Hvězdárna Vsetín logo Muzea regionu Valašsko logo Zlínského kraje
Astronomie

Jasná kometa C/2012 S1 (ISON)

Do centrálních oblastí Sluneční soustavy se rychle blíží kometa ISON. Na její přílet do blízkosti naší planety čekají s napětím astronomové na celém světě. Podle optimistických předpovědí by se na konci letošního roku mohla stát jednou z nejjasnějších komet viditelných ze severní polokoule Země v tomto století. Vlasatici zřejmě bude možné sledovat bez dalekohledu pouze očima.

Kometa ISON z HST
Obr. 1: Kometa ISON na snímku z Hubble Space Telescopu.
Zdroj: NASA a ESA
Kometu objevili 21. září 2012 dva astronomové – Vitali Nevski z Běloruska a Artyom Novichonok z Ruska. Do té doby neznámé těleso se jim zachytilo na CCD snímcích, které pořídili pomocí 0,4 m teleskopu sítě International Scientific Optical Network (ISON) nacházejícího se nedaleko ruského města Kislovodsk. V čase objevu měla kometa jasnost téměř 19 magnitud.

V těchto dnech se kometa přibližuje ke Slunci, kolem něhož proletí (tzv. přísluním) 28. listopadu ve vzdálenosti 0,012 AU (astronomická jednotka). Od "povrchu" Slunce ji tak bude dělit jen 1 165 000 kilometrů! Poté se začne od Slunce vzdalovat. Zároveň se však bude postupně blížit k Zemi, kterou ale 26. prosince mine v poměrně uctivé vzdálenosti 64 milionů km (0,43 AU).

Jak tedy bude ISONka jasná a kdy ji uvidíme? Již nyní je pozorovatelná v menších dalekohledech na ranní obloze a stále zjasňuje. V polovině listopadu se stane na dva až tři týdny nepozorovatelnou. Čeká ji totiž to nejdůležitější! Tolik očekávaný a téměř "sebevražedný" průlet kolem Slunce. Pokud se při něm rozpadne, tak jako řada jiných komet v minulosti, bude to pro nás asi znamenat jediné: game over :-( Zbytky rozpadlé komety by pak patrně byly viditelné jen ve větších teleskopech.

Když však kometa průlet přísluním přežije, spatříme ji nejdříve kolem 7. prosince za ranního svítání jako těleso s jasností 3 mag a tudíž viditelné i bez dalekohledu. V následujících dnech bude postupně slábnout. Od 20. prosince ji navíc budeme moci sledovat nejen ráno, ale také za večerního soumraku.

Podívejme se i na velmi optimistický scénář, který je sice méně pravděpodobný, ne však nemožný. Kometa totiž může po průletu přísluním zcela nečekaně zjasnit. Například díky uvolnění materiálu z nějaké aktivní oblasti na jejím povrchu. Potom bychom na obloze mohli sledovat krásnou vlasatici i s dlouhým ohonem.

Další informace o kometě včetně snímků, efemeridy a vyhledávacích mapek naleznete kupříkladu na stránkách astro.cz nebo ison.kommet.cz.

Zdá se, že letošní listopad bude na jasnější komety zcela mimořádný. Vždyť kromě ISONky budou už v malých dalekohledech postupně viditelné další tři vlasatice: známá krátkoperiodická kometa 2P/Encke, před několika týdny objevená C/2013 R1 (Lovejoy), a také kometa C/2012 X1 (LINEAR), která nedávno nečekaně zjasnila o více jak 5 magnitud. Malou nevýhodou zůstává fakt, že všechny zmíněné komety budou nejlépe pozorovatelné na ranní obloze krátce před svítáním.

AKTUÁLNÍ INFORMACE

14. listopadu 2013:
Kometa ISON během posledních dvou dnů nečekaně zjasnila o 1,5 magnitudy. Nyní tak má jasnost okolo 6 mag.

15. listopadu 2013:
V současné době je zjasňující se kometa pozorovatelná ráno za svítání velmi nízko nad východním obzorem. Nachází se v jižní části souhvězdí Panny.

16. listopadu 2013:
ISON po nedávném outburstu zjasnila už na 4,5 až 5 mag, a je tak za výborných podmínek (např. na horách) viditelná bez dalekohledu pouhým okem. U komety jsou nyní pozorovatelné dva ohony: prachový a nově také plynový (iontový).

17. listopadu 2013:
Zítra (18.11.) brzy ráno se kometa na obloze přiblíží na vzdálenost jen 0,4° ke Spice – nejjasnější hvězdě (1,0 mag) v souhvězdí Panny.

22. listopadu 2013:
Kometa ISON se již natolik přiblížila ke Slunci, že bude v následujících cca dvou týdnech ze Země nepozorovatelná!!! Štafetu ve sledování ISONky nyní postupně převezmou kosmické observatoře STEREO, SOHO a SDO (více na astro.cz).

27. listopadu 2013:
Od 27. do 30. listopadu je kometa dobře viditelná v zorném poli koronografu LASCO C3 kosmické observatoře SOHO.

28. listopadu 2013:
ISON prolétá přísluním těsně kolem Slunce. Bohužel, jádro komety se zřejmě už částečně rozpadá!

29. listopadu 2013:
Jádro komety svůj nerovný boj o přežití v blízkosti Slunce úplně neprohrálo a nakonec ve sluneční výhni celé nezaniklo. Jeho rozpadlé zbytky, které průlet kolem Slunce přežily, se i nadále pohybují po dráze původního tělesa a dokonce již vytvořily nový ohon. Co z komety spatříme za několik dní ze Země, a jakou budou mít její pozůstatky jasnost, se zatím nedá předpovědět.

30. listopadu 2013:
S postupným vzdalováním se od Slunce začal oblak se zbytky komety ISON zřetelně slábnout.

8. prosince 2013:
Pozůstatky po kometě již byly pomocí dalekohledů pozorovány i ze Země, a to s jasností 7,5 mag.

17. prosince 2013:
Zbytky po kometě ISON už nejsou pozorovatelné menšími dalekohledy.



| Autor: Pavel Svozil | Vydáno dne 24. 10. 2013 | 4968 přečtení | Vytisknout článek