, Hvězdárna OLKV Magistrátu města Karlovy Vary, Space Portal, Amatérská astronomická observatoř E. Halleyho Hrádek, MC Com, Česká astronomická společnost, Hvězdárna Valašské Meziříčí, Hvezdareň a planetárium v Prešove, Občanské sdružení Hvězdárna Olomouc, Hvězdárna Jindřichův Hradec, Hvězdárna Vsetín, Hvězdárna Ždánice, Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy, Hvězdárna Vlašim, Hvězdárna a planetárium České Budějovice, Hvězdárna Přerov. Všem těmto institucím a jednotlivcům patří velké díky za dobře odvedenou práci a je třeba doufat, že v letošním roce bude akcí v rámci Světového kosmického týdne ještě víc než v roce loňském.

[1] Závěrečná zpráva OSN za rok 2002.

| Autor: Michal Václavík | Vydáno dne 01. 09. 2003 | 6086 přečtení | Vytisknout článek